Przypadkowa

Wydawnictwo: Muza
The Accidental
978-83-7495-124-1
literatura szkocka

Czterdziestodwuletnia Eva Smart, pisarka, która osiągnęła sukces artystyczny i finansowy tworząc alternatywne historie życia osób poległych w czasie II wojny światowej, ma problem z kolejną książką i z mężem - dr Michael Smart - drugi mąż Evy, nauczyciel akademicki na wydziale anglistyki, zdradza ją ze studentkami, co ona od lat toleruje. Smartowie mają szesnastoletniego syna - Magnusa - pasjonata matematyki, filozofii i filmu oraz dwunastoletnią Astrid, zafascynowaną dokumentowaniem rzeczywistości za pomocą kamery. Astrid nie jest lubiana, koleżanki jej dokuczają; z kolei Magnus wplątał się w straszliwą aferę w szkole: był współtwórcą żartu - fotomontażu twarzy jednej z uczennic z ciałem modelki z pisma pornograficznego i rozesłania go pocztą elektroniczną do kilkudziesięciu osób, żart ten spowodował samobójstwo tej uczennicy.

Cała rodzina wynajmuje na wakacje dom w Norfolk, na odciętej od świata prowincji. Astrid nudzi się tam śmiertelnie; Magnus rozpamiętuje wypadek i jest pogrążony w letargu: nie myje się, prawie nie je i nie śpi. Wtedy niespodziewanie w ich domu pojawia się Amber - młoda kobieta około trzydziestki - i oznajmia, że zepsuł jej się samochód. Dziewczyna zostaje z nimi, hipnotyzując wszystkich swym magnetycznym wdziękiem.

dzosefinn | 2011-12-28
Przeczytana: 28 grudnia 2011

Pierwszy raz, na tę publikację natknęłam się w Matrasie jakiś czas temu. Mmmm, 9,90. Okazja, jak się patrzy. Jednak nie uległam pokusie i nie kupiłam jej. Teraz po przeczytaniu jej nie żałuję tego, iż nie mam jej w swojej biblioteczce.
Książka opowiada o pewnej rodzinie, której świat zmienia się pod wpływem Amber, tajemniczej kobiety. Zostawia swój ślad głęboko w ich sercach i duszy.

"Czy czasami nie potrzeba kogoś obcego, żeby rodzina uświadomiła sobie, że jest rodziną?"

Jednak książka zawiera wiele chaotycznych fragmentów, których ja nie zrozumiałam i prawdopodobnie nie zrozumiem. Plusem są różne myśli i sposób przekazania treści. Denerwował mnie niewyjustowany tekst i błędy, które wydawca prawdopodobnie przeoczył. Nie wiem czy ponownie sięgnę po tą pozycję. Na razie mocne 3.

"Wiedziałam, co to znaczy miłość. Że nigdy nie musisz mówić przepraszać"

"Są rzeczy, których nie można wypowiedzieć na głos, bo z wiedzą o nich jest człowiekowi ciężko. Są rzeczy od których nie da się...

kareena | 2011-03-06
Na półkach: 2011, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 06 marca 2011

Narracja to tok myślenia bohatera danego rozdziału - bo jest ich kilku (rodzina 4-osobowa na wakacjach). W związku z tym nie ma tu ani jednego typowego dialogu, wszystko jest w treści. Bohaterowie sporo rozmyślają o różnych aspektach świata. Przy czym każdy uległ silnemu wpływowi Amber - młodej kobiety, która zdaje się robić to na co akurat ma ochotę. Książka nie jest dla każdego, ale mi sie dość podobała.

yulka | 2011-01-22

Bardzo w stylu autorki... I znów, trochę męczące dywagacje filozoficzne. Niezłe, ale nie niezapomniane.

kinnomannka | 2011-07-22
Przeczytana: 20 lipca 2011

Po porstu nie zrozumiałam, Dla mnie bez sensu,kilka fajnych refleksji, mnóstwo dziwnych wątków..

hrychak | 2011-07-12

Książka dość ciekawa... aczkolwiek nie bardzo zrozumiałam o co chodzi na końcu xD

Anuszka | 2014-01-08

Bardzo dziwna...

artdeco92 | 2011-05-30
Przeczytana: 29 maja 2011

1968. Rozpięty płaszcz. Kawiarniany stolik. Mistrzostwo pierwszych dwóch stron.
______________________________________________________________________
Ta książka jest świetna w swojej formie. Niby pomysł nie nowy, ale podany bardzo świeżo i nowatorsko. Fascynuje Amber. Najpierw rozczarowuje, potem zachwyca, a na końcu już się nie wie, co myśleć. Co jest grą konwencji, co prawdą, a co...magią?

Kinga | 2011-07-06

W tej książce zaciekawiła mnie okładka. Już na początku czytania przekonałam się że jednak nie jest ona równie ciekawa jak jej okładka. Wulgarna, nie mająca składu, pełna "filozoficznych" przemyśleń, ogólnie - bardzo ciężka w czytaniu. Miałam nadzieję że się jednak poskłada ale niestety zawiodłam się.

czytankianki | 2011-12-02
Przeczytana: 03 lipca 2011