Krople światła

Tłumaczenie: Tomasz Pindel
Wydawnictwo: Solaris
Lagrimas de luz
aredhela

Ziemią i ludzkością włada potężna Korporacja, uosabiana przez komputer zwany Nowym Jorkiem. Istnieje tylko jedna słuszna ideologia - Podbój. Ekspansję kosmosu prowadzą w imieniu Korporacji straszliwe okręty wojenne - Lodołamacze. Niszczą na swej drodze wszelkie napotkane życie, a zdobyte planety ogałacają natychmiast z bogactw naturalnych. Poza Podbojem - swoistą konkwistą w kosmosie - nie istnieje nic, wszelkie wołania o wolność jednostki są dławione w zarodku.

Ludzie są tylko trybikami wielkiej machiny, ci, co nie walczą na froncie, pracują w wielkich fabrykach, a w wolnych chwilach Nowy Jork zapewnia im gry komputerowe, narkotyki i dowolny, najbardziej nawet wyuzdany rodzaj seksu.

Hamlet Evans marzy, by zostać Poetą, żołnierzem Podboju, mającym opiewać wielkie czyny konkwistadorów. Kiedy nim jednak już zostanie, przekonuje się, że prawda o ekspansji jest inna, niż maluje ją propaganda Korporacji... Postanawia się zbuntować.

źródło opisu: Wydawnictwo Solaris, 2003

źródło okładki: http://solarisnet.pl/

Fidel-F2 | 2017-01-02

Rzecz o kondycji ludzkiej. SF, ale tak na prawdę, mogła by się rozgrywac w dowolnych realiach. Całość, strona po stronie, robi wrażenie pesymistyczne ale pod koniec pewien specyficzny optymizm, z trudem ale jednak, wydostaje się na powierzchnię. Nie jest on w żadnym razie radosnym hurraoptymizmem lecz optymizmem przez łzy i trudy. Polecam

Bosy_Antek | 2013-08-22
Przeczytana: 21 sierpnia 2013

Trzymam przed sobą powieść fantastycznonaukową pt. "Krople światła" autorstwa Hiszpana Rafaela Marina. Jeden z najlepszych dowodów na to, że coś wymyślonego, rozwiniętego i doprowadzonego niemal do perfekcji w Stanach Zjednoczonych dopiero w Europie nabiera niezwykłej głębi, uszlachetnia się, odkrywa przed wielbicielami nieznane wcześniej możliwości gatunku. Powiedzmy to sobie wprost - możemy się natrzepać tanim mocnym piwskiem w stylu "Gwiezdnych wojen", ale możemy też sięgnąć po czystą krystaliczną wódkę w stylu braci Strugackich.

"Krople światła" Marina to wytrawne gorzkie wino, którego bukiet powoli się rozwija i długo nie pozwala o sobie zapomnieć. Powieść to niezwykła. Niespiesznie toczą się jej tryby. Zdania rozwijają majestatycznie. Myśli bohatera przeplatają się z sugestywną, soczystą wizją świata przyszłości - rzecz jasna upiorną, choć jej potworność serwowana jest subtelnie, bez krwistych i wulgarnych orgii przemocy.

Świat przedstawiony to umowna przyszłość, w...

Sławomir | 2017-10-17
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 17 października 2017

Jeśli ktoś spodziewa się klasycznego millitary SF to raczej się zawiedzie. Starć tu niewiele. Pomysł również wtórny. Akcja momentami wręcz popada w stupor. Pełno przemyśleń. Wydawać się może, że same minusy. Jednak książka ma jakiś swój klimat. Jest tu jakaś opowieść o czymś więcej niż dupie Maryny. Tak też chyba był zamysł autora. I książka ma to co lubię w literaturze. Jest smutna i kończy się smutno:)

Pavel | 2010-07-12

Wyjątkowo pozytywne zaskoczenie. Po prostu bardzo dobra i inteligentna literatura SF.

Michał Głowacz | 2017-09-05

Interesująca pozycja. W pamięć zapadła mi nie wartka akcja (bo jej w tej książce nie ma), lecz liryczny nastrój powieści i dość przerażająca wizja ekspansji ludzkości w kosmosie, najbardziej kojarząca się z marszem mrówek. Polecam.

charlotte | 2011-07-28

Jedno z najpozytywniejszych zaskoczeń literackich ostatnich lat. Książka naprawdę wciąga i zmusza do myślenia.

Everthus | 2014-02-10

Wciąga.