Herod król Judei

1988-01-01
1985-01-01
83-214-0586-X
historia Bliskiego Wschodu Herod Judea Izrael Jezus

Niepozorna, jedna z wielu książek napisanych przez niezrównanego profesora Aleksandra Krawczuka, które przeczytałem. A jednak nie mogłem się od niej oderwać... Czy to jeszcze historia czy już powieść sensacyjna? Pan Krawczuk ma niesamowity talent do przekazywania olbrzymiej wiedzy historycznej tak aby nie tylko nie była monotonna ale wciągała jak najlepsza opowieść. A szczerze mówiąc to nie wiem czy ta pozycja jest aż tak dobra czy trafiła idealnie w moje dzisiejsze zapotrzebowanie na ciekawą literaturę historyczną.

,,Książka ta jest opowieścią o krwi i nienawiści, o fanatyzmie i żądzy władzy, o bohaterstwie i zdradzie".

Interesujący, biblijny temat, dobrze, ciekawie wyjaśniony. Moje klimaty, podobało mi się. Fajnie ukazano życie Heroda. Jego lawirowanie między Pompejuszem, Markiem Antoniuszem, Kleopatrą a Oktawianem. Być może czasem trudno było połapać się w ilości postaci. ,,Winny" jednak temu jest sam główny bohater, który sprowadził do swojego pałacu kilka żon, z którymi płodził, wzajemnie zwalczające się potomstwo. Świetnie ukazano zakulisowe rozgrywki dworu, żywcem przypominające terror Henryka VIII z XVI wieku.

Przytyk mam tylko do bezrefleksyjnego podawania pewnych nieprawdopodobnych informacji. Być może i zbieżnych z prawdą, ale z czego to ma wynikać? Trudno mi np. uwierzyć, że w I wieku p.n.e. była milionową metropolią.

Chciałem dać 7, ale przekonała mnie końcówka. Autor odczarował wiele biblijnych mitów. Karmią nas nimi na lekcjach religii i w kościele. Przykładowo rzeź niewiniątek weszła dość mocno w kulturę, sztukę, filmy, obrazy. A to mit, bajka. Podobała mi się wstawka o Salomonie. Rzekomo wspaniałym władcy, który w porównaniu z Herodem wypada blado.

Z jak dotąd przeczytanych książek Krawczuka ta najlepsza. Polecam.

Wątpię, żeby osobie takiej jak ja niezorientowanej w temacie udało się dużo zapamiętać z tej książki, bo postaci i wydarzeń jest mnóstwo, ale dzięki temu, że mądry pan profesor podzielił ją na krótkie rozdziały - łatwiej przyswoić sobie wiedzę o Herodzie i czasach, w których żył. Ogromnym plusem książki jest, że to pozycja popularnonaukowa, pisana przy tym jasnym i barwnym językiem, zanim więc ktoś się zdecyduje przeczytać biografię Heroda innego autora lub książkę o wydarzeniach z tamtych czasów - warto zacząć od tej pozycji.

Klasyka,ponad schematyczne opisywanie tamtych czasów,dziś wartościowsze przy zalewie opisywanej dziś historii podlizujacej się światopoglądowi " jedyni e słusznej opcji"" no i wszystko podane klarownie ,polecam myślącym podczas czytania

Książka, pamiętam mnie zaskoczyła, smutnym był Herod człowiekiem, wybitnym, nie ośmielilbym się powiedzieć geniuszem, ale na miarę tamtych czasów i niewielu możliwości, był w moim mniemaniu rzeczywiście "Wielkim" .

Bardzo przystępnie opowiedziana historia Heroda z różnymi ciekawostkami, których nie często się zdarza znaleźć w książkach historycznych.

Beletryzowana historia króla Heroda Wielkiego. Autor ocenia tego władcę dość dobrze wbrew opisom biblijnym. Dłuższa recenzja w audycji:

warta polecenia lektura. Ciekawie napisana, krótkie rozdziały (nie do przecenienia dla osoby, która mam mało czasu do jednorazowego kontaktu z książką),pokazująca postać istniejącą w masowej świadomości w szerszym i innym świetle.

Tą popularno-naukową książką, można spojrzeć inaczej na dzieje początków naszej ery.

Bardzo dużo informacji,treści i nawiazań. Gdy ktoś szuka informacji jest to ksiązka właśnie dla niego. Jedyne co osobiście mi nie spasowało to to,że nie czyta się jej tak przyjemnie ze względu głównie na sposób pisania. Aczkolwiek to w końcu taki typ książki

• Biografie
  • Historyczne