Do czytania pod prysznicem: znalezione w osobistej szufladzie

Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy Latarnik
83-917891-6-0
publicystyka
Malwina

Zajrzenie do osobistej szuflady w biurku Zygmunta Kałużyńskiego dało zaskakujące, chwilami sensacyjne rezultaty. Czego tu nie ma: prowokacje, żarty, zwierzenia, poważne eseje, scenariusze nigdy nie wyemitowanych programów telewizyjnych a nawet relacja z procesu sądowego wytoczonego przez Autora znanym krytykom. Fenomenalne szkice o Hemingwayu, Claudelu, Remarque'u, Faulknerze i Le Corbusierze mieszają się z opisami osobistych spotkań z wielkimi gwiazdami kina - Marleną Dietrich, Richardem Burtonem i Gerardem Philipem - w których odsłaniają oni mało znane cechy swoich osobowości. Jest w tej książce i o naszych: od Stefana Żeromskiego przez Ritę Gorgonową po Lwa Rywina. Tylko Kałużyński mógł w to wszystko wpleść poważny esej, będący literacką analizą tekstów wypowiadanych na ulicy przez paryskie prostytutki. Drugiego takiego nie znajdziecie: libertyn spod Lublina, który zawsze i na każdym kroku tropi fałszywe stereotypy, by móc je natychmiast usmażyć w ogniu swojej piekielnej inteligencji i drobiazgowej dociekliwości. Intelektualista i buntownik, skandalista i samotny poszukiwacz prawdy. Przez lata wrzucał do osobistej szuflady teksty, które wykraczały poza profil szanowanego krytyka filmowego "Polityki". Teraz je stamtąd wydobył, uporządkował i przygotował do czytania... pod prysznicem. Dlaczego właśnie tam? Żeby nic nie było zbyt łatwe ani oczywiste. Jak jego pisanie przez te wszystkie lata.

Leesec | 2014-12-15
Przeczytana: 14 grudnia 2014

Pamiętam p.Kałużyńskiego jako nieco dziwnego człowieka, dosyć osobliwego jednocześnie, a zdanie wyrobiłam sobie oglądając dawno temu jego programy z Tomaszem Raczkiem. Cmokanie, mlaskanie, "czołopochylenia" i takie tam sprawy :). Nie umniejsza to jego wielkiej inteligencji, jaką można odczuć z jego krótkich felietonów i esejów zamieszczonych w omawianej pozycji.
Najwyżej jednak oceniam ostatni, finałowy, o tzw. "potędze medycyny"!! Polecam gorąco!

ścichapęk | 2013-07-23
Na półkach: Eseje, Przeczytane

"Zbigniew Cybulski dostał od Zofii Czerwińskiej z okazji ślubu nocnik z kolorową kokardą przy uchu i karteczką: "Gdybyś się, Zbyszku, zesrał ze szczęścia!". Jego tryb życia był wyczerpujący i był stale niedospany. W trakcie kręcenia na prowincji w hotelu miał miskę z wodą przy łóżku, gdy pukali wczesnym rankiem z ekipy filmowej, pluskał ręką: "Właśnie się kąpię", i znów zasypiał. Z tej racji budzik odgrywał specjalną rolę w jego życiorysie i dlatego jego przyjaciele postawili mu go na grobie. Co oznaczało, że pozostawiona przez niego sztuka ciągle żyje i zjawi się na dzwonek. Trudno byłoby o piękniejszy symbol."

Anna | 2012-01-15
Przeczytana: 15 stycznia 2012

Książka "do czytania pod prysznicem" jest bardzo trudna do zakwalifikowania. Są to krótkie teksty, czasem refleksyjne, zawsze zabawne okraszone niesamowitą wręcz osobowością Zygmunta Kałużyńskiego. Były fragmenty, które rozśmieszały do łez i momenty wymagające dużego skupienia i zastanowienia się nad światem, życiem, historią. Polecam każdemu do poczytania i pod prysznicem i w każdej innej okoliczności życiowej.

Kuba | 2016-10-06
Przeczytana: 06 października 2016

Zbiór całkowicie przypadkowych felietonów. Kilka ciekawych, kilka nudnych, kilka całkowicie obojętnych... ale całkiem dobrze sprawdza się jako lektura "na chwilę".

Rosalia_de_Castro | 2014-10-23
Na półkach: 2014, Przeczytane, E-booki
Przeczytana: 21 października 2014

Cóż za radość czytania tych anegdot snutych jak przy rozmowie z kimś bliskim, esejów na tak różne tematy, że aż wydaje się niemożliwe, by ktoś posiadał taką wiedzę...

Menekse | 2013-12-15

Początek czyta się świetnie, potem niestety jest gorzej.

Blanka9Ewa | 2013-10-09
Przeczytana: 07 października 2013

Ciekawiły mnie anegdoty z życia XIX wiecznych paryżan, trochę zmęczona byłam rozprawą autora nad jego batalią z jego oponentami z branży. Mimo tego, że narrator chce za wszelką cenę sprawić wrażenie zdystansowanego do sprawy, moim zdaniem zajadła ironia granicząca z pozowanym lekceważeniem dowodzi, że jest inaczej.

Przemek | 2013-11-21

Pomimo wszelkich starań nie dotarłem do końca.... i raczej nieprędko do niej wrócę.

KoKo | 2013-10-18
Przeczytana: 17 października 2013

Oczekiwałam, że będzie tu ironia, cięty dowcip, a tu takie pitu-pitu.

maj | 2016-09-25

Perełki.