Komeda. Księżycowy chłopiec

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biografie i powieści biograficzne". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Rebis
978-83-7510-549-0
Komeda, muzyka, jazz

Ktoś powiedział, że Komeda był dzieckiem szczęścia - wydaje się jednak, że ilekroć los uśmiechnął się do niego, to jedynie po to, by po chwili zachichotać złośliwie... Książka ta nie jest typową biografią, lecz stanowi żywy, barwny portret znanego kompozytora, pianisty jazzowego i prekursora modern jazzu w Polsce. Autorka, sięgając po osobiste szczegóły z życia Komedy, odmalowuje sugestywny...

Książka ta nie jest typową biografią, lecz stanowi żywy, barwny portret znanego kompozytora, pianisty jazzowego i prekursora modern jazzu w Polsce. Autorka, sięgając po osobiste szczegóły z życia Komedy, odmalowuje sugestywny obraz zarówno samego artysty, jak i związanych z nim ludzi - m.in. Romana Polańskiego czy Marka Hłaski - oraz epoki i panującej w niej atmosfery.

Wyłania się z tego fascynująca historia zawrotnej kariery i dziwnie splatających się życiowych wątków przerwanych dramatem przedwczesnej śmierci.

Emilia Batura niemal całe życie związana jest z muzyką, nauczaniem i edytorstwem. Jest autorką kilku przekładów, głównie książek kulturoznawczych, i licznych artykułów portretujących sylwetki wybitnych muzyków, np. Liszta, Paderewskiego, Rubinsteina.

źródło opisu: Wydawnictwo Rebis, 2012

źródło okładki: http://www.rebis.com.pl/rebis/public/books/books.h...»

MsSurrealist | 2014-05-12
Przeczytana: 12 maja 2014

Autorka w dość zajmujący, choć miejscami niespójny sposób, prowadzi narrację, nie pozbawioną sympatii do bohatera. Tak naprawdę ciężko było mi oderwać się od tej książki i nie odłożyłam jej dopóki nie dobrnęłam do końca. Zasadą kompozycjną jest przyrównanie Krzysztofa (Krzysia właściwie) do Małego Księcia oraz Pierrota lunaire. Chwyt pozornie uspójniający i mający swój urok, jednak dość naiwny w swojej wymowie i przyczyniający się do stworzenia romantycznej legendy Krzysztofa Komedy. Właśnie romantyczność i egzaltacja są głównymi zarzutami jakie stawiam tej publikacji. Kompletne pominięcie analizy formalnej i interpretacji utworów Komedy również działa na niekorzyść książki.

Wbrew zapewnieniom autorki nie poddaje ona twórczości Komedy żadnej krytyce, niekiedy natrętnie narzuca czytelnikowi własne poglądy, które nie mają właściwie pokrycia ani uzasadnienia("jaka szkoda, że Krzyś nie lubił opery... na pewno gdyby tylko dłużej żył zachwyciłby się jej możliwościami!"). Batura...

Cardio | 2014-08-02
Przeczytana: 01 sierpnia 2014

Niestety jest to jedna z gorszych biografii, jakie miałam okazję przeczytać. Mam wrażenie, że autorka w ogóle nie pokusiła się o jakąkolwiek kwerendę i zaczęła zapisywać swoje (nawiasem mówiąc ani niezbyt ciekawe, ani tym bardziej mądre) dywagacje. Niestety, ta książka to trochę strata czasu. A szkoda, bo Komeda to postać wyjątkowa i z ogromnym literackim potencjałem.

zygfryd666 | 2012-07-17
Przeczytana: 17 lipca 2012

Książka bez historii. Kilka ciekawych faktów, opinii i ogólny obraz tego, jak żył (i umarł) najsłynniejszy polski jazzman. Lepiej jednak zapoznać się z muzyką, bo chyba tylko wtedy dowiemy się jaki Komeda był naprawdę. W życiu zamknięty i milczący, także i ta książka wiele więcej wyjaśnić nie może.

Sideman | 2012-03-18
Przeczytana: 16 października 2011

To ile trudu trzeba włożyć, aby zostać słynnym muzykiem jest opisane w tej książce. Wspaniałe nuty, który wyszły spod ręki KK były efektem jego ciężkiej pracy, rezygnacji z zawodu lekarza, dyscyplinie i niezłomnemu dążeniu do celu.

marthe | 2012-08-12
Przeczytana: 09 sierpnia 2012

Historia życia niezwykle utalentowanego, bez reszty zakochanego w muzyce jazzowej,a przy tym introwertycznego, nie zawsze rozumianego mężczyzny - legendy swoich czasów.
Autorka, opowiadając o kolejnych etapach życia Komedy, przybliża nam sytuację polityczno - gospodarczą ówczesnej Polski, bez czego ciężko byłoby zrozumieć dlaczego tak, a nie inaczej potoczyły się losy Krzysia. W sposób bardzo interesujący, z dużą dozą humoru, Batura pisze o Komedzie, dużo miejsca poświęcając również osobom, bez których najpewniej nie byłby on tym, kim był. Mowa tu przede wszystkim o żonie Krzysztofa - Zofii, Romanie Polańskim - bodaj najbliższym przyjacielu Komedy, Marku Hłasce, oraz wielu innych, bardziej lub mniej znanych postaciach związanych z muzyką i filmem.
Polecam przeczytać, jednak przede wszystkim - tym, którzy jeszcze tego nie zrobili - jak najprędzej zapoznać się z twórczością Komedy.

Alina | 2016-02-12
Przeczytana: styczeń 2016