Komeda. Księżycowy chłopiec

Okładka książki Komeda. Księżycowy chłopiec
Emilia Batura Wydawnictwo: Rebis Seria: Biografie i powieści biograficzne biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia, autobiografia, pamiętnik
Biografie i powieści biograficzne
Rebis
2010-01-01
2001-01-01
Komeda muzyka jazz

więcej Więcej

Książka zwięźle napisana, niestety wiele opisanych sytuacji, cytatów jest dosłownie przepisana z kilku filmów dokumentalnych o Komedzie dostępnych online

Niestety jest to jedna z gorszych biografii, jakie miałam okazję przeczytać. Mam wrażenie, że autorka w ogóle nie pokusiła się o jakąkolwiek kwerendę i zaczęła zapisywać swoje (nawiasem mówiąc ani niezbyt ciekawe, ani tym bardziej mądre) dywagacje. Niestety, ta książka to trochę strata czasu. A szkoda, bo Komeda to postać wyjątkowa i z ogromnym literackim potencjałem.

Autorka w dość zajmujący, choć miejscami niespójny sposób, prowadzi narrację, nie pozbawioną sympatii do bohatera. Tak naprawdę ciężko było mi oderwać się od tej książki i nie odłożyłam jej dopóki nie dobrnęłam do końca. Zasadą kompozycjną jest przyrównanie Krzysztofa (Krzysia właściwie) do Małego Księcia oraz Pierrota lunaire. Chwyt pozornie uspójniający i mający swój...

Historia życia niezwykle utalentowanego, bez reszty zakochanego w muzyce jazzowej,a przy tym introwertycznego, nie zawsze rozumianego mężczyzny - legendy swoich czasów.
Autorka, opowiadając o kolejnych etapach życia Komedy, przybliża nam sytuację polityczno - gospodarczą ówczesnej Polski, bez czego ciężko byłoby zrozumieć dlaczego tak, a nie inaczej potoczyły się losy...

Książka bez historii. Kilka ciekawych faktów, opinii i ogólny obraz tego, jak żył (i umarł) najsłynniejszy polski jazzman. Lepiej jednak zapoznać się z muzyką, bo chyba tylko wtedy dowiemy się jaki Komeda był naprawdę. W życiu zamknięty i milczący, także i ta książka wiele więcej wyjaśnić nie może.

To ile trudu trzeba włożyć, aby zostać słynnym muzykiem jest opisane w tej książce. Wspaniałe nuty, który wyszły spod ręki KK były efektem jego ciężkiej pracy, rezygnacji z zawodu lekarza, dyscyplinie i niezłomnemu dążeniu do celu.

• Chcę w prezencie
  • Muzyczne