Całkiem nowe życie

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Literatura polska
Ag2S

To opowieść o uczuciach. O miłości. Tej trudnej, niszczącej, złej. Tej największej – matczynej. I tej na pozór dobrej, zwyczajnej, która jednak może doprowadzić do tragedii. O nienawiści, która pojawiła się zupełnie bez powodu, może jedynie z zazdrości. A także o przyjaźni między kobietą i mężczyzną. Tak bliskiej, że mogłaby stać się miłością, gdyby… on nie kochał innej. Jest rok 1968....

Jest rok 1968. Franciszka Janusiak, niespełna dwudziestoletnia dziewczyna z małego miasteczka, pierwszy raz w życiu wyjeżdża na wczasy. Znajduje tam męża. Porzuca dotychczasowe życie i mozolnie buduje nowe. Musi wywalczyć sobie prawo do upragnionej pracy, bycia matką, do niezależności. Udaje jej się, bo zdobywa to, co najcenniejsze. Wiarę w siebie i przyjaciół, którzy pomagają jej przetrwać wszystkie przeciwności i zrealizować marzenia.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Calkiem_nowe_zycie-p-30870-1-30-.html

Gosia | 2014-11-18
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 17 listopada 2014

Kolejna już powieść Marii Ulatowskiej, którą miałam okazję przeczytać. Wydaje mi się, że jest ona nieco lepsza od pozostałych, bardziej dojrzała, autorka stworzyła historię bardziej realistyczną i lepiej operuje emocjami bohaterów. Tylko postać Mikołaja wydaje się nieco przesadzona.
Książka opowiada historię Franciszki, która wychodzi za mąż za dużo starszego od siebie mężczyznę. Do kompletu otrzymuje teściową z przysłowiowych kawałów. Frania jest nieśmiała i nieco zagubiona i zdominowana przez męża i rodzinę. Dopiero pewne wydarzenie sprawia, że Franciszka postanawia wziąć swoje życie we własne ręce i przeciwstawić się klanowi Wołodarskich. Na szczęście zyskuje kilka życzliwych osób, które jej w tym pomagają. Z zalęknionej i naiwnej dziewczyny staje się kobietą, która potrafi postawić na swoim.
„Całkiem nowe życie” to powieść obyczajowa o prawdziwym życiu, jego radościach i smutkach, radzeniu sobie z codziennymi problemami, których nie brakuje w rodzinie: aborcja, alkoholizm,...

gwiazdka | 2015-02-14
Na półkach: Przeczytane, Rok 2015
Przeczytana: 14 lutego 2015

Historia całkiem zwyczajna, całe stosy podobnych stoją na półkach bibliotecznych. Co więc w niej było takiego niezwykłego, że nie mogłam nawet na chwilę oderwać się od czytania? Przede wszystkim jest to historia, która zaczyna się dawno temu, bo jeszcze w latach sześćdziesiątych dwudziestego wieku, więc już na wstępie różni się od tych nie wykraczających poza początki wieku XXI. Poza tym opowiedziana jest we wspaniały, prosty, ale też ciepły sposób. Opowiada o zwykłych, normalnych ludzkich sprawach, dniu powszechnym bez ochów i achów. Za to autorka w sposób rewelacyjny nakreśliła postaci bohaterów i tych pierwszo- i drugoplanowych. Nie ma w „Całkiem nowym życiu" wielkich wydarzeń czy intryg, ale te codzienne, które dotyczą każdego człowieka i z którymi zmagali się bohaterowie powieści. Świetnie też zostały uchwycone zmiany i przemiany w życiu i charakterach bohaterów. Trudno zresztą uchwycić, na czym polega fenomen powieści, on po prostu tkwi w szczegółach i z tych szczegółów się...

książek: 2014
Ulka | 2014-03-16
Przeczytana: 16 marca 2014

Kolejna książka p. Ulatowskiej,którą z chęcią przeczytałam. Jestem zachwycona postawą bohaterki,która mimo przeciwności,niesprawiedliwości walczy o siebie. Książka opowiada po prostu o życiu, jest w niej zarówno radość jak i smutek oraz wiele innych uczuć,które nasuwają się podczas czytania tej lektury. Jeżeli ktoś wątpi w siebie niech przeczyta tę, a może dostrzeże to co ja dostrzegłam. Że warto walczyć do samego końca o siebie.
Serdecznie polecam:)

Katherina87 | 2017-09-16

Jest rok 1968. Franciszka Janusiak, niespełna dwudziestoletnia dziewczyna z małego miasteczka, pierwszy raz w życiu wyjeżdża na wczasy. Znajduje tam męża. Porzuca dotychczasowe życie i mozolnie buduje nowe. Musi wywalczyć sobie prawo do upragnionej pracy, bycia matką, do niezależności. Udaje jej się, bo zdobywa to, co najcenniejsze- wiarę w siebie i przyjaciół, którzy pomagają jej przetrwać wszystkie przeciwności i zrealizować marzenia.

Super książka. Pokazuje jakie może być życie w rodzinie, gdzie szacunku dla drugiej osoby daleko by szukać.

Kolejne spotkanie z Marią Ulatowską uważam za udane,najcudowniejsza książka.
Jest to historia Franki sieroty, która wyjeżdża do Karpacza w poszukiwaniu lepszego życia poznaje tam Zenona trzydziestoletniego mężczyznę, w którym się zakochuje.
Nie akceptuje wyboru syna, że wybrał ładną i prostą dziewczynę na swoją żonę,dziewczyna zamieszkuje w domu swojego męża, a teściowa 8uprzykrza jej życie. Bardzo znakomita i piękna książka przyjemnie się mi czytało!!

grażyna | 2014-04-10
Na półkach: Przeczytane, 2010 - 2015
Przeczytana: 2014 rok

Franciszka w chwili gdy poślubiła swojego męża Zenona nie była całkiem świadoma, że dostanie wraz z mężem teściową całkiem taką jak w "kawałach o teściowej". Starsza Wołodarska wręcz nie cierpiała młodej żony kochanego syna i w każdej chwili dawała to odczuć Franciszce. Pomimo tego z czasem pod wpływem pewnego fortelu ich relacje z czasem były prawie poprawne. W powieści pojawiają się również kolega Zenona Andrzej, z którym Franciszkę łączyć będą więzy niemal braterskie oraz brat Zenka Waldemar z żoną. Pojawia się też czarny charakter tej powieści, którym okazuje się syn Waldemara - Mikołaj.
Książkę polecam bo fajna, a ja sięgam po następną powieść Marii Ulatowskiej.

Grażyna | 2013-06-03
Przeczytana: 03 czerwca 2013

Polubiłam Franciszkę od czasu gdy ma 22 lata i przez kolejne lata.
Koniec powieści to juz nasz,XXI wiek. Życie głównej bohaterki ,jej najbliższych ,przyjaciół obfituje w wydarzenia szczęśliwe,wspaniałe ale także tragiczne,smutne -ot tak jak w zyciu każdej ,kazdego z nas.
Przy czytaniu powieści przychodziła mi na myśl inna powieść autorki "Domek nad morzem" ,gdzie losy Ewy także toczyły się na przestrzeni około 50 lat.Dla mnie plusem powieści i w ogóle książek Pani Marii Ulatowskiej jest przekazywanie w prosty,zrozumiały sposób życia ludzi,którzy kochają,cierpią ,nienawidzą ,po prostu borykają się z codziennymi problemami. A czasy w których się to rozgrywa to czasy dla mnie znane z własnego życia......
Dla młodych ludzi wiadomo niektóre sprawy wydają się "fantazją" czymś
niemożliwym (wiem bo dzieci mam w takim wieku gdy nie chcą mi wierzyć ,że tak było....).A ja chyba dlatego ,ze byłam wtedy młoda tamte czasy wspominam dobrze mimo ograniczeń,trudności....po prostu tak się...

mclola20 | 2017-03-21
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki, 2017
Przeczytana: 20 marca 2017

Wiedziałam że się nie zawiodę:) Twórczość pani Ulatowskiej za każdym razem wciąga mnie na całego.
"Całkiem nowe życie" to książka bardzo wiarygodna, pewne niejedna z nas mogłaby się utożsamić z Franką( nie Franią:)) Kibicowałam głównej bohaterce, życzyłam jej żeby w końcu znalazła szczęście, na które przecież zasługuje. Książka bardzo dobra, czyta się szybko, wciąga bez reszty. Polecam

izabela81 | 2014-03-17
Na półkach: Przeczytane, 2014 rok
Przeczytana: 17 marca 2014

To powieść o miłości, o uczuciach o przeróżnym zabarwieniu, o układaniu sobie życia, o różnym obliczu macierzyństwa, nienawiści, zawiści i sile przyjaźni. A także o pokonywaniu barier, przeszkód i przeciwności losu. To opowieść o prawdziwym życiu, w którym przecież pojawiają się kłopoty, codzienne troski, smutki, ale także i szczęściu. Pojawia się również piękna i rzadko spotykana przyjaźń między kobietą i mężczyzną. Autorka porusza mnóstwo bardzo trudnych tematów, takich jak: aborcja, alkoholizm czy porzucenie nowo narodzonego dziecka, o których rzadko rozmawiamy.
Opisy miejsc akcji, w tym Karpacza, świątyni Wang bardzo pobudziły moją wyobraźnię.
Książka skłoniła mnie do refleksji i zastanowienia się nad własnym życiem. Też chciałabym być tak silna i odważna jak Franciszka.

Lidia | 2014-06-19
Przeczytana: 19 czerwca 2014

To taka świetnie napisana saga rodu, w której aż roi się od interesujących wydarzeń. Prowadzi nas przez nie Franciszka, która starzeje się razem z otaczającymi ją bliskimi, ale i wrogami. Dzieje się dużo - aborcje, samobójstwa, śmierć, porwanie, morderstwo... Wielu bohaterów, wiele tragedii, a wszystko to otoczone zmieniającą się Polską (akcja rozpoczyna się na początku lat 70.). Wszyscy, którzy lubią rodzinne opowieści będą zadowoleni - czyta się świetnie!