Krótki podręcznik przekraczania granic

Seria: Sulina
Wydawnictwo: Czarne
Μικρό Ημερολόγιο Συνόρων / Mikro Hemegologio Synoron
978-83-7536-134-6

To błyskotliwa, ironiczna i dowcipna opowieść na niewesoły temat. Kapllani pisze o emigracji i pisze o niej tak, jak nikt wcześniej. Może dlatego, że jest Albańczykiem, a krajem, do którego przybył, jest Grecja? A może dlatego, że łączy kąśliwą ironię Dubravki Ugresić z intymnym doświadczeniem zawartym w prozie Demain? Niezależnie od tego, na czym polega jego sekret, "Krótki podręcznik" to książka mądra i ważna. Mówi o pokonywaniu granic i trudnym stanie zawieszenia, zwlekania, pozostawania gdzieś zbyt długo, który sprawia ból nawet najbardziej doświadczonym pogranicznikom.

źródło opisu: Wydawnictwo Czarne, 2009

Lucija | 2016-11-03
Przeczytana: 02 listopada 2016

Lektura jakże na czasie! Doskonały opis sytuacji emigranta. Ile odwagi musi mieć w sobie, żeby wyruszyć... Co go czeka? - brak akceptacji, problemy z adaptacją w nowym środowisku, wrogość tego środowiska... choć autor marzy o świecie bez emigrantów, takiego świata nie będzie. Żyjemy w takim świecie i nigdy nie wiadomo, kiedy sami staniemy oko w oko z sytuacją emigranta. Książka dla lubiących Albanię i dla tych, którzy próbują wczuć się w los emigranta, choć sami jeszcze go nie doświadczyli.
Książka niedługa, warto przeczytać, polecam!

takisobiejac | 2012-10-05
Przeczytana: 05 października 2012

Ta książka śmierdzi. Śmierdzi malizną. Tzn. jest za krótka, i tylko dlatego dałem osiem zamiast dziewięciu gwiazdek.
Bo czyta się jednym tchem. Chciałoby się więcej, człowiek tak mało wie o życiu w komunistycznej Shqipërii.
Byłem w Albanii. Króciutko, na chwilę, jednak to i owo zaobserwowałem. Było to jednak 17 lat po upadku komunizmu i 23 lata po śmierci tyrana Envera Hodży. Nie miałem praktycznie żadnych wiadomości o tym jak żyło się ludziom w tak wyizolowanym kraju. Dzięki autorowi wiem więcej, choć nie ukrywam, że czekam na książkę w rodzaju "Moje życie w Albanii", składającą się przynajmniej z 300 stron. Bo Gazmend Kapllani ma lekkie pióro, pisze ciekawie, bez dłużyzn, bez wyżalania się, chciałoby się powiedzieć: sama prawda.
Swego czasu ja także, podobnie jak autor, bardzo chciałem przekroczyć granicę swojego kraju. I podobnie jak pan Kapllani bardzo się rozczarowałem tym, że na Zachodzie nie czeka się na imigrantów z ofertami pracy, miejscem w hotelu pracowniczym i ciepłym...

bulgarka_pl | 2015-04-20
Przeczytana: 20 kwietnia 2015

Gazmend Kapllani pięknie pisze o syndromie granicy w książce „Krótki podręcznik przekraczania granic” (książka ukazała się w rewelacyjnej serii Sulina Czarnego; chyba tylko „Czarnobylskie truskawki” Vesny Goldsworthy zrobiły na mnie większe wrażenie). Nie chodzi mu li i tylko o granice geograficzne, ale też te niewidzialne, które alienują emigrantów: strój, chód, akcent, wyraz oczu. Autora nie pociągają proste osądy, w tym przypadku, greckich gospodarzy. Per analogia pokazuje, że emigrantami się pogardza niezależnie od geograficznych współrzędnych. Tak więc, identycznie jak Grecy traktowali Albańczyków (wielki exodus po śmierci Envera Hodży), tak sami byli traktowani przez Amerykanów. To książka o emigrantach w ogóle. I o dzieciach emigrantów, które marzą, żeby być takie jak wszyscy. To jak pisze przewrotnie Kapllani, tak naprawdę, najwyższa z cnót.

więcej: www.bulgarka.pl

srututu | 2011-08-15
Przeczytana: 15 sierpnia 2011

Straszne. Ale prawdziwe.
Człowiek zostawia ojczyznę, wkracza w ten "kolorowy" świat i trach. Łubudu. AAAAAA! Bum.
Okazuje się, że nie jest tak ładnie jak miało być. Że jest obcy. Że nikt go tam nie chce.

Jeżeli jesteś twardym człowiekiem przeczytaj, żeby znaleźć w sobie empatię. Jeżeli jesteś kolorowym, wesołym, mającym dobre zdanie o świecie obywatelem wolnego kraju przeczytaj, żeby Twoja bańka pękła i żebyś jak najszybciej przejrzał na oczy.

I módl się, żebyś nigdy nie stał się nielegalnym imigrantem.

mag.gab | 2015-11-17

Bardzo interesująca książka poruszająca temat jakże aktualny - migracja. książka traktuje zarówno o granicy terytorialnej, jak i psychicznek, którą musi pokonać każdy, kto zdecyduje się na opuszczenie własnej ojczyzny. Książka poruszyła mnie szczególnie dlatego, że czytałam ją z perspektywy emigranta - czyli kogoś, kto nigdy nie jest i nie będzie u siebie. Mimo, że sytuacja diametralnie różna, nie tylko ze względu na czas ale i okoliczności, zawiera wspólny mianownik, którym jest empatia do drugiego człowieka. Ani kolor skóry, ani pochodzenie nie powinny determinować naszego stosunku do drugiego człowieka, bo brudnym ubraniem i zmęczoną twarzą kryje się taki sam człowiek pod pręgierzem trudnej historii swojego życia.

LeeSoYoung | 2016-11-26
Przeczytana: 26 listopada 2016