Sierpniowe salwy

Wydawnictwo: W.A.B.
The Guns of August
I wojna światowa, Europa, historia
historia

Kiedy w 1910 roku zmarł król Wielkiej Brytanii Edward VII, za jego trumną ramię w ramię szli między innymi kajzer Wilhelm II, wielki książę Michał Romanow, francuski minister spraw zagranicznych Stéphen Pichon i arcyksiążę Franciszek Ferdynand. Jednakże już wtedy ich poczynania wprawiały w ruch żarna historii, które w ciągu najbliższych ośmiu lat miały zetrzeć w proch tak wiele istnień.
Sierpniowe salwy to monumentalny fresk przedstawiający skomplikowaną politykę europejskich mocarstw w przededniu I wojny światowej, dający dokładny opis działań militarnych pierwszego jej miesiąca. Barbara W. Tuchman nie tylko w ciekawy, niezwykle wciągający i niemalże powieściowy sposób opowiada militarno-polityczną historię konfliktu, ale również, bazując na dokumentach z epoki i wplatając liczne cytatyz dzienników i pamiętników osób nierzadko decydujących o losach narodów, kreśli ciekawy kontekst społeczny i w przenikliwy sposób punktuje kosztowne błędy, które popełniali politycy i generałowie, często powodowani wybujałą ambicją lub po prostu ignorancją.
Nic dziwnego, że podczas kryzysu kubańskiego w 1962 roku prezydent Kennedy polecił członkom Rady Bezpieczeństwa Narodowego przeczytać właśnie tę książkę.

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B., 2014

źródło okładki: http://www.gwfoksal.pl/

Cezary Gocał | 2019-04-28
Przeczytana: 25 kwietnia 2019

Bardzo ciekawie opisane początki konfliktu I wojny światowej. Zwłaszcza że jest to ujęcie niejako od kulis, gdzie poznajemy głównych aktorów dramatu, ich podejście do rodzącego się konfliktu, działania.

„Sierpniowe salwy”, czyli pierwszy miesiąc ponad czteroletniej rzezi, którą nazwano Wielka Wojną. Tu możemy obserwować jej początek, z setkami tysięcy poległych żołnierzy, którzy zginęli, bo ich dowódcy mentalnie tkwili w XIX wieku, w epoce wojen napoleońskich, dysponując techniką zabijania wieku XX. Dopowiadając. Do końca wojny nie zmieniło się nic. Głupota generalicji, z resztą - wszystkich stron wojny – była i jest porażająca. Nie dziwi, że Barbara Tuchman otrzymała za tę książkę w 1963 roku Nagrodę Pulitzera. Znakomicie napisana, jak klasyczny antyczny dramat: ekspozycja, zawiązanie akcji, jej rozwój i wreszcie punkt kulminacyjny, czyli Bitwa pod Marną. Tylko rozwiązania akcji nie ma, bo nastąpiło ponad cztery lata później, czyli 11. 11. 1918 roku o godzinie jedenastej (piszę słownie, bo tych jedynek za dużo) lub – jak kto woli – w maju 1945 roku.
PS.
Niestety, w wydaniu W.A.B. brakuje map. We wcześniejszym, z 1988 roku Wydawnictwa MON były, choć z kolei mało czytelne. Trudny...

Arek | 2018-09-11
Przeczytana: 11 września 2018

Kolejna świetna książka którą przeczytałem dzięki portalowi lubimyczytac.pl :)
Pisana bardzo barwnym językiem, opis pogrzebu zmarłego króla Edwarda był świetny!
później detaliczne opisy ruchy wojsk i potyczek, czasem się w nich gubiłem ale barwny język autorki powodował, że opisywane wydarzenia przeżywałem razem z ich uczestnikami

Paweł | 2018-08-08
Przeczytana: 08 sierpnia 2018

Książka opisuje pierwszy miesiąc Wielkiej Wojny Światowej. Jej niezwykłość polega na tym, że w sposób niezwykle szczegółowy, a jednocześnie przystępny sposób wprowadza czytelnika w wielkie meandry polityki zagranicznej mocarstw europejskich z początku XX w., zarówno ich systemów sojuszy, jak i planów strategicznych ataku oraz obronny. Niezwykły w swej wnikliwości rozmach analizy pierwszych chwil wojny daje nam panoramę na tamtejsze wydarzenia niczym „Bitwa Pod Grunwaldem” Jana Matejki na zmagania przeciwnych stron.
Przez większą część książki autorka stara się być bardzo obiektywna i nie faworyzuje żadnego z przeciwników. Jednak z czasem można wyczuć jej niechęć do strony niemieckiej, szczególnie przy opisie zbrodni popełnionych przez wojska okupacyjne na terenie Belgii i Północnej Francji. Jednoznacznie też jest zaakcentowana niemiecka wina przy wznieceniu konfliktu, gdzie obarcza się nią głównie pruski militaryzm oraz butę kajzerowskiego rządu. Ciekawa jest konstatacja autorki,...

konto_usuniete | 2018-05-30
Przeczytana: 28 maja 2018

Świetnie napisana historia ostatnich dni pokoju i pierwszego miesiąca wojny, to nie jest żadna przesada gdy twierdzi się iż książka wciąga tak mocno że czyta się jak powieść akcji. Trudno się oderwać gdy się zacznie, przez kilka dni każdą wolną chwilę wykorzystywałem na czytanie. Ktoś kto chce poznać kulisy wybuchu i początek konfliktu, który zdeterminował dalszy jego, koszmarny przebieg a nie ma cierpliwości do często nudnych prac niech zacznie od tej książki.
Nowe wydanie nie zawiera żadnych mam a przydałyby się dla lepszego wyobrażenia opisywanych wydarzeń.
Czekam na dostarczenie 1914 Paula Hama, książki poruszającej ten sam wycinek historii, mam nadzieję że będzie podobnie ciekawa i uzupełni Sierpniowe Salwy.

Ponsy | 2017-12-03
Przeczytana: 03 grudnia 2017

Furor teutonicus 1914

Napisana z powieściowym zacięciem, przebogata faktograficznie kronika, która powoli zanurza nas w atmosferę i wydarzenia sierpnia na obu frontach. I z przerażającą jasnością uświadamia, że nie ma nic gorszego dla świata niż zaburzony emocjonalnie mężczyzna u steru władzy.

Ewa | 2017-05-22
Przeczytana: maj 2017

Jak już się wgryzłam, czytało się szybko. Ogrom wiedzy autorki, dociekliwości i bogactwa wykorzystanej literatury budzą mój szczery podziw, zwłaszcza uwzględniając podany na okładce książki fakt, że autorka nie miała tzw. wykształcenia akademickiego. Opisy planowana strategii przez dowódców, ruchów wojsk i przebiegów bitew porywające, czyta się jak kryminał i nie można doczekać się, co będzie dalej choć rezultat znamy z historii. Poraża najbardziej to, jak aktualna jest opowieść przedstawiona w tej książce: indolencja, chore ambicje i nieumiejętność przyznania się do błędu pchają narody ku bezsensownym i wyniszczającym konfliktom zbrojnym, a doniosłe zwroty akcji są w historii generalnie wynikiem przypadku i szeregu błędnych decyzji. Niekompetencja i buta przywódców europejskich opisana w tej książce przeraża, tak jak i to, że przyczyn dla wybuchu tej wojny - racjonalnych przyczyn - w zasadzie nie było. Straszne, jak podobne są pewne analogie w postawach i myśleniu do tego, co...

Steppenwolf | 2017-04-22
Przeczytana: 19 kwietnia 2017

Praca stanowi imponujący zbiór faktów, czyta się ją szybko, napisana jest sprawnie, ale bez jakiegokolwiek ładunku emocjonalnego, który, zważywszy iż jest to pozycja popularyzatorska, znacznie by ją uatrakcyjnił. Dziwi mnie natomiast uwaga poczyniona przez jednego z przedmówców, dotycząca braku wzmianek na temat Polski. W okresie poprzedzającym wybuch wojny i podczas jej trwania państwo polskie nie istniało, a Polacy służyli w armiach zaborców. Książka opowiada o przyczynach wojny i przebiegu walk w pierwszym jej miesiącu, z czym Polska nie miała nic wspólnego. Gdyby praca nie dotyczyła przyczyn, ale skutków wojny, wówczas pominięcie w niej Polski byłoby dziwne, a nawet niedorzeczne. Niektóre opinie doprawdy mnie zdumiewają...

Unicorn | 2017-04-11

Wybitne dzieło, utrzymane w najlepszej tradycji anglosaskiej historiozofii.Erudycyjny styl pozwalający ukazanie w przekroju opisywanego okresu.czyta się to jak powieść sensacyjną.

Highlander | 2017-02-26
Przeczytana: 26 lutego 2017

Niektórzy recenzenci pisali, że wadą książki jest kompletny brak map. To chyba zależy od wydania. Ja dysponuję wydaniem z 1988 roku i jest tam całkiem pokaźna ilość map obrazujących przemarsze wojsk.