Komeda. Księżycowy chłopiec
- Kategoria:
- biografia, autobiografia, pamiętnik
- Seria:
- Biografie i powieści biograficzne
- Wydawnictwo:
- Rebis
- Data wydania:
- 2010-01-01
- Data 1. wyd. pol.:
- 2001-01-01
- Liczba stron:
- 265
- Czas czytania
- 4 godz. 25 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788375105490
- Tagi:
- Komeda muzyka jazz
Ktoś powiedział, że Komeda był dzieckiem szczęścia - wydaje się jednak, że ilekroć los uśmiechnął się do niego, to jedynie po to, by po chwili zachichotać złośliwie...
Książka ta nie jest typową biografią, lecz stanowi żywy, barwny portret znanego kompozytora, pianisty jazzowego i prekursora modern jazzu w Polsce. Autorka, sięgając po osobiste szczegóły z życia Komedy, odmalowuje sugestywny obraz zarówno samego artysty, jak i związanych z nim ludzi - m.in. Romana Polańskiego czy Marka Hłaski - oraz epoki i panującej w niej atmosfery.
Wyłania się z tego fascynująca historia zawrotnej kariery i dziwnie splatających się życiowych wątków przerwanych dramatem przedwczesnej śmierci.
Emilia Batura niemal całe życie związana jest z muzyką, nauczaniem i edytorstwem. Jest autorką kilku przekładów, głównie książek kulturoznawczych, i licznych artykułów portretujących sylwetki wybitnych muzyków, np. Liszta, Paderewskiego, Rubinsteina.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Książka na półkach
- 93
- 65
- 26
- 4
- 2
- 2
- 2
- 2
- 1
- 1
OPINIE i DYSKUSJE
Książka zwięźle napisana, niestety wiele opisanych sytuacji, cytatów jest dosłownie przepisana z kilku filmów dokumentalnych o Komedzie dostępnych online
Książka zwięźle napisana, niestety wiele opisanych sytuacji, cytatów jest dosłownie przepisana z kilku filmów dokumentalnych o Komedzie dostępnych online
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toNiestety jest to jedna z gorszych biografii, jakie miałam okazję przeczytać. Mam wrażenie, że autorka w ogóle nie pokusiła się o jakąkolwiek kwerendę i zaczęła zapisywać swoje (nawiasem mówiąc ani niezbyt ciekawe, ani tym bardziej mądre) dywagacje. Niestety, ta książka to trochę strata czasu. A szkoda, bo Komeda to postać wyjątkowa i z ogromnym literackim potencjałem.
Niestety jest to jedna z gorszych biografii, jakie miałam okazję przeczytać. Mam wrażenie, że autorka w ogóle nie pokusiła się o jakąkolwiek kwerendę i zaczęła zapisywać swoje (nawiasem mówiąc ani niezbyt ciekawe, ani tym bardziej mądre) dywagacje. Niestety, ta książka to trochę strata czasu. A szkoda, bo Komeda to postać wyjątkowa i z ogromnym literackim potencjałem.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toAutorka w dość zajmujący, choć miejscami niespójny sposób, prowadzi narrację, nie pozbawioną sympatii do bohatera. Tak naprawdę ciężko było mi oderwać się od tej książki i nie odłożyłam jej dopóki nie dobrnęłam do końca. Zasadą kompozycjną jest przyrównanie Krzysztofa (Krzysia właściwie) do Małego Księcia oraz Pierrota lunaire. Chwyt pozornie uspójniający i mający swój urok, jednak dość naiwny w swojej wymowie i przyczyniający się do stworzenia romantycznej legendy Krzysztofa Komedy. Właśnie romantyczność i egzaltacja są głównymi zarzutami jakie stawiam tej publikacji. Kompletne pominięcie analizy formalnej i interpretacji utworów Komedy również działa na niekorzyść książki.
Wbrew zapewnieniom autorki nie poddaje ona twórczości Komedy żadnej krytyce, niekiedy natrętnie narzuca czytelnikowi własne poglądy, które nie mają właściwie pokrycia ani uzasadnienia("jaka szkoda, że Krzyś nie lubił opery... na pewno gdyby tylko dłużej żył zachwyciłby się jej możliwościami!"). Batura wystawia Komedzie pomnik i być może jest to lepsze od usilnego wyszukiwania w kimś wad i życiowych pomyłek, jednak sprawia wrażenie czegoś oczystwistego i chyba nawet fałszywego. Zresztą Krzysztof wydawał się osobą tak sympatyczną i niesamowitą, że nie sposób było go nie lubić. Sam wystawił sobie najlepsze referencje poprzez swoją twórczość i charakter, zabiegi autorki są więc zbędne. Inną, bardzo drażniącą mnie wadą tej książki były przytaczane 'teorie spiskowe' o słynnej niestety serii przedwczesnych śmierci 1969 roku. Do tego zaprawione wynurzeniami na temat wróżbitów i przepowiedni... A skoro przy gwiazdach jesteśmy - niezwykle anachronicznym zabiegiem jest charakterystyka postaci przez omawianie jej znaku zodiaku. Może zbyt wiele od biografii wymagam, ale wydało mi się to bardzo śmieszne i nie na miejscu.
Książka niewątpliwie rzuca jakieś światło na postać Trzcińskiego i budzi w czytelniku sympatię do Krzysztofa. Jej wielkim plusem są zdjęcia, pojawiające się co dwie-trzy strony (osobiście uwielbiam patrzeć na Komedę, który był bardzo pociągającym mężczyzną). Sama jednak, w oderwaniu od innych dokumentów oraz publikacji nie wnosi zbyt wiele. Po obejrzeniu kilku dokumentów filmowych oraz przeczytaniu artykułów i wywiadów poświęconych życiu i twórczości Komedy książka Batury nie zrobiła na mnie większego wrażenia, a lwia część faktów (i plotek) powtarza się... Czyta się szybko, przyjemnie, miejscami otwierając szeroko oczy ze zdumienia czy przerażenia (np. czytając o przygotowaniach do pogrzebu). Migotliwe pojawianie się pewnych postaci, nierozwinięte wątki, zaburzanie chronologii psują niestety ten efekt. Mam wrażenie, że zbyt wiele miejsca poświęcone jest Markowi Hłasce; zastanawia mnie w tym kontekście wspomnienie Tyrmanda (powtórzę: w kontekście Marka, nie Krzysztofa co uważam za bezsens). Zaskakujące, że ten słynny popularyzator jazzu pojawia się w "Księżycowym chłopcu" w taki właśnie sposób. Jestem ciekawa co mówił i pisał Tyrmand o samym Komedzie. Ale tego się z książki nie dowiemy...
Autorka w dość zajmujący, choć miejscami niespójny sposób, prowadzi narrację, nie pozbawioną sympatii do bohatera. Tak naprawdę ciężko było mi oderwać się od tej książki i nie odłożyłam jej dopóki nie dobrnęłam do końca. Zasadą kompozycjną jest przyrównanie Krzysztofa (Krzysia właściwie) do Małego Księcia oraz Pierrota lunaire. Chwyt pozornie uspójniający i mający swój...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toHistoria życia niezwykle utalentowanego, bez reszty zakochanego w muzyce jazzowej,a przy tym introwertycznego, nie zawsze rozumianego mężczyzny - legendy swoich czasów.
Autorka, opowiadając o kolejnych etapach życia Komedy, przybliża nam sytuację polityczno - gospodarczą ówczesnej Polski, bez czego ciężko byłoby zrozumieć dlaczego tak, a nie inaczej potoczyły się losy Krzysia. W sposób bardzo interesujący, z dużą dozą humoru, Batura pisze o Komedzie, dużo miejsca poświęcając również osobom, bez których najpewniej nie byłby on tym, kim był. Mowa tu przede wszystkim o żonie Krzysztofa - Zofii, Romanie Polańskim - bodaj najbliższym przyjacielu Komedy, Marku Hłasce, oraz wielu innych, bardziej lub mniej znanych postaciach związanych z muzyką i filmem.
Polecam przeczytać, jednak przede wszystkim - tym, którzy jeszcze tego nie zrobili - jak najprędzej zapoznać się z twórczością Komedy.
Historia życia niezwykle utalentowanego, bez reszty zakochanego w muzyce jazzowej,a przy tym introwertycznego, nie zawsze rozumianego mężczyzny - legendy swoich czasów.
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toAutorka, opowiadając o kolejnych etapach życia Komedy, przybliża nam sytuację polityczno - gospodarczą ówczesnej Polski, bez czego ciężko byłoby zrozumieć dlaczego tak, a nie inaczej potoczyły się losy...
Książka bez historii. Kilka ciekawych faktów, opinii i ogólny obraz tego, jak żył (i umarł) najsłynniejszy polski jazzman. Lepiej jednak zapoznać się z muzyką, bo chyba tylko wtedy dowiemy się jaki Komeda był naprawdę. W życiu zamknięty i milczący, także i ta książka wiele więcej wyjaśnić nie może.
Książka bez historii. Kilka ciekawych faktów, opinii i ogólny obraz tego, jak żył (i umarł) najsłynniejszy polski jazzman. Lepiej jednak zapoznać się z muzyką, bo chyba tylko wtedy dowiemy się jaki Komeda był naprawdę. W życiu zamknięty i milczący, także i ta książka wiele więcej wyjaśnić nie może.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toTo ile trudu trzeba włożyć, aby zostać słynnym muzykiem jest opisane w tej książce. Wspaniałe nuty, który wyszły spod ręki KK były efektem jego ciężkiej pracy, rezygnacji z zawodu lekarza, dyscyplinie i niezłomnemu dążeniu do celu.
To ile trudu trzeba włożyć, aby zostać słynnym muzykiem jest opisane w tej książce. Wspaniałe nuty, który wyszły spod ręki KK były efektem jego ciężkiej pracy, rezygnacji z zawodu lekarza, dyscyplinie i niezłomnemu dążeniu do celu.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to