Portret rodzinny i inne opowiadania

Tłumaczenie: Jan Wierzbicki
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Porodična slika
opowiadania, Bośnia
wiedzima

Książka ta zawiera opowiadania szczególnie w dorobku Andricia istotne, zaliczane przez krytykę do największych osiągnieć pisarza. "Most", "Śmierć w tekkie Sinana" i "Przeklęte Podwórze" przenoszą nas w dawne dzieje Bośni i Turcji, "Portret rodzinny" i "Wakacje na południu" mówią o czasach współczesnych. Pisząc o dalekiej przeszłości i o współczesności Andrić skupia się na prostym i zasadniczym pytaniu, jak żyć, jak godnie stawić czoło ciśnieniu zewnętrznego świata i perspektywie nieuchronnej śmierci. O śmierci rozmyśla wielki wezyr Jusuf i świątobliwy mąż Ali-dede, umiera franciszkanin brat Piotr i skromny kupiec, pan Nikola. A przecież odpowiedzi, jakich Andrić udziela, nie są - wbrew pozorom - pesymistyczne. Opowiadania jego nie mówią o rozpaczy, każde z nich jest nową próbą nadania sensu człowieczemu istnieniu.

źródło opisu: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1988

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

książek: 1900
Gosia | 2014-04-30
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 30 kwietnia 2014

Następna książka wygrzebana na strychu. Tym razem opowiadania noblisty Ivo Andrica. Ocena "dobra" podyktowana jest tym, że nie przepadam za opowiadaniami. Jakoś tak naturalnie porównywałam je podczas czytania do naszych rodzimych nowel Orzeszkowej czy Prusa. Tutaj tematyka jest jednak odmienna, bo inne są uwarunkowania społeczne i polityczne. Kanwą większości opowiadań są problemy wynikające ze sprzeczności i tarć na styku kultur, polityki i religii między Wschodem a Zachodem. Wiele miejsca w swoich opowiadaniach poświęcił też ludzkiej egzystencji, niemożności porozumienia, sensowi życia, śmierci. Z jego opowiadań wyłaniają się różnorodne postacie o złożonych osobowościach. Życiorys autora też był dość skomplikowany, począwszy od jego określenia przynależności narodowej. I to znalazło odbicie w jego opowiadaniach.

Tina | 2015-01-18

Wojny towarzyszą ludzkości od tysiącleci. Czytając historię państwa, które dziś nosi nazwę Serbia, a które poprzez stulecia wielokrotnie ją zmieniało, musimy stwierdzić, że podobnie jak historia wielu europejskich państw narodowych była to nie tylko historia rozkwitu kultury i literatury, ale także historia wojen toczonych poprzez stulecia istnienia.

Dla Serbów i innych narodów zamieszkałych na terenie Bałkan wojna to nie temat przebrzmiały, lecz wciąż aktualny. To nie wydarzenia, które pamięta pokolenie ludzi 70 - cio i 80 - cio letnich, ale ludzie dziś niespełna trzydziestoletni. Wojna to temat aktualny, temat niejako wiszący w powietrzu, to coś, czego echo wciąż odbija się w wielu bałkańskich miastach. Do dziś nie odbudowane budynki mieszkalne, zniszczone drogi, ruiny w centrach niektórych miast - wszystko to przypomina o niedawnym konflikcie, który przyniósł cierpienie, biedę i wygnanie ogromnej liczbie osób. Wszystkie powyższe elementy sprawiają, że aktualność tematu wojny w...

Nikto | 2015-01-05
Na półkach: Rok - 2014, Przeczytane
Przeczytana: 31 grudnia 2014

Książkę wygrzebałam z zakurzonych babcinych półek.Właściwie niewiele mogę o niej powiedzieć.Oceniłam ją na przeciętną ,chociaż nic konkretnego nie potrafię jej zarzucić,ale też i nic konkretnego emocjonalnie w związku z nią nie przeżyłam.Myślę że wynika to z różnicy kulturowej,narodowościowej i czasowej (czas wojny) jak i z tego że ten styl pisania do mnie nie przemawia.Jedyne co mi się tak naprawdę '' rzuciło '' w oczy to to,iż autor chyba z jakiegoś jemu tylko wiadomego powodu nie przepadał za kobietami. Kobiety w jego opowiadaniach (w tych które czytałam) to kobiety brzydkie ,grube,z jakimiś naroślami,wielkimi nosami i w dodatku złe,oszukujące ,manipulujące i w ogóle '' samo zło ''.Reasumując,książkę można przeczytać ,ale nie koniecznie.

Lucija | 2016-11-08
Przeczytana: 1987 rok