Gabinet kolekcjonera. Historia pewnego obrazu

Wydawnictwo: Lokator
Un Cabinet d'amateur. Histoire d'un tableau
9788361962281
Róża_Bzowa

"Gabinet kolekcjonera", ostatni fabularny utwór prozą ukończony i wydany przez Pereca przed śmiercią, jest zatem swego rodzaju dopełnieniem Życia instrukcji obsługi - w pewien przewrotny sposób jakby setnym, brakującym rozdziałem powieści.

źródło opisu: http://www.lokatormedia.pl/

źródło okładki: http://www.lokatormedia.pl/

| 2015-06-06
Przeczytana: kwiecień 2015

Opowieść o fałszerstwie w sztuce i sztuce fałszerstwa. W swojej formie bliska katalogom wystawowym z opisowym komentarzem do dzieł, przez co czytelnikom, niekoniecznie rozmiłowanym w takiej konwencji, może sprawić pewien kłopot.

Pod tą formą czai się jednak filozoficzna opowieść o tym, jak natura ludzka lgnie do uwiedzenia, odnajdując satysfakcję w upojeniu fikcją. I tak trwa w tym upojeniu do momentu, aż inni nazwą ją po imieniu - fałszem - wtedy nastąpi odrzucenie i potępienie przedmiotu adoracji...

Pozostaje pytanie: skoro coś było fikcją i jest nią nadal, to czemu tak różnie reagujemy pod wpływem zmiany kontekstu, po oprawieniu jej w nowe ramy innego oglądu? I na ile każdy nasz osąd sam w sobie jest rozmijaniem się z prawdą?

.:exile:.

Snoopy | 2011-11-27
Przeczytana: 27 listopada 2011

Niewielka, acz brawurowa książeczka. Szczególną frajdę sprawi historykowi sztuki, ale i nieobeznany z tą tematyką czytelnik może znaleźć pewną frajdę zaglądając w głąb warsztatu ludzi zajmujących się tą dziedziną. Zresztą to przewrotne opowiadanie traktuje i o bardziej doniosłych sprawach - jak chociażby temat "oryginalności i wtórności, prawdy i złudzenia, a przede wszystkim sytuacji artysty (każdego artysty - także i pisarza) oraz zagmatwanej, mocno podejrzanej natury, jaką posiada wszelkie tworzenie" - żeby przytoczyć słowa Wawrzyńca Brzozowskiego z okładki.

Podobno utwór ten jest swoistym dopełnieniem słynnego "Życia, instrukcji obsługi" - zapewne dopiero jak zmierzę się z tym dziełem, będę mógł w pełni docenić kunszt "Gabinetu kolekcjonera". Niemniej i bez tego zachwyciła mnie ta opowiastka - a zwłaszcza jej błyskotliwy finał.

jagarkar | 2014-04-21
Przeczytana: 21 kwietnia 2014

Może trzeba to czytać jako dopełnienie "Życia instrukcji obsługi", może wtedy ciekawi i ma jakiś sens. Dla mnie książka ta jest zwyczajnie nudna.
Oczywiście ciekawym pomysłem jest stylizacja na artykuł, czy biogram i na pewno świetną zabawą było pisanie tej książki. Zresztą w zakończeniu autor wspomina, że powstała ona wyłączanie dla przyjemności, "w pogoni za szczególnym dreszczykiem, jaki daje stwarzanie pozorów".
Może wrócę do niej kiedyś, po "Życiu...".

Magdalena Gościniak | 2013-11-10
Przeczytana: 09 lipca 2013

Prawda - Fałsz, Oryginał - Kopia, Tworzenie - Odwzorowywanie. Dualny świat i jeden obraz, który nie dość, że łączy przeciwstawne pojęcia, to jeszcze zawiera w sobie inne obrazy - wszak Kolekcjoner znajduje się w swoim Gabinecie, między swoją Kolekcją.

Opowiadanie Pereca usatysfakcjonuje i historyków sztuki, i tych, którzy lubują się w zbrodniach przeciwko Sztuce i dla Sztuki. Tych, którzy na obrazy patrzą po to, by je "chłonąć" i tych, którym one są potrzebne do "analizy". A przede wszystkim czytelników, bo sposób, w jaki Perec pisze o sztuce jest całkowicie nie do podrobienia.

Na płótnie przedstawiającym piwowara Hermanna Raffkego w otoczeniu jego kolekcji malarz - Heinrich Kürz - umieścił całą historię sztuki: ponad sto obrazów. Dokonał tego jednak w specyficzny sposób - powielane są one w nieskończoność, ponieważ jednym z obrazów w gabinecie jest "Gabinet kolekcjonera", który przedstawia pomniejszoną kolekcję, również z kolejnym odwzorowaniem "Gabinetu…". Ale w każdym...

Szyja | 2016-01-06
Na półkach: 2016, Przeczytane

Jak się okazuje nawet dla historyka sztuki "Gabinet kolekcjonera" może okazać się niestrawny. Dłużył mi się ten czas z Perecem okrutnie mimo niepozornej objętości jego książki.
Według mnie sam pomysł autora jest ciekawy, aczkolwiek przedzieranie się, przez tekst będący jego realizacją jest z mojego punktu widzenia żmudne i pozbawione sensu.
Być może pokutuje tu fakt, iż nie czytałam "Życia, instrukcji obsługi" i bez znajomości tej powieści, "Gabinet kolekcjonera" nie cieszy.

Sekyung | 2016-10-29
Przeczytana: 29 października 2016