Aleksandra

Pierwszy tom antologii najnowszej rosyjskiej fantastyki. zawiera 5 mikropowieści: Oleg Diwow "Zdrajca" (urban fantasy. Ziemia od wieków nawiedzana jest przez elfy ze świata Irrheinu, traktujące naszą planetę jako miejsce zsyłki orków i goblinów). Marina i Siergiej Diaczenko "Wilcza krew" (człowiek obdarza zwierzęta ludzkim analitycznym intelektem). Jewgienij Łukin "Robotnicy Zalustrza" (świat za lustrzaną taflą). Michail Achmanow "Kononow barbarzyńca" (parodia Conana, heros w świecie rosyjskiej mafii). Julij Burkin "Motyl i bazyliszek" (nowela znana z łamów SFinksa).

źródło opisu: www.solarisnet.pl

źródło okładki: www.solarisnet.pl

Jale | 2015-09-18
Przeczytana: 18 września 2015

Zbiór opowiadań, który ani ziębi, ani grzeje. Są teksty z niezłymi pomysłami, wartką akcją i mięsistymi dialogami, ale są i takie, przy których można złapać się za głowę. Są historie, które gładko się czytają, ale są i takie, w których w oczy kłują rusycyzmy (Warwara, fenh shuei) i dziwotwory (wyrządzić komuś przysługę). W dodatku praktycznie każdy tekst ma jakieś mniej lub bardziej poważne wady konstrukcyjne.

"Zdrajca" Olega Diwowa - historia ćwierćelfiego maga, który musi radzić sobie w naszych czasach z orczymi mafiozami - jest napisany z tradycyjną dla tego autora werwą i specyficznym poczuciem humoru. Niestety, opowiadanie zdaje się nie mieć fabularnego kręgosłupa, blisko finału coraz mocniej doskwiera bowiem wrażenie, że wszystkie te strzelaniny, rzezaniny i bieganiny nie prowadzą w żadnym konkretnym kierunku. Ot, są, bo autor chciał się pochwalić lekkim piórem. W związku z tym opowiadanie w pewnym momencie po prostu się urywa, nie doprowadzając czytelnika do żadnej końcowej...

Charm | 2012-12-29
Przeczytana: 21 grudnia 2012

Nie spodziewałem się, że autorzy zza wschodniej granicy mogą tak dobrze pisać. Polecam. Każde opowiadanie zdaje się być lepsze od poprzedniego, wszystkie są bardzo wciągające i poruszające.

chaos-progenitus | 2017-06-09
Rekin | 2015-10-10