Zbieg okoliczności

Cykl: Gosztów (tom 1)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
literatura piękna
Barbara

Każde małe miasteczko kryje swoje mroczne tajemnice. W małym Gosztowie życie toczy się wolno i przewidywalnie. Policja nie ma zbyt wiele pracy. Ale pewnego dnia jedno – z pozoru błahe – wydarzenie pociągnie za sobą dużo bardziej poważne wypadki. Na zawsze zmienią one losy kilku rodzin, a sielska osada utraci swoje niewinne oblicze. Maria, policjantka z lokalnego posterunku, oraz szkolna...

Każde małe miasteczko kryje swoje mroczne tajemnice.

Maria, policjantka z lokalnego posterunku, oraz szkolna pedagog Anita znajdą się w samym centrum niepokojących zdarzeń. Kobiety będą musiały zmierzyć się także ze swoją przeszłością i poznać losy rodziny, w której wiele starano się ukryć. Bo w tej historii nic nie jest tym, czym się z początku wydaje.

Starannie skonstruowana powieść psychologiczno-obyczajowa, od której nie można się oderwać.

źródło opisu: Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2013

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Zbieg_okolicznosci-p-32169-1-30-.html

Oficjalna recenzja
Sylwia książek: 1476

Obiecanki i udręki rodzinne

Najnowsza powieść Katarzyny Pisarzewskiej zmagać musi się z kilkoma problemami, ale wśród nich najważniejszy jest jeden. To problem oddziałujący podczas całej lektury, ani na chwilę niedający o sobie zapomnieć. Jego imię to Joanne, nazwisko – Rowling. Pozostałą część opisu można by w zasadzie pominąć, nietrudno bowiem dopowiedzieć sobie, że publikacje obu autorek koncentrują się na niemal jednakowej tematyce i że od porównań uciec nie sposób. Rzeczywiście więc przytrafia się tu zbieg okoliczności. Aby nie pozostawić wątpliwości: niefortunny, niestety, dla polskiej pisarki.

Materiały promujące książkę milczą na temat podobieństw do „Trafnego wyboru”, ograniczając się do powtarzania klasyfikacji gatunkowej: raz, że powieść psychologiczna i obyczajowa, innym razem, że obyczajowo-kryminalna. I strategia promocji, i kolejność gatunków są w pełni uzasadnione. O tym, że nie należy sobie strzelać w stopę, przywołując bestseller Rowling, mówić więcej nie trzeba, co zaś tyczy się gatunków: „Zbieg okoliczności” kryminałem zwyczajnie nie jest. To zbiorowy portret rodzin z Gosztowa, wsi położonej niedaleko Warszawy, pochylenie się nad małomiasteczkową mentalnością, trudnościami nastolatków i dorosłych. Wątek zabójstwa funkcjonuje tu na zasadzie wiarygodnego pretekstu, aby przyjrzeć się temu, co ukrywane. Sam w sobie natomiast – jako interesujący motyw powieściowy – nie potrafi się obronić. Potraktowany po macoszemu, niebudzący większych emocji, jednoznacznie świadczy o swojej drugorzędnej roli.

W książce Pisarzewskiej funkcjonariusze policji ślamazarnie brną naprzód w śledztwie, które w obliczu ich własnych problemów schodzi na dalszy plan. Zabicie zwierzęcia, człowieka, następnie upozorowane samobójstwo – nie to jest tutaj najważniejsze. Naczelne miejsce zajmuje opowieść o rodzinie, na pierwszy rzut oka zgodnej i szczęśliwej, a pod warstwą pozorów toczonej przez choroby. Są nimi nieuporządkowane sprawy z przeszłości, nieszczerość, kłamstwa, fortele, przemilczenia i nieumiejętność porozumienia się. Oprócz tego mocno zaznaczona została toksyczność wtrącającej się w życie swoich dzieci matki i fatalne skutki, do jakich może podobne zaangażowanie doprowadzić. Wszystko to dotyczy Gajdów i Burasów, a więc tych, których rodzinne spotkanie wywołuje u postronnych przemyślenia o idealnej familii. Brzmi nieźle i nawet nieźle się to czyta, szkoda jednak, że pozostałe motywy – w tym te, który miały szansę zbawiennie przyprawić książkę – otrzymały charakter pojedynczej nowinki.

Bo margines zainteresowania Pisarzewskiej dotyczy spraw takich jak podklasa społeczna, struktury w grupach nastolatków i różnego rodzaju patologie, lecz są to wątki tak mało rozwinięte, że trudno byłoby je nawet postawić obok wnikliwych obserwacji Rowling. To zresztą zasadnicza różnica między społeczną panoramą autorki „Harry’ego Pottera” a psychologiczno-obyczajową bądź obyczajowo-kryminalną powieścią o naszym rodzimym podwórku – Pisarzewska chwyta się wielu tematów, ale pielęgnuje tylko te związane z rodzinami Gajdów i Burasów. W konsekwencji powstała historia obiecująca opis całej wsi, historia z mnóstwem podobieństw do „Trafnego wyboru”, ale jednocześnie nieznośnie broniącą się przed tym, by skonfrontować ze sobą realia angielskie i polskie. To już wolałabym pójść na całość z podobieństwami. Być może wówczas „Zbieg okoliczności” nie byłby tak bezbarwny jak w swojej obecnej postaci.

Sylwia Kluczewska

Danuta Hamidou | 2019-01-22
Przeczytana: 22 stycznia 2019

Nie tylko zbrodnia ,policja i zagadka ale również zwyczajne życie. Sprawy które mogą "dotknąć" każdego. Bo nikt z nas nie wie, kto przechodzi obok ulicą, albo co ukrywa sąsiad.

vixen39 | 2018-12-14

Dość przeciętna książka chociaż ciężko mi określić dlaczego. Niby ciekawy wątek kryminalny oraz obyczajowo- psychologiczny, ale szło topornie. Ocena trochę wyższa bo wypożyczylam 2 części i druga okazała się ciekawsza jakby autorka nabrała "wiatru w żagle". Ale można spokojnie potraktować je jak oddzielne pozycje.

Żona_Pigmaliona | 2018-09-21

'' Może on to widział inaczej , ale dla policji plotka była często podstawowym źródłem informacji ''

Nie jest to kryminał , albo raczej nie przede wszystkim kryminał . Jest to taka sobie powieść obyczajowa z pogłębionym wątkiem kryminalnym . W mojej ocenie nie jest to też literatura stricte psychologiczna , chyba że uznamy że patologia jest prócz normy , drugim składnikiem psychologii klinicznej . Wtedy owszem , jest to powieść psychologiczna , gdyż patologii w niej nie brakuje . Wręcz odwrotnie , jest jej mnóstwo i w wielu odsłonach . Jednak mimo wszystko , postacie w moim odczuciu są jakieś mało przekonywujące , tak jakby autorka gdzieś się bardzo spieszyła i nie zdążyła ich '' pogłębić '' . Jedynie sierżant Maria Gajda jest nieco '' głębsza '' , za to dla odmiany raczej nie w tą stronę w którą by wypadało . W przypadku szefowej posterunku w Gosztowie , odniosłam wrażenie że autorka wręcz spłyca panią sierżant , tylko nie bardzo umiem się zdecydować , czy ją jako człowieka ,...

renka | 2017-10-31
Przeczytana: 31 października 2017

Dużym plusem tej książki było to, że bardzo szybko mi się ją czytało, cała reszta bardzo średnia. Nie porwała mnie specjalnie akcja, bohaterki też średnio sympatyczne. Brakło uroku małej społeczności.... Raczej po więcej książek z tej serii nie sięgnę.

książek: 1976
alex304 | 2017-08-18
Na półkach: Przeczytane, Rok 2017
Przeczytana: 17 sierpnia 2017

Bardzo przeciętna. Ani wątek kryminalny, ani obyczajowy nie porywa. Szkoda... Następną część sobie odpuszczę.

Mariola | 2017-01-11
Przeczytana: 11 stycznia 2017

Każde małe miasteczko kryje mroczne tajemnice - aby je odkryć ptrzebni są odpowiedni ludzie.u

oxfordka | 2016-12-29
Przeczytana: 27 grudnia 2016

Buszując w księgarni, zauważyłam tę książkę na półce. W oczy rzuciła mi się nie tylko okładka, ale i cena. Pomyślałam sobie: za dychę można kupić gniota, najwyżej się opcha, może komuś się spodoba. No i tak leżała sobie książka długie tygodnie, aż los wyznaczył ją do następnej pozycji do przeczytania.
Nie spodziewałam się niczego zaskakującego, wręcz przeciwnie nastawiłam się na nużącą lekturę, którą będę męczyć tygodniami. Tak tez po części było - ciągnęłam książkę, ale nie dlatego, że była zła, ale prócz książek zajmuję się pixelami i wszystkim innym tylko nie czytaniem.

Akcja umieszczona jest w małej miejscowości pod Warszawą - w Gosztowie, gdzie mieszka Maria, policjantka z lokalnego posterunku, oraz Anita, szkolna pedagog. Obie łączą więzi rodzinne i obie nie darzą się nazbyt sympatią, do momentu, gdy dochodzi do makabrycznego odkrycia i trzeba rozwiązać sprawę. Kobiety znajdą się w samym środku śledztwa i będą musiały uporać się nie tylko z tajemnicą kto zabił dwoje...

ania | 2016-11-29

może być

Niestety "Zbieg okoliczności" to powieść wybitnie nie dla mnie.
Nie lubię tego typu powieści psychologiczno-obyczajowych, gdzie wątek sensacyjny jest traktowany tylko jako tło.
Nie lubię niepotrzebnego okrucieństwa w stosunku do zwierząt, więc już sam początek był dla mnie odpychający.
Nie lubię wulgaryzmów, szczególnie gdy powieść pisze kobieta.
Nie lubię czytać o patologiach w rodzinach, trudnej młodzieży, tragediach bohaterów, to na porządku dziennym mam w telewizji , prasie i normalnym życiu. Po co jeszcze o tym czytać w książce.
Ta książka jest potwornie smutna, przygnębiająca, wszystko jest szare i beznadziejne. Nie tego szukam w powieści.
I chyba po raz pierwszy nie polubiłam żadnego bohatera.

gwiazdka | 2016-07-26
Na półkach: Przeczytane, Rok 2016
Przeczytana: 26 lipca 2016

Początkowo miałam mieszane uczucia w trakcie lektury „Zbiegu okoliczności” Katarzyny Pisarzewskiej, bo więcej było tu wątku obyczajowego, w dodatku mało atrakcyjnego, a kryminału jak na lekarstwo, w dodatku styl nie zachwycał, jeszcze te ciągłe powtórzenia pewnych zwrotów, potem nawet całych rozdziałów, nie byłam tym zachwycona. Jednak w pewnym momencie akcja ruszyła w całkiem interesującym kierunku, śledztwo też zaczęło być coraz ciekawsze, nawet część obyczajowo- rodzinna zyskała na atrakcyjności, czego się nie spodziewałam i doczytałam książkę sama nie wiem kiedy. Styl oczywiście nie uległ wielkiej zmianie, ale skupiłam się na treści i poszło już dość łatwo. Moim zdaniem trzeba byłoby razem z tym stylem dopracować jeszcze charakterystykę postaci, ale na obecnym etapie rączej skusze się na część druga serii.