Montaż

Dębogóra
2006-01-01
2006-01-01
838848169X

Świetna powieść szpiegowska, czytałem z zapartym tchem. Znamienne, że choć jej treść jest fabularyzowana, to sowieckie metody prania mózgów zachodnich (i nie tylko) społeczeństw poprzez przeróżne montaże, "trusty", fałszywe tropy itp. - takie właśnie były. A i w dzisiejszych, neomarksistowskich, czasach nie jest inaczej, więc wydźwięk tego dzieła zachowuje swoją aktualność.

Otwiera głowę. Byłem młody i bezmyślny a po niej coś w mnie się zmieniło. Tym bardziej aktualna teraz

Powieść szpiegowska, której finał rozgrywa się prawie 40 lat temu, trup pada jeden, nie ma pościgów, strzelanin, ani pięknych kobiet. A pomimo tego, zostawia czytelnika ze ściśniętym gardłem.

Volkoff opowiada nieśpiesznie historię potomka rosyjskich emigrantów, który zostaje zwerbowany przez KGB. Nie do sabotażu czy wykradania tajnych informacji, ale do prowadzenia agentów wpływu. Jego głównym zadaniem jest wpływanie na opinię publiczną. Autor precyzyjnie pokazuje, jak media, celebryci i dziennikarze mogą zostać świadomie lub nieświadomie wykorzystani do kształtowania opinii społeczeństwa, kreowania konfliktów czy odwracania uwagi. Wszystko to w nieoczywisty, pokrętny sposób. Poznajemy zarówno psychologiczne motywacje głównego bohatera, jak i koronkowo i wieloetapowo rozpisane operacje.

Równolegle do śledzenia akcji zaczynamy zastanawiać się, jak wyglądają współczesne „montaże”, czy jesteśmy ich „grupą docelową”, kto i jak kreuje „wsporniki”, a kto jest „pudłem rezonansowym”. Bo raczej trudno mieć wątpliwości, że możni tego świata porzucili tak wspaniałe narzędzie do bezkrwawej realizacji swoich interesów. Frapująca lektura.

Bardzo dobra ksiażka. Otwiera oczy na to co dzieje się w Polsce. https://fakenews.pl/badania/propaganda-rosji-w-polsce-czy-mamy-sie-czego-bac/ - tutaj przeczytałam dobry artykuł który jest rozwinięćiem tego co napisał autor tyle lat temu

Powieść szpiegowska - zgadza się... ale do doskonałości to naprawdę trochę brakuje.
Książka się rozkręca po przebrnięciu przez 2/3

Książka się rozkręca po przebrnięciu przez 2/3

Volkoff po raz drugi i nie ostatni.
Książka ponad czasowa.
Podzielona na wątek sensacyjny w 20 % a resztę stanowi niemalże elementarz agenta.
Tu nie ma akcji jak w Bondzie.
Myślę , że przeczytam powieść jeszcze raz.

Volkoff po raz drugi i nie ostatni.
Książka ponad czasowa.
Tu nie ma akcji jak w Bondzie.
Myślę , że przeczytam powieść jeszcze raz.

Fantastyczna

Fantastyczna

Fikcja literacka? Nie sądzę. Warto aby poznać zasady działania służb specjalnych. Tacy ludzie są wśród nas

Jedna z lepszych książek Autora. Montaż jest ciekawą opowieścią o służbach specjalnych i mediach. A konkretnie o wikłaniu mediów w politykę i propagandę, i to obcego wywiadu. Mamy tutaj klimat Paryża lat osiemdziesiątych, świat prasy i literatury, a wszystko to okazuje się być fałszem za którym kryje się wywiad ZSRR, gdzie nasz bohater, inteligentny Psar, uchodzi za niezależnego inteligenta. Nie sposób zdradzać losów bohatera ,nie odbierając radości z czytania, więc wystarczy stwierdzić że książka kończy się inaczej....... zaskakująco. Warto zastanowić się jak przedstawione tutaj gry mają się do obecnego rynku mediów. Czy i my nie podlegamy montażowi? Czy i nami się nie gra?
To co wartościowe u Volkoffa to te chwile narracji, wypowiedzi bohaterów, które przenoszą nas do Rosji. Nie ZSRR a Rosji. Pomagają odnaleźć rosyjską duszę. zastanowić się nad tym tajemniczym, i nawet przez polaków nie zrozumiałym do końca narodem. Volkoff, jako potomek emigrantów, spłaca Rosji tym samym swój duchowy dług. U mnie jeszcze dzisiaj dźwięczą rosyjskie dzwony opisane w książce... A Pan Psar, nasz litera animator, to piękna figura agenta wpływu. Nie dajcie się zwieść obecnym Psarom, skądkolwiek by byli ...

To pierwsza książka tego autora, którą przeczytałem i nie wiem czy nie ostatnia. W żadnym punkcie nie dorównuje Suworowowi, choć tematyka tożsama.