Zniknięcia

Okładka książki Zniknięcia Georges Perec
Okładka książki Zniknięcia
Georges Perec Wydawnictwo: Lokator Seria: Seria Potencjalna literatura piękna
360 str. 6 godz. 0 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Seria Potencjalna
Tytuł oryginału:
La Disparition
Wydawnictwo:
Lokator
Data wydania:
2022-11-04
Data 1. wyd. pol.:
2022-11-04
Liczba stron:
360
Czas czytania
6 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
9788363056889
Tłumacz:
Stanisław Waszak, René Koelblen
Średnia ocen

7,7 7,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
27 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
236
19

Na półkach:

Karkołomna lektura. Wziąłem się za nią po przeczytaniu o ograniczeniach formalnych, jakie nałożył na siebie autor i postanowiłem przeczytać bez wstępu i opinii w internecie.
Fabuła mnie nie porwała specjalnie, ale też chyba nie o tę tu chodzi - tutaj 6, ale po przeczytaniu posłowia, noty tłumacza etc daję mocne 10 dla autora, jak i na równi tłumaczy, bo to prawdziwe pudełko z niespodziankami a brakująca litera to tylko wstęp. Poważna literatura.

Karkołomna lektura. Wziąłem się za nią po przeczytaniu o ograniczeniach formalnych, jakie nałożył na siebie autor i postanowiłem przeczytać bez wstępu i opinii w internecie.
Fabuła mnie nie porwała specjalnie, ale też chyba nie o tę tu chodzi - tutaj 6, ale po przeczytaniu posłowia, noty tłumacza etc daję mocne 10 dla autora, jak i na równi tłumaczy, bo to prawdziwe pudełko...

więcej Pokaż mimo to

avatar
463
269

Na półkach:

Książka, a zanika tu samogłoska. To raz.
Dwa – to książka o lukach i pustkach.
Trzy – aby w nią wniknąć, warto znać biografię autora. „Zniknięcia” ciągną wówczas ku mrokowi, stają się drogą do ukrytych warstw. Mogą być kryminalną zagadką.
Trzy plus raz – warto znać twórczość autora. Bo „Zniknięcia” to nawiązania do innych pisarskich tworów, są zabawą i bawią się z nami, puszczają do nas oko, zwłaszcza gdy G.P. dopuszcza się chronologiczno-czasowych błędów (Garamond i Didot… ktoś, coś?),znika rozdziały, gubi części i zdania…
Pięć – „Zniknięcia” to magia liczb. Komu uda się odkryć, co się za nimi czai?

A fabuła? Ma drugoplanową rolę. Z rzadka chaotyczna, zakręcona i potężna jak spiralna galaktyka mimo wszystko zachęca. Czyta się „Zniknięcia” z buzującymi krwią policzkami, choć czasami trudno zgadnąć, w jaką stronę podążymy i po jaką zarazę, gdyż autor potrafi mylić tropy i wyciągać króliki z męskich nakryć głowy.

Brawa dla tłumaczy i pana Olczyka, za lipogramy, zwłaszcza za udany powrót do słowa „aliści”.

Uff. I tak udało się napisać opinię i pominąć samogłoskę…

?!

Znikła!

Książka, a zanika tu samogłoska. To raz.
Dwa – to książka o lukach i pustkach.
Trzy – aby w nią wniknąć, warto znać biografię autora. „Zniknięcia” ciągną wówczas ku mrokowi, stają się drogą do ukrytych warstw. Mogą być kryminalną zagadką.
Trzy plus raz – warto znać twórczość autora. Bo „Zniknięcia” to nawiązania do innych pisarskich tworów, są zabawą i bawią się z nami,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
43
36

Na półkach: ,

Co znika w „Zniknięciach”? Przede wszystkim litera „e”. Pierzcha zresztą wielopłaszczyznowo – powieść Pereca to nie byle jaki lipogram, bo lipogram detektywistyczny. Ulatniają się z niego nie tylko wszystkie słowa zawierające „e”, nie tylko siódmy rozdział (odpowiadający miejscu, jakie samogłoska ta zajmuje w naszym alfabecie),ale i główny bohater, zmyślnie nazywany Antonem Voylem (fr. atone - bezdźwięczny, voyelle - samogłoska),a zaraz potem cała rzesza jego przyjaciół.

Perec używa podstawowego budulca języka, jakim jest litera, by odzwierciedlić ból wynikający z pustki i niemożność wysłowienia go. Jednocześnie nie stroni od humoru, często niewybrednego (choćby fragment o Dupinie rozprawiającym o palnięciu bąka),przetyka też narrację bezlikiem cytatów, odniesień literackich i nie tylko (Dupinowi towarzyszą komisarz Didot i jego zastępca Garamond, których nazwiska są nazwami francuskich czcionek – a to jedynie namiastka!),co czyni odszyfrowywanie „Zniknięć” szalenie satysfakcjonującym.

Wydaje mi się jednak, że formalny rygor pozostawił samą narrację nieco… wybrakowaną. Nie zrozumcie mnie źle, perecowska historia jest kapitalna, mimo to można doszukać się w niej kilku nieścisłości i pominięć, które zostawiły mnie z, o ironio, poczuciem częściowej pustki. A może Perec specjalnie „zniknął” niektóre fragmenciki? Kto go tam wie.

Ogromny podziw należy się też tłumaczom tej książki, za ogrom ich pracy, inwencję, zachowanie ducha oulipowskiego eksperymentu. Przede wszystkim jednak za znalezienie przeuroczego synonimu słowa „ale”!

Co znika w „Zniknięciach”? Przede wszystkim litera „e”. Pierzcha zresztą wielopłaszczyznowo – powieść Pereca to nie byle jaki lipogram, bo lipogram detektywistyczny. Ulatniają się z niego nie tylko wszystkie słowa zawierające „e”, nie tylko siódmy rozdział (odpowiadający miejscu, jakie samogłoska ta zajmuje w naszym alfabecie),ale i główny bohater, zmyślnie nazywany...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    158
  • Przeczytane
    35
  • Posiadam
    13
  • Literatura francuska
    3
  • Chcę w prezencie
    3
  • Teraz czytam
    3
  • Szukam
    2
  • Literatura piękna
    2
  • 2023
    2
  • Brak Legimi A
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Zniknięcia


Podobne książki

Przeczytaj także