Konstantyn Wielki

Wydawnictwo: Wiedza Powszechna
Łukasz Kuć

Inne wydania

„Konstantyn Wielki” Aleksandra Krawczuka to jedna z mniej znanych książek tego autora. Rzetelnie i przystępnie napisana, z krótkimi rozdziałami i z wieloma interesującymi informacjami. Jest to książka w typowym dla Krawczuka stylu. Autor przytacza własne hipotezy oparte na rzetelnej wiedzy. Polemizuje często ze starożytnymi autorami, ma zastrzeżenia i wątpliwości, nie szuka jednak taniej sensacji, a jedynie logicznej rzeczywistości, co ze względu na odległą czasowo tematykę nie jest takie proste.

źródło opisu: PW, 1987

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Tomasz | 2016-05-21
Przeczytana: 09 maja 2016

Kolejna zaserwowana nam przez Krawczuka podróż w czasie. Polski historyk zabiera nas do Rzymu rządzonego przez Dioklecjana i trzech innych marionetkowych cezarów, w tym Konstancjusza, ojca Konstantyna.
Konstantyn odziedziczywszy godności i tytuły po ojcu i zdobywszy uznanie w rzymskiej armii pnie się na szczyty władzy.
Książka Krawczuka to nie jest powieść, ale tak się ją czyta.
Dla każdego.

Łukasz | 2015-04-23
Na półkach: 2015, Przeczytane, Audiobook
Przeczytana: 21 kwietnia 2015

Książka typowo historyczna, oparta na źródłach. Jeśli ktoś chce poznać historię cesarstwa rzymskiego za panowania Konstantyna Wielkiego, dowiedzieć się jak wyglądały początki chrześcijaństwa to zdecydowanie warto!

Za niezwykle interesujący uważam sposób w jaki autor przedstawia religię chrześcijańską (książka go raczej nie lubią), otóż autor traktuje je jak każdą inną religię. Bez koloryzowania, co więcej zwraca uwagę na pewne zapożyczenia z innych religii, które wydawałoby się są typowo katolickimi zwyczajami :)

Mateusz Rudziński | 2016-01-17

Jak każda książka Pana Profesora, w sposób ciekawy i interesujący przybliża nam historię starożytności, ogromną zaletą jest styl w jakim książka jest napisana, język lekki, nieskomplikowany, przyjemnie się czyta, często historia opowiedziana nie biegnie chronologicznie, ale to nie utrudnia w zorientowaniu się w wydarzeniach. Minus jest jeden, książka jest za krótka, niecałe 300 stron, chciałoby się drugie tyle.

tuten | 2015-05-05

Ta pozycja nieco trudniejsza w odbiorze niż inne książki o cesarstwie. Niemniej lubię przystępny sposób w jaki autor opisuje dzieje historyczne. Polecam

Krzysiek88 | 2016-10-10
Klata | 2016-08-03