Księżniczka

Wydawnictwo: Fabryka Słów
1 290
Casthaluth

Inne wydania

Wampir wytwarza wokół siebie specyficzną atmosferę. Coś subtelniejszego niż zapach, co łowca wampirów wyczuwa szóstym zmysłem, zmysłem polowania. Ten zmysł sprowadził do Krakowa aż dwóch łowców. Czy można otrzymać złoto innym sposobem niż przez alchemię, naukę doskonałych? Można. Cena jest jednak wysoka. Mistrz Sędziwój ją zna, zna tajemnicę Bractwa Drugiej Drogi. Czy będzie musiał zginąć?

Monika polubiła szkołę. Wśród koleżanek wzbudza sympatię, ale szepczą, nazywają ją Księżniczką; jest taka od nich różna. Widać, że ze Stanisławą i Katarzyną łączy ją jakieś porozumienie.

Czy można otrzymać złoto innym sposobem niż przez alchemię, naukę doskonałych? Można. Cena jest jednak wysoka. Mistrz Sędziwój ją zna, zna tajemnicę Bractwa Drugiej Drogi. Czy będzie musiał rozstać się z ukochanym miastem?

A inspektor policji ma trudny orzech do zgryzienia. Martwy człowiek, przyszpilony do podłogi szpadą, ślady trucizn, rękawica... Jakby tego było mało, co i raz pojawiają się kolejne trupy, odcięte dłonie, połamane japońskie miecze ze sklepu z pamiątkami... I praktykant — mądrala, wymiotujący nawet na widok mumii.

Zadanie inspektora: jak połączyć to wszystko w sensowną historię?

Powieść nominowana do Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla za rok 2004.

wiejskifilozof | 2016-11-04

Przyznam,do Pilipiuka podchodzę z radością zwłaszcza do Jakuba i zbioru opowiadań.
Do innych już tak bardziej sceptycznie./
Ale jak było w bibliotece to brać trzeba.Historia jakże inna niż w Jakubowych historiach,bardziej poważniejsza.Można się dowiedzieć,czegoś ważnego o historii.Na przykład Nubii,a tego raczej nie uczą w szkołach.

Czasem brakowało mi akcji,raczej prowadzenie lekcji historii nie jest zbyt emocjonujące.Także wampiry nie należą do moich ulubionych form istot literackich.
Mimo,to książkę oceniam na dobrą.

książek: 2073
onika | 2014-08-26
Przeczytana: sierpień 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Czy Alchemik, jego uczennice i księżniczka-wampir mogą wieść spokojny żywot? Oczywista oczywistość, że nie mogą, zwłaszcza, gdy są bohaterami powieści pana Pilipiuka. Gdy w „Kuzynkach” zostali unieszkodliwieni wszyscy adwersarze naszej dzielnej gromadki, byłam bardzo ciekawa, czym w kolejnym tomie zaskoczy mnie pisarz. „Księżniczka” bardzo mile mnie zaskoczyła.

Jak w powieści jest wampir, to trzeba dobrze go wykorzystać. I tak Monika staje się obiektem zainteresowania młodego łowcy wampirów, Węgra Laszlo, którego swoją mądrością wspiera Arminus Vamblery, egzekutor Vlada Palownika. Ja nie wiem, co się wszyscy tak na tego bidnego Stockera uparli – kolejny raz spotykam się w książce z ośmieszaniem autora „Draculi”. Oj, ciężkie przejścia będzie miała księżniczka z łowcami – a to naślą na nią golema, a to będą do niej strzelać, a nawet w końcu uda im się ją porwać. A że Monika to nietypowy wampir, więc łowcy będą musieli zrezygnować z typowych swoich działań.

Ciekawszy jednak wydał...

anika | 2016-01-28
Na półkach: 2016, Przeczytane, Posiadam, Ebook
Przeczytana: 28 stycznia 2016

Książka nijaka. Czytałam, ale sama nie wiem po co, chyba tylko dla ciekawostek historycznych czy obyczajowych, które się tam pojawiają, bo w zasadzie akcja mnie nie porwała, a niewykorzystanie potencjału postaci denerwowało. Największą irytację wzbudzało chyba we mnie to, że jedna z postaci stale wychodzi z opresji wykorzystując nieważną legitymację CBŚ. No ja rozumiem, że książka należy do fantastyki, ale bez przesady...
Kolejny tom przeczytam już tylko ze względu na historyczne smaczki, których spodziewam się sporo.

ZARAZA | 2012-04-11
Przeczytana: 2010 rok

Cała trylogia podobała mi się, ale jakoś autor nie zaciekawił mnie na tyle, żebym sięgnęła po jego inne książki. Lubię całą trylogię za ciekawe postacie, ciekawe wykreowanie wampirzycy Moniki, przeplatanie współczesnego świata z postaciami z innych czasów, elementy fantastyki i ciekawą fabułę.

książek: 2030

Pod pewnymi względami lepsze i gorsze od poprzedniej części. Pewne błędy stają się jeszcze bardziej irytujące. A więc ogólne czepianie się do wszystkiego co związane ze współczesną edukacją. I załatwianie wszystkich problemów przy użyciu nieaktualnej legitymacji ABW (czy autor nie pomyślał, że nawet głupią kartę wstępu na basen trzeba zwracać, a co dopiero taki dokument?!). Jednocześnie akcja na szczęście przyspiesza. Dużo więcej wydarzeń i akcja jakby bardziej zamknięta. Chociaż Bractwo Drugiej Drogi wciąż mnie straszliwie denerwuje.
No i ostatnie: TO WCIĄŻ NIE JEST SERIA DLA MŁODZIEŻY! Nie sądzę, żeby wielu moich rówieśników było w stanie przeczytać choćby pół pierwszej części...
Ale ogólnie polecam.

FinnickOdair | 2014-11-17
Przeczytana: 17 listopada 2014

Równie dobra co poprzednia część. Znowu dowiadujemy się wielu ciekawych informacji, a główne bohaterki wraz z Alchemikiem zabierają nas w niezwykłą podróż po Krakowie i jego od lat skrywanych tajemnicach.

pablo | 2010-06-10
Przeczytana: 10 czerwca 2010

Po przeczytaniu Kuzynek w mojej głowie kłębiły się sprzeczne myśli chociaż obraz ogólny był jak najbardziej pozytywny. Czy Księżniczce, czyli drugiej części trylogii Pilipiuka opowiadającej o losach panien Kruszewskich, pewnej wampirki i niemłodego alchemika, udało się zachować magię poprzedniego tomu?

Księżniczka zaczyna się całkiem szybko, rzuca w czytelnika kilka sugestii, kilka niedopowiedzianych wątków, dodaje co nieco tajemnicy i... okazuje się że to dopiero początek! Tym razem na pierwszy plan wychodzi osoba panny Moniki, tytułowej księżniczki, pseudo... tfu! wampira oraz alchemika Sędziwoja. Obu tym postaciom grozi śmiertelne niebezpieczeństwo ze zgoła różnych źródeł. By nie zdradzać fabuły napomknę tylko, że jest tu miejsce na tajemne bractwo, łowców pseudo... tfu! wampirów, egipskiego kapłana, golema... Oj stwierdzam z całą stanowczością, że Pilipiuk się postarał!

Większość zarzutów jakie miałem do części poprzedniej nie tyczy się już Księżniczki. W tle pojawiają...

Kanclerz | 2014-03-25
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka, 2014
Przeczytana: 04 marca 2014

Jeśli odrzucimy oczekiwania racjonalności i prawdopodobieństwa - czyta się świetnie. Wciąga, porywa i gdzieś w międzyczasie obezwładnia na dwa wieczory.

Historia, jako jeden nurt, jest całkiem dobra, ale tak naprawdę, to setki wtrąceń, uwag i wątków pobocznych kształtują prawdziwy smaczek całej trylogii. Współcześnie realne wrzutki, zaczerpnięcia z ksiąg innych i humor.

Czy to dzieło wielkie i wybitne. Nie, raczej nie. Ale napisane świetnie. Polecam dla relaksu po ciężkim tygodniu

Druga część przygód Moniki, wampirzycy która się żywi tylko krwią koni, zamiast ludzkiej krwi. Jest zatem niegroźna. Niestety, dwóch łowców wampirów próbuje ją zlikwidować. Nie udaje im się to, na szczęście i wszystko kończy się dobrze. Cała trylogia, jest godna polecenia, czyta się ją lekko i przyjemnie.

deskath | 2013-06-08
Przeczytana: 2006 rok

Podobnie ja pierwsza część tak i ta trzyma odpowiedni poziom. Dobra książka młodzieżowa, idealna pozycja rozluźniająca po przeczytaniu czegoś ambitnego.