Turcja. Na wschód od Zachodu

Spektrum Poleca
Muza
2024-03-27
2024-03-27
Turcja Turcy podróż podróże literatura podróżnicza

Kraj o wielu twarzach – Turcja

„Turcja- na wschód od Zachodu” Marcelina Szumer- Brysz.

🧿 Recenzja książki 🧿

Cześć i dzień dobry!

Pogoda za oknem nie pociesza, choć słonko coraz śmielej wychodzi zza chmur. Póki pogoda nie sprzyja, zanurzyłam się w lekturze książki, w której wybrałam się w podróż do Turcji, nie tylko od strony turystycznej, ale również tej niezbyt dobrze znanej, nawet często odwiedzającym tamte rejony. Autorka Marcelina Szumer- Brysz zabrała mnie ze sobą po przeróżnych zakątkach Turcji, zarówno tej dawnej jak i współczesnej. Opowiedziała w dużym skrócie, ale z ogromną dokładnością o kulturze, zwyczajach, tradycjach, religii, lokalnym jedzeniu, miastach obleganych turystycznie i miejscach, do których warto się wybrać poraz pierwszy, o prawach kobiet panujących teraz i przedtem, o tureckich serialach i ile w nich odniesienia do faktów, a ile do podbijania oglądalności. Od 2022r. nazwę kraju zapisujemy Türkiye, gdzie dotychczas pisało się Turkey. Książka dedykowana jest pamięci ofiar trzęsienia ziemi w Turcji, które miało miejsce 6 lutego 2023r.

Autorka oprócz własnej wiedzy i doświadczeń, dzieli się z czytelnikami wiedzą, którą czerpała z książek, czasopism, stron internetowych. Inspiracją do jej napisania była miłość od pierwszego wejrzenia do kraju, ale też w głównej mierze dla wszystkich zainteresowanych, którzy najczęściej o niego pytają.

W Turcji nigdy nie byłam, choć trochę mnie z nią łączy. Kocham turecką muzykę, instrumenty, z przyjaciółką możemy jej słuchać i śpiewać do bladego świtu. Filmy i seriale również nie są mi obce. Posiadam nawet złoty młynek do mielenia przypraw, który pięknie zdobi moją kuchnię, który dotarł do mnie z Turcji. Z pewnością będę chciała w niedalekiej przyszłości odwiedzić ten kraj, bo zachwyca mnie jego piękno, zabytki, muzyka i kultura, którą mogłam bliżej poznać, dzięki tej książce. Myślę, że książka zainteresuje nawet tych, nie zamierzających wybrać się do Turcji. Polecam!

„Turcja- na wschód od Zachodu” Marcelina Szumer- Brysz.

🧿 Recenzja książki 🧿

Cześć i dzień dobry!

Pozwiedzaliście trochę świata? Poznaliście inne kultury i ich obyczaje? Jeśli jeszcze nie znacie Turcji to pora obrać nowy kierunek!

Obecną sytuacja i możliwości pozwalają mi jedynie na podróże po świecie na kartach spisanych o różnych częściach świata. 😅
Tym razem udałam się w naprawdę fascynującą i bardzo szczegółową podróż po Turcji, a dokładniej na wschód od zachodu.

Autorka pokochała ten kraj, ale i on pokochał ją. Zabiera nas przez to do swojego prywatnego życia i wyczerpująco szczegółowego opisu kraju, w którym mieszka i żyje.
Jestem pod wrażeniem zawartych informacji i opowiadań o tak wielu historycznych wydarzeniach jakie miały miejsce w tym kraju. Z lektury naprawdę bije oddanie do Turcji i czuć to w przedstawionej treści.

Począwszy od podstawowych ciekawostek, im dalszą podróż czytelnik odbywa tym więcej dowie się na temat kultury, obrzędów, kuchni, zachowań, wiary czy historii kraju. Widać wielki wkład włożony w pokazaniu Turcji nie tylko z wypoczynkowej strony, przez co z jeszcze większym zainteresowaniem zaciekawiła mnie ta reporterska podróż.

Oprócz ciekawych miejsc mamy mały zalążek widoków, jakie autorka zamieściła przybliżając tym samym realne życie mieszkańców.

Jeśli kiedyś będzie mi dane odwiedzić ten ciekawy kraj, z pewnością udam się do polecanych miejsc.

Autorka o książce napisała, że to jej „najbardziej profesjonalne wyznanie miłosne”. Tę fascynację Turcją czuć na stronach tej książki.
To reportaż o kulturze, obyczajach, historii i religii, a także o atrakcjach turystycznych, codzienności i bolączkach Turków.
Z tej książki dowiesz się także dlaczego makijaż jest taki ważny na porodówce i czemu przejście przez klatkę schodowa to czasem bieg z przeszkodami. Jest tam też sporo o magii, amuletach i „złym spojrzeniu”.
Sporo ciekawostek na temat herbaty, mody, kuchni, biesiadowania i celebracji, na temat seriali, haremów i wilków.
Autorka zwraca uwagę na fakt, że Turcję ciężko zamknąć w wąskich pojęciach, że to różnorodny, kolorowy kraj, mozaika, która wymyka się pojęciom.
Cieszę się, że Marcelina Szumer-Brysz zabrała mnie na wycieczkę po tureckich szlakach. Książa wzbogacona jest wieloma fotografiami, więc czego siebie nie wyobraziłam to mi pokazała.

„Turcja leży na styku czterech płyt tektonicznych: anatolijskiej, euroazjatyckiej, arabskiej i afrykańskiej. Usiana jest uskokami tektonicznymi. Właściwie cały jej obszar jest aktywny sejsmicznie i niemal co dzień gdzieś się trzęsie. Choć wszyscy o tym wiedzą, mało kto jest przygotowany. Mimo to Turcy nie sprawiają wrażenia żyjących na tykającej bombie zegarowej. Gdy trzeba – działają, ale nie zadręczają się czekaniem na wstrząsy. A te przejawiają się z różną siłą. Czasem można zorientować się tylko dlatego, że lampka czy szklanka same zaczynają przemieszczać się po biurku; czasem można je przegapić, bo akurat jedzie się metrem albo płynie promem, gdzie i tak trzęsie, a czasem nie odczuwa się ich w ogóle. Ale bez złudzeń: nie zawsze jest tak lekko. Tylko w ciągu pięciu minionych stuleci miało tu miejsce ponad dwadzieścia trzęsień ziemi niezwykle niebezpiecznych, niszczycielskich, o sile co najmniej siedem stopni w skali Richtera, i tysiące pomniejszych”. Tamże, s.16.

Witam kawą po turecku ☕😄. Lubicie podróżować? Zanim gdzieś wyruszycie czytacie poradniki, blogi, reportaże?

Ja tak. Szukam inspiracji u innych podróżników. Chętnie też czytam książki w klimacie podróży nieoczywistych i tam często znajduje smaczki regionalne. Szkoda, że przed wyjazdem do Turcji nie przeczytałam tej lektury.

"Turcja. Na wschód od Zachodu" to interesująca i wciągająca lektura. Pełno w niej ciekawostek, historii, przeglądu życia kulturalno- społecznego i mnóstwo pięknych zdjęć.
Bardzo dobry reportaż o wielu elementach tureckiej kultury.
Turecka gościnność, życzliwość, gotowość do pomocy innym- te cechy pochwala autorka i zaprasza na turecki rynek, by odkryć ich moc.

Z książki dowiecie się masę ciekawostek:
- muzułmańska modlitwa wymaga sporego wysiłku. Wielokrotnie trzeba wstać, uklęknąć, pokłonić się.

-Baklawa to królowa tureckiej słodkości.

-Śniadanie to najdłuższy turecki posiłek.

-Oko proroka – to symbol kojarzony najczęściej z Turcją, po turecku nazywane „nazar boncuğu”, ma chronić przed złym, zawistnym i zazdrosnym spojrzeniem, przed rzuceniem przez kogoś uroku na nas. Ma ono za zadanie skupiać w sobie wszelkie złe moce i energie wysyłane przez innych ludzi. Jeśli pęknie, jest to znak, że talizman zadziałał i utrzymał zło z daleka od jego właściciela.

-Tespih – muzułmański różaniec.

Autorka swoją opowieścią, ukazuje barwne obyczaje i ciekawych ludzi, ale przede wszystkim rozdźwięk między rzeczywistością a wyobrażeniem, rozdarcie między tradycją a nowoczesnością, codziennymi sprawami a świątecznym uniesieniem.
Ciekawie,barwnie i emocjonalnie napisana książka.
Marcelina Szumer-Brysz prezentuje Turcję od strony turystki, która zachłysnęła się bogactwem tego kraju.

"Turcja. Na wschód od Zachodu" to interesująca i...

\

Słyszymy słowa Turcja i przez głowę przebiega nam masa skojarzeń. Kawa po turecku, otomana, wakacje, Pamukkale i Istambuł, a do tego Hagia Sofia oraz seriale tureckie. Dużo? Raczej nie, bo dodać da się jeszcze więcej. Pomieszanie z poplątaniem? Oczywiście. Kolorowy zawrót głowy i do tego pełen kontrastów? Jak najbardziej.

Wschód i Zachód? Nie do końca, chociaż z obu światów w Turcji odnajdziemy wiele, lecz także unikalna specyfikę. Zdaje się nam, iż o tym państwie, jego kulturze i historii mamy co sporo informacji. Jednak czy tak jest rzeczywiście? Marcelina Szumer-Brysz pokazuje nam, że tak naprawdę mamy wiedzę powierzchowną, ale gdyby tak lekko zdrapać „lakier” to okazuje się, iż pod tym, co zdawało się oczywiste kryje się więcej. Zwłaszcza jeśli ktoś potrafi przekazać swoją perspektywę i odkrywa codzienność, jaką najczęściej turyści pomijają skupiając się na znanych atrakcjach. Historia i teraźniejszość, religia i kultura, bohaterowie narodowi i zwykli ludzie, dla wszystkich i wszystkiego znalazło się miejsce w książce „Turcja. Na wschód od Zachodu”. Jedne tematu są mocniej rozwinięte inne mniej, lecz w żadnym wypadku pobieżnie. Każdy rozdział przybliża nam kraj w jakim kontrasty zdają się być czymś oczywistym i równocześnie intrygującym.

Jednocześnie odległa i dobrze znana. Z pewnością intrygująca i w żadnym razie nudna. No i oczywiście zaskakująca. Turcja. Nie do końca zachodnia, wschodnia także nie. Pełna skrajności oraz odmiennych barw. Marcelina Szumer-Brysz doskonale uchwyciła to, co jest istotą tego kraju i równocześnie stanowi jeden z jego dużych atutów. Czytelnik otrzymuje perspektywę osoby z zewnątrz, która czasem bazuje na obiegowych opiniach albo nie do końca rozumie specyfikę i kogoś, kto od wewnątrz spogląda na to samo, dostrzegając o wiele więcej. „Turcja. Na wschód od Zachodu” nie jest klasycznym przewodnikiem z wskazówkami to powinniście zobaczyć, a tam pojechać. Ten tytuł jest czymś więcej, w każdym tego słowa znaczeniu gdyż obala stereotypy i pomaga zrozumieć indywidualizm, na jaki nie tylko warto zwrócić uwagę, ale brać go pod uwagę, by inaczej spojrzeć Turcję. Dzięki tej książce dostajemy szansę odkryć ten kraj od strony dalekiej od prostych schematów, a kiedy już do niego zawitamy spojrzeć z innego punktu widzenie niż jedynie turystycznego.

\

Wschód i Zachód? Nie do końca, chociaż z obu...

Turcja - geograficznie bliska (3h samolotem z Warszawy) ale kulturowo bardzo odległa. To tutaj wschód spotyka się z zachodem, a wpływy europejskie łączą się z orientalnymi i starożytnymi śladami. Kraj na każdym kroku zaskakuje i zachwyca: w ciągu kilku chwil można się przenieść z piaszczystych plaż czy tłocznych bazarów do świetnie zachowanych antycznych miejsc. Ale Turcja to nie tylko zabytki - to także miejsce, skąd pochodzi św. Mikołaj i miejsce, gdzie mieszkała Matka Boska. To Stambuł, Kapadocja, Pamukkale i imprezowa Alanya. Z Turcją kojarzą nam się piękne dywany, oko proroka, sułtańskie haremy (bardziej znane dzięki tureckim serialom),kebab, baklawa, hammam, dolmusze, kawa po turecku i herbata w „tulipanach”, śpiew muezzinów oraz taniec derwiszów.

Gdyby jednak ktoś tego nie wiedział, to Marcelina Szumer - Brysz sprawi, że kraj ten stanie się nam bliższy.
Dzięki niej możemy lepiej poznać Turkiye ( bo od czerwca 2022 tak brzmi oficjalna nazwa kraju). Autorka porusza mnóstwo zagadnień: historycznych, społecznych, politycznych, gospodarczych, religijnych. Opisuje zwyczaje panujące w tureckich domach, tradycje czy sposób życia. Jej książka to kopalnia wiedzy podana w przystępny i ciekawy sposób. Ogromnie podobała mi się lekka „serialowa” forma ujęcia historii kraju, dzięki której poznałam wszystkich tajemniczych sułtanów.
Na każdej stronie czuć pasję i miłość autorki do tego miejsca , ale bez koloryzowania, bo opisuje także jego ciemne oblicze, to, czego Turcy się wstydzą i woleliby zamieść pod (turecki :)) dywan.

Na końcu książki Marcelina Szumer - Brysz umieściła swój subiektywny przewodnik po miejscach które warto zobaczyć. Żałuję tylko, że pozycję czytałam na czytniku, bo nie mogłam cieszyć oczu kolorowymi zdjęciami.

Bardzo dobry reportaż - czy raczej opowieść - o pewnych elementach tureckiej kultury.

Nigdy nie byłam w Turcji, nie obejrzałam ani jednego odcinka tureckiego serialu, a mimo to książkę o Turcji przeczytałam z wypiekami na twarzy.
"Turcja. Na wschód od Zachodu" to kopalnia wiedzy, anegdot i ciekawostek, okraszona zdjęciami cieszącymi oko.
Od czerwca 2022 już nie Turkey a Türkiye, by nie kojarzyć się z indykiem, leży na styku 4 płyt tektonicznych, więc niemal co dzień gdzieś trzęsie się ziemia. Zawsze i wszędzie serwuje się tam herbatę. Koty są pełnoprawnymi obywatelami, a na niektórych ulicach znaleźć można piękne domki dla bezpańskich zwierzaków. Gdy udajemy się w gościnę do tureckiej rodziny, warto przygotować się na zmianę obuwia (można wziąć własne kapcie) i na oglądanie albumów ze zdjęciami, wśród których na bank będą te z obrzezania syna...
Turcja to kraj kontrastów. Z jednej strony przoduje w cesarskich cięciach i w klinikach położniczych ma salony piękności, z drugiej notuje się tu rocznie około 400 kobietobójstw, których rozwód jest najczęstszą przyczyną...
Turcy to bardzo przesądny naród - lepiej nie jeść w łóżku, by nie sprowokować złych dżinów do wyżerania okruszków. Dobrze mieć przy sobie amulet muska albo chociaż niebieski koralik "oko proroka" na szczęście.
Turcy 94% wolnego czasu spędzają na oglądaniu telewizji, więc nie ma się co dziwić, że autorka sporo miejsca poświęciła tureckim serialom, wskazując w nich fakty i fikcję oraz serwując nam sporo informacji z tureckiej historii. Oprócz tego mamy też opowieści o Kurdach, ludobójstwie Ormian, tureckich Żydach, Atatürku i sporo, sporo więcej. Książkę zamyka osobisty przewodnik po nie do końca oczywistych perełkach Turcji.
Marcelina Szumer-Brysz poznała Turcję jako zwykła turystka i od razu zakochała się w tym kraju. Uwierzcie, to się czuje i to jest siłą tej książki.
Polecam, zostawiając Was ze wspaniałym tureckim toastem: "Niech nasz najgorszy dzień będzie taki jak ten!".

• Turcja
  • Reportaż