Yeti: legenda i rzeczywistość

83-7200-485-4
alpinizm, wspinaczka, Himalaje
literatura faktu
Honorka22

Autor przedstawia historię tajemniczej istoty - Yeti, opowiada jak narodziła się legenda Yeti oraz jak żyła w opowiadaniach wspinaczy, na których drodze "stanęła".

MaiTakeru | 2013-04-19
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 14 kwietnia 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Zgodnie z tytułem książka traktuje o korzeniach legendy Yeti, związanych nierozerwalnie z życiem ludów zamieszkujących Himalaje. Nie ma zatem co się nastawiać na jakąś specjalną "sensacyjność" lektury - jedynie 1. rozdział, opisujący himalajskie spotkanie autora z nieznaną mu wówczas istotą, czyta się jak dobrą powieść przygodową. Później mamy relacje z kolejnych wypraw R.Messnera w góry Tybetu i okolice, gdzie odwiedza on rdzennych mieszkańców, zbierając informacje.

Wypada pochwalić język autora - snuta przez niego opowieść wciąga od pierwszych stron, tak że nie można się oderwać od jego opisów. Zwłaszcza relacje o zmianach na obszarze Tybetu po wkroczeniu Chińczyków i o związanej z tym emigracji są niezwykle przejmujące.

Niestety, poziom książki spada na ostatnich kilkudziesięciu stronach; mnożą się wtedy nie do końca uzasadnione wnioski autora, które irytują tym bardziej, im mocniej podkreśla on swą pewność co do ostatecznego wyjaśnienia kwestii Yeti. Szczególnie rozbrajająca...

Yanka | 2011-01-03

Zwariowany ten Messner i jego swiat :)

Patrycja | 2014-01-20
Przeczytana: 20 stycznia 2014