Opowiedz mi o Kubie

Seria: Proza
Wydawnictwo: Znak
Dime algo sobre Cuba
nina31

Tragikomiczna powieść, której akcja toczy się w latach 90. na Kubie i w Miami. Bohaterem książki jest Stalin Martínez, pechowiec i niezdara, wiodący monotonny żywot hawańskiego dentysty. W ciągu zaledwie kilkunastu godzin jego życie ulega radykalnej zmianie: wykonuje "zabieg życia" na zagranicznym turyście, traci swój ulubiony wentylator (zepsuł się) i ukochaną żonę (zdradziła), po czym w...

Tragikomiczna powieść, której akcja toczy się w latach 90. na Kubie i w Miami.

Bohaterem książki jest Stalin Martínez, pechowiec i niezdara, wiodący monotonny żywot hawańskiego dentysty. W ciągu zaledwie kilkunastu godzin jego życie ulega radykalnej zmianie: wykonuje "zabieg życia" na zagranicznym turyście, traci swój ulubiony wentylator (zepsuł się) i ukochaną żonę (zdradziła), po czym w wyniku przedziwnego splotu wydarzeń trafia na łódź porwaną przez grupę muzyków i w ten sposób dociera do Miami. Tam spotyka swego brata Lenina, byłego rewolucjonistę, który teraz ma na imię Leo i zarabia na życie jako klaun... To jednak nie koniec przygód Martíneza; wraca na Kubę, po czym znów - już świadomie - podejmuje eskapadę do Miami, tym razem via Meksyk. Poznajemy go w momencie, kiedy koczuje na dachu domu swego brata, usiłując doprowadzić się do stanu przypominającego wygląd kubańskich uchodźców: spalonych słońcem, brudnych i wychudzonych.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

allison | 2014-04-26
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 26 kwietnia 2014

Okładkowa recenzja głosi, że książka ta przypomina klimatem komedie Barei i trudno z tym się nie zgodzić. Absurdy komunistycznej Kuby jako żywo przypominają tragikomiczny świat naszego rodzimego PRL-u, w którym było i śmieszno, i straszno.
Przykłady? Proszę bardzo:
- utalentowany adwokat musi uciec do Stanów Zjednoczonych, by móc wykonywać z godnością swój zawód;
- uzdolniony dentysta zmuszony jest pracować jako kelner, by zarobić na wymarzoną klinikę, która nigdy nie wyjdzie poza świat marzeń;
- pani psycholog z tytułem doktora trudni się nierządem, sprzedając swoje ciało obcokrajowcom, by mieć twardą walutę na otwarcie własnej restauracji;
- gdy w knajpie brakuje przydziałowej herbaty, parzy się ją z wysuszonych skórek banana, zachwalając towar jako ulubiony napój Castro...

Przykłady - mniej czy bardziej absurdalne, niczym wyjęte z męczącego koszmaru - można by mnożyć.

W tym świecie, przesiąkniętym także inwigilacją, żyje główny bohater o imieniu Stalin. Pomysł rodziców...

Nattka | 2011-08-01
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 01 sierpnia 2011

6 dni z zycia przypadkowego uchodzcy z Kuby. Ksiazka krotka, ale intensywna. Troche umoru Mendozy, troche sarkazmu Llosy, a do tego dosadny opis wspolczesnej Kuby.
Pisany z punktu widzenia kogos, kto wcale nie chce Kuby pozostawic.
Polecam!

Nightingale | 2012-08-03
Przeczytana: 03 sierpnia 2012

"...wyspa jak wulkan gorąca."
A książka Jesusa Diaza jest równie ciepła jak Kuba. Lekka, napisana dobrym stylem, ciekawa. Autor płynnie przechodzi od teraźniejszości do wspomnień, jawa miesza się ze snem, co na początku może lekko denerwować, ale gdy już się do tego przyzwyczai pomysł okazuje się świetny. Kuba z książki jest czarująca, upalna i kusząca jak kobieta, a jednocześnie jakoś dziwnie swojska- jest krajem absurdu, gdzie ludzie wytrenowani przeciwnościami losu poradzą sobie ze wszystkim. Są też tacy, którzy w pewnym momencie sprzeciwiają się takiemu życiu i płyną do Stanów- na tratwie, pontonie, związanych ze sobą oponach od traktoru. Główny bohater również musiał opuścić swój kraj, jednak nie z tak przejrzystych powodów... ot, los pechowca.
Jedynym co mi się nie spodobało to zakończenie. Zaskakujące jednak jakby niedopowiedziane, czegoś tam brakuje... Ale może to specjalny zabieg autora?
Czytadło idealne na lato.

Leśna_czytelnia | 2014-11-27

Tragikomiczne perypetie Stalina miały ukazać absurdalność ustroju politycznego Kuby. I zostały ukazane, ale w sposób, którego nie jestem w stanie przyjąć. Opowieść jest płytka, mało pomysłowa, opowiedziana topornym językiem. A po Jesusie Diazie, uchodźcy politycznym, spodziewałam się mocniejszej historii, a tak otrzymaliśmy trochę satyry z dużą dozą nudy. Jest jednak pewien plus, całkiem istotny – książka świetnie usypia. Osobom cierpiącym na bezsenność polecam.

Cała recenzja poniżej:

Magda1979 | 2013-12-28
Przeczytana: październik 2006

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

książka, to swego rodzaju pamiętnik kubańczyka, któremu udaje się uciec z Kuby na pontonie i dotrzeć do Miami w USA. Przez wiele dni pozostaje on na dachu domu swoich kuzynów.
Jego przemyślenia, marzenia i plany na przyszłość są opisane bardzo ciekawie. Jest to książka na jeden dzień ale moim zdaniem warta przeczy

Rugz_plz | 2016-08-16
Przeczytana: 25 sierpnia 2016