Pan Norris się przesiada

Wydawnictwo: Świat Książki
Mr. Norris Changes Trains (US: The Last of Mr. Norris)
978-83-247-0610-5
Agnieszka

Powieść obyczajowa z wątkiem sensacyjnym: jedna z dwóch -berlińskich- powieści (obok "Pożegnania z Berlinem") znakomitego angielskiego pisarza, który spędził kilka lat w stolicy Niemiec tuż przed dojściem do władzy Hitlera. Obie zainspirowały słynny film "Kabaret". Pan Norris, ekscentryczny Anglik, prowadzi w Berlinie mętne interesy, w które wciąga młodego Williama. Niebezpieczna gra o...

Obie zainspirowały słynny film "Kabaret". Pan Norris, ekscentryczny Anglik, prowadzi w Berlinie mętne interesy, w które wciąga młodego Williama. Niebezpieczna gra o majątek i wpływy polityczne toczy się wśród komunistów i nazistów, perwersyjnych nocnych zabaw i szalejącej inflacji początku lat 1930. Fascynujący portret dekadenckiego miasta i jego dziwacznych mieszkańców, subtelny humor.

GrzesiekLepianka | 2015-07-09

Można przeczytać, ale nie trzeba. Styl tradycyjny i lekko irytujący glownie ze względu na słownictwo uzywane w dialogach - ale tak - kiedys inaczej prowadzono konwersacje.
Za to watki sado-maso i ujecie meskosci jako dandyzmu pomieszanego ze zniewiescieniem ciekawe i jak na tamte czasy odważne i bardzo rzadkie.
Poza tym troche polityki: komunizmu, faszyzmu oraz biznesu powiazanego z niezbyt jasnymi i uczciwymi zagrywkami.

Jeśli "Pożegnanie z Berlinem" jest złe, to ta książka jest jeszcze gorsza. Nudna, przeciętna, nie ma w niej nic z czaru i magii, ani tym bardziej z nostalgii, a już na pewno nic z atmosfery międzywojennego Berlina. Po kiego diabła to w ogóle zostało napisane?

gigija | 2016-11-27

Na początku nawet mnie zaciekawiła, tytułowy pan Norris mnie zaintrygował. Jednak im dalej, tym nudniej niestety.

annie warhol | 2016-02-23
Na półkach: 2016, Przeczytane

naprawdę słabe. nie wiem, dlaczego bowie uznał to za fantastyczną książkę. może po prostu lubił berlin.

czytankianki | 2012-01-05
Przeczytana: 05 grudnia 2010