Herod król Judei

Wydawnictwo: Wiedza Powszechna
83-214-0586-X
historia
Róża_Bzowa

Jedna z części cyklu palestyńskiego (obok książek: „Tytus i Berenika” oraz "Rzym i Jerozolima"), opowiadającego burzliwe dzieje Palestyny od 65 r.p.n.e., gdy Rzymianie stanęli u jej granic, do 70 r.n.e. – roku zdobycia Jerozolimy po okrutnej wojnie ze zbuntowanymi Żydami. Przedstawia dzieje Heroda na tle poprzedzającej jego panowanie sytuacji społeczno-politycznej.

Aesir | 2012-07-06
Przeczytana: 07 czerwca 2010

W zasadniczych formułach i celach był program polityczny Heroda II bardzo prosty. Dążył on do władzy, a gdy została przez niego osiągnięta, umacniał ją przy każdej sprzyjającej okazji. W tymże klarownym i oczywistym modus operanti uwypuklone zostały, jednakowoż przebiegłość oraz niezwykły talent przywódczy króla Judei, który nieustannie lawirował pomiędzy podejrzliwym i chciwym złota Rzymem, a nieprzejednanym i ortodoksyjnym ludem żydowskim, tak zapalczywie broniącym własnych tożsamości oraz tradycji. Pomimo simplicystycznych pobudek, Herod był mistrzem dyplomatycznych fluktuacji w skomplikowanych czasach romańskiej wojny domowej po śmierci Juliusza Cezara. Znakomicie wykorzystywał własne wpływy dla realizacji trudnych przedsięwzięć, trafnie antycypował rozwój konfliktu o władzę pomiędzy zwaśnionymi wodzami punickimi II triumwiratu i adekwatnie do tej predykcji zmieniał strony, służąc każdej skutecznie za znaczne korzyści. We własnej domenie wzbudzał strach i posłuch, lecz zyskał...

Książka A. Krawczuka o słynnym władcy Judei ukazuje postać Heroda na szerokim tle politycznym I wieku p.n.e. Autor wprowadza czytelnika w złożony świat stosunków we wschodnim basenie M. Śródziemnego. Herod przedstawiony jest jako postać tragiczna ogarnięta strachem o swą władzę, a przy tym wybitny władca prowadzący rozsądną politykę lojalności względem Rzymu i dbający o swoich poddanych. Warto tę książkę przeczytać, by zerwać ze stereotypowym obrazem tego władcy jako krwawego i pozbawionego zalet tyrana.

Tomasz Babnis

krkkrzysiek | 2014-05-30
Przeczytana: 30 maja 2014

Bardzo dużo informacji,treści i nawiazań. Gdy ktoś szuka informacji jest to ksiązka właśnie dla niego. Jedyne co osobiście mi nie spasowało to to,że nie czyta się jej tak przyjemnie ze względu głównie na sposób pisania. Aczkolwiek to w końcu taki typ książki

tuten | 2015-05-05

Tą popularno-naukową książką, można spojrzeć inaczej na dzieje początków naszej ery.

Jarek Tyrka | 2011-08-23
Przeczytana: 22 sierpnia 2011

Troche zbyt chaotycznie to bylo opowiedziane. Tym niemniej czysta wiedza splynela na mnie :-) a to juz cos,.

Krzysztof Polowczyk | 2016-09-28
Na półkach: historia, Przeczytane