Być jak Caravaggio. Życie i oszustwa genialnego fałszerza dzieł sztuki

Okładka książki Być jak Caravaggio. Życie i oszustwa genialnego fałszerza dzieł sztuki Giampiero Ambrosi, Tony Tetro
Giampiero AmbrosiTony Tetro Wydawnictwo: Znak Literanova reportaż
reportaż
Znak Literanova
2024-03-25
2024-03-25
Katarzyna Makaruk

Odtwórstwo, nawet jeśli wymaga talentu (a w tym wypadku wymaga) nie jest twórczością. Ta książka niewiele mówi o malarstwie, a już na pewno o Caravaggio - to portret średnio sympatycznego cwaniaczka. Szkoda, liczyłam na więcej

W moim życiu sztuka, malarstwo jest od zawsze. Choć sama mam do tego totalnie dwie lewe ręce, to podziwiam talent innych, wertuję książki traktujące o historii sztuki i codziennie okrywam nowe niuanse związane ze sztukami plastycznymi. Wielokrotnie przyglądałam się mojej siostrze, która potrafi stworzyć na płótnie niezwykłe rzeczy. Dla mnie samo oddanie chociażby perspektywy, kształtów jest czymś bardzo trudnym, nie mówiąc już o światłocieniu, chiaroscuro.

Bycie artystą malarzem i posiadanie swojego stylu to jedno, a próba idealnego odwzorowania dzieła to zupełnie inna kwestia. I o tym jest książka, reportaż, autobiografia BYĆ JAK CARAVAGGIO. Tony Tetro to z pewnością człowiek o wielkim talencie, bo w końcu „oszukał” tak wiele osób. Stworzył dzieła, które były doskonałą imitacją kompozycji wielkich artystów, co więcej inni uwierzyli, że to właśnie ich dzieła, Chagalla, Picassa, Moneta i wielu innych.
Mogłoby się wydawać, że rynek sztuki to niezmącone niczym środowisko, pełen piękna i chęci gloryfikowania dzieł sztuki. Nic bardziej mylnego, jak się okazuje mnóstwo w nim korupcji, zamętu, chęci wzbogacenia się, presji i chciwości. To balansowanie na granicy. Sam autor wyznaje, że jego życie to naprzemienne wzloty i upadki. Tak, osiągnął wielki sukces, był rozchwytywany, miał mnóstwo pieniędzy, ale przyszedł moment kiedy wszystko się posypało, kiedy policja w końcu aresztowała go, kiedy wszystko stracił.

Bez wątpienia można stwierdzić, że przedstawiony został tu niezwykle barwny życiorys, ale… sięgając po tę książkę, liczyłam na to, że „drzwi tajemnego pokoju” Tetro zostaną mi bardziej uchylone, że więcej będzie tu informacji o samym procesie tworzenia danych kopii, chociażby o pozyskiwaniu odpowiednich barw stosowanych przez dawnych mistrzów. Owszem pojawiają się informacje z tego zakresu, z procesu twórczego, ale czuję niedosyt. Może autor bał się, że dany czytelnik wykorzysta jego wiedzę, aby samemu stać się fałszerzem?

W końcu Tony nauczył się wszystkiego sam, dzięki obserwacji, czytaniu książek historyczno sztucznych i dogłębnej obserwacji dzieł sztuki.

Warto sięgnąć po ten tytuł, aby zobaczyć, że życie malarza, czy fałszerza i samo malarstwo to fascynujące kwestie. W przypadku tej drugiej profesji możliwe są pościgi policyjne, element niepewności, strachu i ogrom satysfakcji, kiedy w końcu, po wielokrotnych próbach przed Tobą pojawia się ukończone dzieło, ba nawet podpisane i wygląda kropka w kropkę jak oryginał 😉

To szalona podróż przez życie fałszerza dzieł sztuki ale również wnikliwa analiza obrazów malarskich. Książkę czyta się jak dobrą powieść, a spryt i talent Tony'rgo przeraża i fascynuje jednocześnie.🤩
Oprócz życiorysu "twórcy", który fałszował obrazy znanych artystów- a potrafił to robić z ogromną precyzją i zaangażowaniem, czytamy również o działaniu domów aukcyjnych i całym rynku sztuki, który nie jest tak piękny i autentyczny jak się wydaje.

Również opisy i analiza dzieł malarskich bardzo przypadły mi do gustu, gdyż sama interesuje się sztuką. ☺️

Ta interesująca biografia jest moim czytelniczym odkryciem tego roku.😁 Polecam serdecznie i odkąd skończyłam czytać, wiem że moje wizyty w muzeum i galeriach sztuki nabiorą innego wymiaru.

"Być jak Caravaggio. Życie i oszustwa genialnego fałszerza dzieł sztuki", autorzy: Giampiero Ambrosi, Tony Tetro.

Prezentowana książka to reportaż, ale czyta się ją naprawdę szybko i jest bardzo ciekawa 🔥

Tony Tetro nie stronił od dobrej zabawy, szybkich samochodów i szemranego towarzystwa. Mężczyzna nigdy nie pobierał formalnie lekcji plastyki. Sam uczył się malować. Tetro zasłynął jako fałszerz dzieł sztuki, który był znany ze swojego perfekcjonizmu. Swoje "dzieła" malował w latach 70 i 80 XX wieku. Kopiował dzieła takich malarzy jak: Rembrandt, Chagall czy Salvador Dali itp. Złapano go dopiero gdy jeden ze współczesnych mu artystów znalazł w galerii podróbkę swojej własnej pracy.

Jeśli interesujecie się sztuką lub po prostu macie ochotę na ciekawą lekturę, to koniecznie sięgnijcie po ten tytuł 👍 Polecam 👍

Książka jest bardzo ładnie wydana, tak więc może być też świetnym pomysłem na prezent 👍

#współpracarecenzencka

Oceniam audiobook, niska nota wynika z oceny lektora, a nie treści książki.
Tę trudno mi docenić, gdyż słuchanie tak kiepsko przeczytanej książki przyprawiało mnie o dyskomfort

Oceniam audiobook, niska nota wynika z oceny lektora, a nie treści książki.

POPELINA pierwszej wody, nie zmoglam. Jakbym czytala transkrypcje wywiadu rzeki. Autor nawet nie silil sie na jezyk literacki. Wniosek: nosny temat to jedynie 20% sukcesu. Gdyby bylo inaczej kazdy by wydal swojego "Byc jak Caravaggio" :)

"Być jak Caravaggio" to autobiograficzna opowieść napisana przez samego Tetro wspólnie z Giampiero Ambrosi. Tony Tetro (ur. 1950 r. w Fulton w stanie Nowy Jork) był samoukiem i pasjonatem sztuki. Już jako młody chłopak przejawiał talent do malowania, jednak jeszcze wtedy nie wiedział jak go wykorzystać. Podejmował się różnych prac, ciągle zarabiając zbyt mało, aby godnie żyć. Czuł, że jest stworzony do czegoś więcej. Najbardziej ciągnęło go do sztuki i pieniędzy. Aż w końcu wpadł na pomysł jak połączyć te dwie rzeczy ...

"Zawsze lubiłem angażować się w różne projekty, mieć coś, na punkcie czego bym bzikował, coś, co by mnie całkowicie pochłaniało. Nie uznawałem półśrodków. Tak jak ze sztuką - cokolwiek robiłem, chciałem to robić idealnie albo wcale."

Jego kariera rozpoczęła się w latach 70. XX wieku, kiedy poszedł do jednego z kalifornijskich domów aukcyjnych z repliką obrazu Amedeo Modiglianiego. Ekspert od razu zauważył podróbkę, ale mimo wszystko kupił obraz, by potem sprzedać zamożnym klientom. To był moment przełomowy w życiu Tetro. Zaczął współpracować z galeriami obrazów i domami aukcyjnymi, tworząc kopie dzieł sztuki najsłynniejszych malarzy i praktycznie każdego obrazu, jakiego mógł ktoś sobie zażyczyć. Zaczął także rozumieć wartość swojego talentu i to jak cenne mogą być jego prace.

Lata 70. i 80. były latami jego wielkiego sukcesu. Stworzył doskonałe kopie dzieł Daliego, Mirò, Chagalla, Rockwella, Caravaggia czy Rembrandta. Jest autorem obrazów z kolekcji wiszącej do dziś w siedzibie fundacji księcia Karola. Niesamowity talent, tempo pracy i łatwość w kopiowaniu sprawiło, że malował obraz za obrazem. Ale nie skończyło się tylko na obrazach. Tetro pokusił się nawet o skopiowanie auta Ferrari i próbował fałszować pieniądze. Pewność siebie przysporzyła mu jednak niebezpieczeństwa i kłopoty, w jakie się wpakował.

Obecnie Tetro uznawany jest za jednego z najlepszych fałszerzy dzieł sztuki a jego życie to gotowy scenariusz na film czy serial np. Netflixa.
Gdy czytałam tę książkę Tetro jawił mi się jako cwaniaczek, oszust ale przede wszystkim bardzo utalentowany gość. Jest to historia o mężczyźnie, który sam nauczył się malować i robił to w doskonały sposób. Sam też nabył wiedzę o sztuce i technikach malarskich wykorzystywanych przez słynnych malarzy. Jego kopie obrazów trudno odróżnić od oryginałów. Dla mnie to przykład niesamowitego talentu ale też geniuszu. I muszę przyznać, że z tej książki wyciągnęłam również wiele ciekawostek na temat historii sztuki. Oczywiście kwestią dyskusyjną jest sam fakt fałszowania obrazów i jak to wpływa na prawdziwość dzieł sztuki. Ale takie rzeczy miały miejsce wcześniej i nadal będą mieć ...

„Być jak Caravaggio” Tony Tetro.

🎨🖌️ Recenzja książki 🖌️🎨

Cześć i dzień dobry!

Na wstępie chciałabym zadać wam pytanie: Jaki macie stosunek do sztuki, a konkretnie malarstwa? Czy mam tutaj pasjonatów dziel wybitnych artystów? Ja sama osobiście dopiero od pewnego czasu interesuję się tematem i zagłębiam wiedzę, stąd też moje zainteresowanie książką. Muszę przyznać, że dla mnie, dla totalnego laika była to wspaniała podróż merytoryczna. Dowiedziałam się wielu ciekawostek o procesie powstawania dzieł wybitnych malarzy, ale co więcej o tym, jak w poniekąd prosty sposób takie dzieła sfałszować na skalę światową.
Główną postacią, zresztą jedną z wielu był Tony Tetro ,który wykorzystywał swoje umiejętności w skali 1:1, jego dzieła rozchodziły się jak ciepłe bułeczki. Już jako dziecko uwielbiał sztukę i plastykę, a nabywanie wiedzy w tym zakresie, zdobywał poprzez kopiowanie, tudzież kalkowanie, co zresztą było najlepszym treningiem umiejętności, a jego jednym z pierwszych idoli był sam Leonardo da Vinci. Tony korzystał z książek, katalogów, tekstów naukowych oraz albumów, w których umieszczane były kolekcje prac znanych twórców, a sam dniami i nocami studiował ich zawartość. Oprócz miłości do malarstwa jego pasją były auta i założyciel marki Enzo Ferrari. Już jako młody, poniekąd naiwny, ale przebiegły chłopak mógł sobie z czasem pozwolić na niejedno auto tego pokroju. Nazwała bym go z cwanym lisem, jakże przebiegłym.

Jak sam mawiał, żeby udowodnić, że kopia jest falsyfikatem trzeba tylko wskazać oryginał w muzeum i powiedzieć: proszę tu jest autentyk. Prawdziwe fałszerstwo wymaga stworzenie czegoś, co nigdy nie istniało i wymyślenia powodu dla którego się pojawiło.

W skrócie żeby być dobrym fałszerzem, nie trzeba być wielkim malarzem, raczej twórcom przekonujących opowieści. Ciekawostką jest, że gdy tworzył starsze dzieła wykorzystywał mieszaninę z resztę kawy i niedopałków papierosów, przecedzając płyn, nanosząc go na płótno, lekko je skrapiając. Chciał być jak Caravaggio, choć fałszowanie jego prac przychodziło mu najtrudniej. W 1985 roku osiągnął sporą sławę tuż po śmierci Chagalla. Przez dłuższy czas przypisywano mu tytuł dealera narkotykowego, niżeli fałszerza dzieł znanych twórców, co w pewien sposób ratowało go przed odpowiedzialnością, do pewnego czasu...

Dobra passa skończyła się w momencie zbyt dużego spoufalania się z pewnym człowiekiem i nalotem policji z Biura Śledczego z Los Angeles. W latach 1989-1991 odbył się proces skazujący Tony’ego Tetro na 5 lat pozbawienia wolności. Po odbyciu kary Tony podupadł na zdrowiu, dostając drugie życie, którego nie zamierzał marnować. Jego pasja nie minęła, pomimo całego zajścia i nie poprzestał na malowaniu. Do dnia dzisiejszego maluje dla wybranych klientów.

To była rewelacyjna lektura, bardzo wciągająca, interesująca. Nie mogłam się oderwać. Została napisana w formie pamiętnika i myślę, że to zrobiło na mnie największe wrażenie. Z tej książki dowiecie się bardzo szczegółowo, jakich technik używał, czym się kierował i jakie rezultaty przynosiło mu podrabianie słynnych dzieł sztuki. Przy okazji poznać lepiej procesy powstawania oryginalnych obrazów i krótki zarys życiorysu takich twórców jak Dali, Caravaggio, Chagall.

Tony Tetro napisał tę historię z ogromną pasją i dumą, myślę, że na takim samym poziomie ekscytacji oraz odwagi malował nie bacząc na konsekwencje.

Bardzo polecam tę książkę!

„Być jak Caravaggio” Tony Tetro.

🎨🖌️ Recenzja książki 🖌️🎨

Cześć i dzień dobry!

Blurby entuzjastycznie zachęcają: "Jeśli kochasz sztukę, nie możesz przegapić tej książki" i obiecują "dużo smaczków z historii sztuki - to wszystko znajduje się w tej fascynującej książce o 'księciu fałszywek', lekturze obowiązkowej i dla miłośników malarstwa, i dla wielbicieli sensacyjnych biografii". Niestety w książce jest w sumie niewiele o sztuce. Jest to bardziej lektura dla wielbicieli biografii, ale sensacji nie należy się spodziewać. Zła nie jest (5,5 na 10),jednak nie zachwyca i nie wciąga, bo tempo czytania spada, kiedy staje sie jasne, że "sztuka nas nie oszuka, ale Tony Tetro..." i blurby "...już tak".

Bohater doświadczony trudami życia codziennego - wczesnym ojcostwem i brakiem stabilnej pracy oraz ciężką sytuacją materialną, wpada na pomysł jak osiągnąć zamierzone cele i dorobić się fortuny. Postanawia wykorzystać swoje umiejętności manualne i zaczyna malować. Okazuje się, że jego autorskie prace nie sprzedają się tak dobrze, za to fałszywki inspirowane twórczością znanych artystów przynoszą spore wpływy. Intelekt, zaradność, zdolności artystyczne oraz niezwykła charyzma sprawiają, że fałszerz potrafi manipulować nawet najbardziej doświadczonymi ekspertami w dziedzinie sztuk wizualnych. Jednak wraz z rosnącym sukcesem zaczyna tracić poczucie moralności i umiar, zagłuszane przez coraz większą chęć zysku, a stąd już prosta droga do poniesienia konsekwencji.

Cóż mogę napisać o tej książce? Jest po prostu świetna i to w taki sposób, że ciężko to opisać! Nie jest to kolejna nudna pozycja zawierająca same suche fakty z historii sztuki, nic z tych rzeczy! Jest to genialnie napisana powieść o niezwykle uzdolnionym fałszerzu dzieł sztuki. Fabuła trzyma czytelnika w napięciu jak w najlepszym thrillerze!
Treść przybliża czytelnikowi tajniki i kulisy tworzenia falsyfikatów znanych dzieł, a także kontrowersyjne fakty z życia Caravaggia i innych artystów.
Książka porusza istotny temat granicy moralności w sztuce. Czytelnik ma szansę wniknąć w umysł fałszerza i poznać jego motywacje oraz przemyślenia.
Totalny must have dla wszystkich miłośników sztuki!

• Malarstwo
  • Poszukiwane
  • Reportaż
  • Biografie

Dodaj cytat z książki Być jak Caravaggio. Życie i oszustwa genialnego fałszerza dzieł sztuki