Zabójstwo z premedytacją

Wydawnictwo: W.A.B.
Ubistvo s predumišlajem
83-7414-060-7
Olena

Belgrad, rok 1992. Jelena jest fotografem i studentką szkoły teatralnej w Belgradzie. Energiczna i inteligentna, ukrywa dobre serce pod pod maską oschłości, a prowokujący język, którego używa, stanowi wyraz buntu przeciw społeczeństwu. Przypadkiem odnajduje pamiątki po babce i postanawia odtworzyć historię jej życia. Stopniowo ukazuje się nam obraz pełen namiętności i grozy, portret młodej...

Przypadkiem odnajduje pamiątki po babce i postanawia odtworzyć historię jej życia. Stopniowo ukazuje się nam obraz pełen namiętności i grozy, portret młodej kobiety, która usiłowała pogodzić lojalność wobec swego przyrodniego brata, przyjaciela i towarzysza pierwszych erotycznych doświadczeń, z wiernością oficerowi wszechwładnej tajnej policji, a także własnym zasadom. Dlaczego zgodziła się na pełne upokorzeń życie na łasce władzy? Kto był ojcem jej dziecka?

Selenić zręcznie splata poruszające historie dwóch kobiet, znakomicie opisując grozę ludzkiej samotności i wojennego zamętu.

Powieść otrzymała Nagrodę Biblioteki Serbii jako najpoczytniejsza książka w roku 1994 i 1995, na jej podstawie powstał wielokrotnie nagradzany film Gorcina Stojanovicia.

DawidPL | 2013-09-19

Ta książka daje jakiś obraz Jugosławii i to zarówno z czasów II Wojny Światowej, jak i ten z 1992 r., z czasów wojny domowej. Nie mniej jednak nie porwała mnie zupełnie. Bywa dowcipna, jednak często razi bardzo frywolny i momentami prymitywny język jakim posługuje się główna bohaterka.

Vesna-Parun | 2011-05-08

Nie poleciłabym każdemu, ale książka dobra. Ciekawie napisana, mądrze ujęta ponadczasowość miłości i wojny.

Robcio | 2016-07-04
kropka | 2016-04-18