Zbieg okoliczności

Okładka książki Zbieg okoliczności Katarzyna Pisarzewska
Okładka książki Zbieg okoliczności
Katarzyna Pisarzewska Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Gosztów (tom 1) literatura piękna
Gosztów (tom 1)
Prószyński i S-ka
2013-07-09
2013-07-09

Obiecanki i udręki rodzinne

Jeżeli drogi Czytelniku oczekujesz wartkiej akcji i szybkich pościgów - to książka nie dla Ciebie.
Tutaj (prawie) sielski klimat podwarszawskiej miejscowośći. Zaczyna się od powieszonego psa, później morderstwo....
I powolne odkrywanie prawdy
I królowa matka Irena....
Dla Ireny warto przeczytać
I ten galimatias rodzinny.

I powolne odkrywanie prawdy
I królowa matka Irena....
Dla Ireny warto przeczytać
I ten galimatias rodzinny.

tak jak lubię ten gatunek, tak ta książka do mnie nie przemawia... nie dokończyłam jej czytać

"Każde małe miasteczko kryje swoje mroczne tajemnice."

To podwarszawskie również. A zaczęło się od powieszonego psa na jednym z podwórek. Z biegiem czasu ginie miejscowa działaczka i młody chłopak. Po tych wydarzeniach miasteczko przestaje być cichym i spokojnym miejscem idealnym do zamieszkania.

Typowe dla takich podmiejskich niewielkich aglomeracji jest to, że większość mieszkańców albo jest rodziną albo się zna, chociażby z widzenia. Marysię i Anitę nie tylko łączy miejsce zamieszkania, ale także mężczyzna, który dla jednej jest kuzynem, a dla drugiej mężem i to ten kobiecy duet postanawia rozwikłać miejscowe zagadki. Dążąc do poznania prawdy o tym, kto morduje dziewczyny poznają losy wielu rodzin. Wiele wychodzi na jaw. Okazuje się jak mało wiedzą o ludziach, z którymi mijają się każdego dnia. Jakie niektórzy skrywają przerażające tajemnice.

Obok wątku kryminalnego bardzo spodobał mi się wątek obyczajowy przedstawiony w książce. Autorka ciekawie opisała charaktery i historie pozostałych mieszkańców. Jak dla mnie bardzo wiarygodnie.

A tytułowy zbieg okoliczności przyniósł dwie niepotrzebne śmierci, niewinnych osób. Wszystko po to, by chronić tajemnice.

"Każde małe miasteczko kryje swoje mroczne tajemnice."

Typowe dla takich podmiejskich niewielkich aglomeracji jest to, że...

Książka wciągająca. Podoba mi się koncepcja przedstawienia wątku kryminalnego obok problemów codziennego życia generowanych przez tajemnice sprzed lat. chyba skuszę się na następną cześć.

Nie tylko zbrodnia ,policja i zagadka ale również zwyczajne życie. Sprawy które mogą "dotknąć" każdego. Bo nikt z nas nie wie, kto przechodzi obok ulicą, albo co ukrywa sąsiad.

Dość przeciętna książka chociaż ciężko mi określić dlaczego. Niby ciekawy wątek kryminalny oraz obyczajowo- psychologiczny, ale szło topornie. Ocena trochę wyższa bo wypożyczylam 2 części i druga okazała się ciekawsza jakby autorka nabrała "wiatru w żagle". Ale można spokojnie potraktować je jak oddzielne pozycje.

'' Może on to widział inaczej , ale dla policji plotka była często podstawowym źródłem informacji ''

Nie jest to kryminał , albo raczej nie przede wszystkim kryminał . Jest to taka sobie powieść obyczajowa z pogłębionym wątkiem kryminalnym . W mojej ocenie nie jest to też literatura stricte psychologiczna , chyba że uznamy że patologia jest prócz normy , drugim składnikiem psychologii klinicznej . Wtedy owszem , jest to powieść psychologiczna , gdyż patologii w niej nie brakuje . Wręcz odwrotnie , jest jej mnóstwo i w wielu odsłonach . Jednak mimo wszystko , postacie w moim odczuciu są jakieś mało przekonywujące , tak jakby autorka gdzieś się bardzo spieszyła i nie zdążyła ich '' pogłębić '' . Jedynie sierżant Maria Gajda jest nieco '' głębsza '' , za to dla odmiany raczej nie w tą stronę w którą by wypadało . W przypadku szefowej posterunku w Gosztowie , odniosłam wrażenie że autorka wręcz spłyca panią sierżant , tylko nie bardzo umiem się zdecydować , czy ją jako człowieka , kobietę , czy w jej osobie całą policję . Chyba wszystko po trochę . Niezamężna 29 latka z problemami natury osobistej nazywana '' Kurczakiem '' , ze służbowym notesem w dalmatyńczyki z kreskówki Disneya i plotką , jako podstawowym źródłem informacji . Czy kogoś takiego można traktować poważnie , nawet jeśli nosi policyjny mundur ? Moja niepokorna wyobraźnia od razu podsunęła mi obraz pani sierżant siedzącej przed kompem i wertującej strony Pudelka w poszukiwaniu plotek :) Tak wiem , ironizuję sobie , ale jeśli autorka właśnie tak maluje postać poważnej sierżant policji , to nic dziwnego , że jakaś ironiczna głupawka mi się uruchamia . Jednak nie jest to książka jakoś jarząco zła , mimo zbyt wielkiej ilości informacji o dwóch jakby '' głównych '' występujących w niej rodzinach Gajdów i Burasów (przebyte choroby ? po co ?) , to jednak na plus trzeba zaliczyć niezłe dialogi . Nie żeby jakieś specjalnie piękne czy inteligentne , ale za to płynne i bez potknięć . Nie ma w nich tego , co ja na własny użytek nazywam '' jak po stertach gruzu '' . Książkę mimo wszystko polecam , warto ją przeczytać chociażby dla skonfrontowania mojej opinii z własną .

Dużym plusem tej książki było to, że bardzo szybko mi się ją czytało, cała reszta bardzo średnia. Nie porwała mnie specjalnie akcja, bohaterki też średnio sympatyczne. Brakło uroku małej społeczności.... Raczej po więcej książek z tej serii nie sięgnę.

Bardzo przeciętna. Ani wątek kryminalny, ani obyczajowy nie porywa. Szkoda... Następną część sobie odpuszczę.

Każde małe miasteczko kryje mroczne tajemnice - aby je odkryć ptrzebni są odpowiedni ludzie.u

• Polskie
  • Kryminał