Herod, król Judei

83-214-0444-8
Herod, Krawczuk, Rzym, Judea, Starożytność
historia
Aesir

Rządy Heroda II, wielkiego budowniczego Świątyni Jerozolimskiej, Cezarei oraz Samarii, legendarnego sprawcę rzezi niewinątek, polegały na nieustannej fluktuacji pomiędzy wodzami rzymskimi II triumwiratu, wpływowymi grupami ortodoksyjnych duchownych żydowskich oraz rodziną, nieustannie spiskującą pomiędzy sobą. Na skutek polityki ingracjacji wobec Rzymu, w roku 39 przed Chrystusem mianowany został przez Oktawiana Augusta królem Judei. Niepowetowanie zapewnił on nowemu królestwu okres rozkwitu, ekspansji oraz wzrastającej autonomii, jednakże jego panowanie splamione zostało krwią wielu najbliższych, w tym żony i synów.
Aleksander Krawczuk zaprezentował postać Heroda Wielkiego na dwóch płaszczyznach - jako roztropnego, konsekwentnego i pragmatycznego władcę oraz człowieka, porywczego i okrutnego, którego dramat egzystencji spleciony został na zawsze z bezwzględną walką o tron.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

| 2017-06-20
Przeczytana: 01 czerwca 2017

"Książka ta jest opowieścią o krwi i nienawiści, o fanantyzmie i żądzy władzy, o bohaterstwie i zdradzie."
Swoją ponurą legendę Herod zawdzięcza biblijnej Rzezi Niewiniątek. Masakrze, której tak naprawdę nie było. Król Judei był bardzo sprawnym politykiem, rządził w niełatwych czasach i potrafił przy tym zapewnić względny spokój obywatelom. Wiadomo, krwawe rozgrywki na dworze królewskim były na porządku dziennym i Herod od nich nie stronił. To jak został zapamiętany zawdzieczamy Judejczykom i kapłanom.
"Kto pragnie zdobyć dobre imię w historii, musi pozyskać sobie tych przede wszystkim, którzy przekazują potomności obraz epoki."
Polecam.

tuten | 2015-05-05

Tą popularno-naukową książką, można spojrzeć inaczej na dzieje początków naszej ery.

krkkrzysiek | 2014-05-30
Przeczytana: 30 maja 2014

Bardzo dużo informacji,treści i nawiazań. Gdy ktoś szuka informacji jest to ksiązka właśnie dla niego. Jedyne co osobiście mi nie spasowało to to,że nie czyta się jej tak przyjemnie ze względu głównie na sposób pisania. Aczkolwiek to w końcu taki typ książki

Książka A. Krawczuka o słynnym władcy Judei ukazuje postać Heroda na szerokim tle politycznym I wieku p.n.e. Autor wprowadza czytelnika w złożony świat stosunków we wschodnim basenie M. Śródziemnego. Herod przedstawiony jest jako postać tragiczna ogarnięta strachem o swą władzę, a przy tym wybitny władca prowadzący rozsądną politykę lojalności względem Rzymu i dbający o swoich poddanych. Warto tę książkę przeczytać, by zerwać ze stereotypowym obrazem tego władcy jako krwawego i pozbawionego zalet tyrana.

Tomasz Babnis

Aesir | 2012-07-06
Przeczytana: 07 czerwca 2010

W zasadniczych formułach i celach był program polityczny Heroda II bardzo prosty. Dążył on do władzy, a gdy została przez niego osiągnięta, umacniał ją przy każdej sprzyjającej okazji. W tymże klarownym i oczywistym modus operanti uwypuklone zostały, jednakowoż przebiegłość oraz niezwykły talent przywódczy króla Judei, który nieustannie lawirował pomiędzy podejrzliwym i chciwym złota Rzymem, a nieprzejednanym i ortodoksyjnym ludem żydowskim, tak zapalczywie broniącym własnych tożsamości oraz tradycji. Pomimo simplicystycznych pobudek, Herod był mistrzem dyplomatycznych fluktuacji w skomplikowanych czasach romańskiej wojny domowej po śmierci Juliusza Cezara. Znakomicie wykorzystywał własne wpływy dla realizacji trudnych przedsięwzięć, trafnie antycypował rozwój konfliktu o władzę pomiędzy zwaśnionymi wodzami punickimi II triumwiratu i adekwatnie do tej predykcji zmieniał strony, służąc każdej skutecznie za znaczne korzyści. We własnej domenie wzbudzał strach i posłuch, lecz zyskał...

Jarek Tyrka | 2011-08-23
Przeczytana: 22 sierpnia 2011

Troche zbyt chaotycznie to bylo opowiedziane. Tym niemniej czysta wiedza splynela na mnie :-) a to juz cos,.