Na krawędzi rozumu

Na rubu pameti
klasyka
Ewa

Voudini | 2015-05-31

"Na krawędzi rozumu" będzie się dobrze prezentować na półce pomiędzy "Procesem" Kafki a "Szkicami piórkiem" Bobkowskiego. Nie odstaje od tych dzieł literacko i nieuchronnie się z nimi kojarzy.
W przypadku "Procesu" punktem stycznym będzie nieco zbliżona fabuła, czyli bezimienny bohater niesłusznie trafiający do więzienia. U Krležy pakuje się on wprawdzie w tarapaty z pełną świadomością, a sama powieść nie jest groteską, ale autor wystarczająco często operuje absurdalnym humorem, by uzasadnić takie porównanie.
"Szkice piórkiem" przypominają się natomiast za sprawą trzeźwości i niezawisłości myśli narratora, choć wytwory namysłu bohatera Krležy są mniej uporządkowane (ale nie mniej głębokie).
Bohaterów ma wszelako książka kilku. Kolejnym jest bowiem bunt. Bunt przeciw hipokryzji, oportunizmowi, filisterstwu, małości ludzkiej, sytemu, zadowolonemu z siebie mieszczaństwu, przeciw pomieszaniu pojęć i postawieniu systemu wartości na głowie. Przeciw systemowej, usankcjonowanej...

Akcja powieści rozgrywa się w czasach współczesnych autorowi, w chorwackiej stolicy, Zagrzebiu. Bohaterem jest pięćdziesięciodwu letni mężczyzna, którego imienia nie znamy. Klasyczny everyman, adwokat, drobnomieszczanin, człowiek żyjący w “teatrze marionetek”. Jest szanowanym obywatelem, znanym i poważanym w kręgu ludzi, których sam bohater określa mianem homo cilindriacus, tworząc z atrybutu mieszczanina symbol głupoty, hipokryzji i oportunizmu. Bohater jest narratorem powieści, a cała powieść niejako jego pamiętnikiem, zbiorem wspomnień, strumieniem świadomości. Już pierwszy rozdział, zatytułowany O ludzkiej głupocie, jest swego rodzaju “przelaniem na papier” złości i frustracji bohatera, a także opisem jego dotychczasowej egzystencji, w roli radcy prawnego, przykładnego męża i ojca. Powieść, jak wiele innych powieści chorwackiego realizmu, a także wiele innych utworów Krležy, porusza tematykę drobnomieszczańską, a bohater to tak zwany “podmiot myślący”, inteligent, wyobcowana...

Anna | 2016-11-23
Przeczytana: 21 maja 2015
Emm | 2015-03-12
Na półkach: BKPiO (Seria), Przeczytane
Weekend w Chorwacji

Ostatnio podpowiadaliśmy, jakie książki możecie przeczytać, jeśli wybieracie się na wakacje na Kretę. Dziś polecamy 5 książek dla tych, którzy planują wakacje w Chorwacji.