Przerwana podróż

Prószyński i S-ka
2014-10-07
2014-10-07
literatura polska powieśc obyczajowa

To miał być zwykły wtorkowy poranek. Antonina, Zofia, Szczepan i Michał, obcy sobie ludzie spotykają się na tym samym przystanku. W oddali już było widać zbliżający się autobus linii nr 9. Za chwilę wszyscy do niego wsiądą, żeby po kilku minutach dotrzeć do swoich miejsc docelowych.
Jedna chwila, jeden przeraźliwy krzyk zmienia wszystko. Podróż jeszcze się nie zaczęła, a już została przerwana przez dwie nieodpowiedzialne osoby. Z ich winy dochodzi do tragicznego w skutkach wypadku.

Jak ja ogromnie żałuję, że dopiero teraz sięgnęłam po "Przerwaną podróż". Mimo trudnej tematyki jaka została w książce poruszona, fantastycznie mi się ją czytało.
Całość została przez autorkę podzielona na dwie części. W pierwszej akcja toczy się przed wypadkiem. Czytelnik zaznajamia się z planami, zamierzeniami całej szóstki bohaterów. Jak żyją, z jakimi problemami przyszło im się mierzyć.
Wychodząc z domu raczej nie myślimy o tym, że coś złego może nam się przytrafić. Idziemy w ustalonym wcześniej przez siebie kierunku. Do pracy, do sklepu, na spacer. Bohaterowie książki "Przerwana podróż" też się nad tym nie zastanawiali.
Los ma dla każdego z nas odrębny plan. Trudno jest się z tym nie zgodzić. Nie wiemy co się stanie za godzinę, za tydzień, czy miesiąc. Zresztą już jedna sekunda potrafi zmienić wszystko. W każdej chwili nasza wędrówka po ziemskim padole może dobiec końca. Irena Matuszkiewicz uświadamia nas wszystkich jak bardzo kruche i delikatne jest nasze życie. Ktoś kiedyś mądrze powiedział, żeby śpieszyć się kochać ludzi, bo tak szybko odchodzą. Warto te słowa wziąć sobie głęboko do serca.
W drugiej, autorka przedstawia swoim czytelnikom to, co działo się już po zdarzeniu. Ta część w dużej mierze poświęcona została Antoninie, zdolnej pani architekt. Zachowała się niezbyt mądrze okłamując swoje kuzynostwo. Z drugiej strony zrobiła to w dobrej wierze. Nie chciała ich przed podróżą denerwować.
Antonina jest postacią fikcyjną, ale nam w prawdziwym życiu też zdarza się podejmować złe decyzje. Gdybym postąpił/a inaczej z pewnością do tego by nie doszło. Teraz muszę mierzyć się z konsekwencjami swoich czynów. Niejednokrotnie towarzyszą im wyrzuty sumienia.

"Przerwana podróż" to jedna z ciekawszych książek z jakimi do tej pory miałam do czynienia. Z pewnością na długo pozostanie w mojej pamięci. Każda jej strona to prawdziwe życie. Nie ma w niej sztuczności, Nic nie jest podkoloryzowane. Wstrząsną mną dogłębnie realizm tej historii. Przecież taki wypadek może wydarzyć się wszędzie. To ja mogę być jego ofiarą lub ktoś z moich najbliższych lub znajomych. Kreacja bohaterów też zasługuje na uznanie. Piękny język, do tego styl, który jest na najwyższym poziomie.
Irena Matuszkiewicz udowadnia nam, że literatura obyczajowa to gatunek, który posiada w sobie wiele odcieni. Wśród słodkich i naiwnych historyjek można odnaleźć prawdziwe perełki. Mądre i inteligentne powieści do których mogę śmiało zaliczyć "Przerwaną podróż". Czytając tę książkę nie sposób się od niej oderwać. Jej treść jest urzekająca, ale najważniejsze jest w niej to, że za jej sprawą zaczynamy poddawać analizie swoje życie. Zmusza nas do refleksji i zadumy. W końcu zaczynamy dostrzegać, co tak naprawdę powinno być dla nas ważne.
"Przerwana podróż" to książka, którą polecam wam z całego serca.

Irena Matuszkiewicz "Przerwana podróż"

Na samym początku omijałam tą książkę na swojej półce. Nie mogłam się przemóc aby ją przeczytać. Postanowiłam, że jednak dam jej szansę. Okazała się fajną powieścią...

Urzekła mnie bardzo historia bohaterów książki. Ich plany oraz cele zostały diametralnie zmienione po jednym wypadku. A wypadek ten sprawił, że dla jednych był to koniec podróży a dla drugich ta podróż została przerwana.

Akcja w powieści jest bardzo fajna, toczy się powoli, chronologicznie. Wszystkie opisy jak i zdarzenia są opisane w szczegółowy i zrozumiały sposób. Tak samo opisy postaci dają nam rzut jakimi ludźmi byli i jakimi stają się po wypadku.

Po przeczytaniu tejże powieści człowiek sam zaczyna myśleć nad swoim życiem. Bowiem nigdy nie wiem co nas czeka jutro bądź za parę lat. Żyjemy ciągle w biegu, bez zatrzymania się chociaż na chwilę. Nie bez powodu tytuł tej powieści nosi miano "Przerwana podróż". Dlaczego ? Bo dla jednych podróż zamienia się w kres wędrówki a dla drugich w przerwana podróż...

Polecam ;)

Irena Matuszkiewicz "Przerwana podróż"

Codziennie czytamy , że zdarzył się gdzieś wypadek . Czasami jest to informacja o ilości ofiar i nic więcej . Nie zastanawiamy się nad tym , nas nie dotyczy. Tutaj poznajemy wszystkich uczestników i konsekwencje na dalsze ich życie i życie bliskich. Ciekawa beletrystyka reporterska.

Całkiem dobry pomysł na fabułę. Może nie jakiś odkrywczy specjalnie- mamy tu coś na kształt "efekty motyla", ale sprawdził się bardzo dobrze. Sprawnie napisana powieść obyczajowa, po którą sięgnęłam zupełnie przypadkowo, ale nie żałuję.

Świetna powieść, czyta się jednym tchem. Nie do wiary, jak jedno wydarzenie może pozmieniać ludziom życie. Człowiek planuje, oczekuje, a tu w jednej sekundzie okazuje się, że życie jednak zaplanowało inaczej....

Początek wielce obiecujący, opisane wydarzenia z różnych stron poprzedzające wypadek, historie kilku osób, które zbiegają się w jednym miejscu. A potem już nie jak u Hitchcocka, bo napięcie nie rośnie, a spada i spada, a akcja nie wciąga i nie wnosi ani dreszczyku ani też obyczajowej papki. Taka sobie historyjka. Ale dobra jako przerywnik pośród lektury "cięższego" kalibru.

nie chce pisac że beznadziejna ale brakuje mi słów jaka jestem rozczarowana tą pozycją

Ciekawa książka pokazująca jak kruche jest życie i jak w jednej chwili wszystko może przewrócić się do góry nogami. Skłania do refleksji i pokazuje, ze na prawdziwych przyjaciół można liczyć i ze poznajemy ich w biedzie.

Dawno nie czytałam tak dobrze napisanej książki obyczajowej.
Zabieg , aby pokazać ten sam moment w życiu paru osób widziany przez każdego subiektywnie i dodający kostkę do historii - super.
Zagłębiając się w powieść i historię wypadku, który jest jak rozbicie kul w bilardzie - lecą one potem w różnych kierunkach i różną siłą, tak jak postacie w książce- bałam się schematyczności i sztampy. I jakże miłe rozczarowanie - nic takiego się nie dzieje, postacie są barwne, z krwi i kości i do końca budzą sympatię, żal , niesmak; a historia poprowadzona po mistrzowsku

Polecam bardzo.

Dawno nie czytałam tak dobrze napisanej książki obyczajowej.

Przerwana podróż a może tylko przesiadka? Każdy w życiu dochodzi do takiego momentu, który zmienia wszystko łącznie z postrzeganiem świata i ludzi. W przypadku bohaterów tej książki to był wypadek, który przerwał ich podróż. Autorka bardzo zręcznie przedstawiła historie postaci budując swego rodzaju sympatię i antypatię czytelnika po czym splotła ich losy w wspólnej "przerwanej podróży".
Polecam

• Irena Matuszkiewicz
  • 2015

Dodaj cytat z książki Przerwana podróż