Księżniczka

1 322
978-83-7574-548-1
pilipiuk
Casthaluth

Monika. Nastolatka, która w swoim wielowiekowym życiu widziała już niejedno. Polubiła krakowską szkołę, a szkolne koleżanki polubiły ją. Jednak szepczą po kątach - jest taka od nich różna. Nawet nie podejrzewają jak bardzo. Wampir wytwarza wokół siebie specyficzną atmosferę. Coś subtelniejszego niż zapach, co łowca wyczuwa szóstym zmysłem, zmysłem polowania. Ten zmysł sprowadził do Krakowa aż...

Wampir wytwarza wokół siebie specyficzną atmosferę. Coś subtelniejszego niż zapach, co łowca wyczuwa szóstym zmysłem, zmysłem polowania. Ten zmysł sprowadził do Krakowa aż dwóch łowców.

Być może z pomocą Katarzyny i Stanisławy, Monika mogłaby stawić im czoła. Niestety, kuzynki mają własne problemy. Alchemik Sędziwój? Bractwo Drugiej Drogi właśnie zaciska wokół niego sieć.

Nim wstanie słońce, Krakowem wstrząśnie seria tajemniczych zdarzeń.

źródło opisu: http://fabrykaslow.com.pl/ksiazki.php?id=556#searchkk

źródło okładki: www.fabrykaslow.com.pl

Arek | 2017-09-27
Przeczytana: 26 września 2017

Akcja "Księżniczki" toczy się w Krakowie, na początku XXI wieku.
A toczy się bardzo powoli, można rzec flegmatycznie.

W tej powieści, podobnie jak w pierwszej części "Kuzynek Kruszewskich", brakowało ikry, zacięcia pisarskiego, przez co książka nie wciąga.

Z kolejnymi rozdziałami nudziłem się coraz bardziej.

Świat ukazany w powieści jest zwyczajny, ludzie mają raczej dobre serca i wolę.
Widać że autor jest spostrzegawczy, bo trafnie odmalowuje polską codzienność.

Andrzej Pilipiuk nie pisze zbyt zwięźle, ale też nie rozwleka opisów w nieskończoność. Znajduje umiar.

"Księżniczka" ma na imię Monika jest Serbką i Wampirem żyjącym ponad tysiąc lat.
Uczęszcza do szkoły, w której zatrudnienie znajduje także jej kuzynka Stanisława oraz alchemik Michał Sędziwój.
Niby nic się nie dzieje ale Księżniczka jest w niebezpieczeństwie. Na jej życie czyha łowca wampirów Węgier Laszlo.

annaroza | 2017-09-19
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 19 września 2017

Muszę przyznać, że ten tom bardziej mi się podobał niż poprzedni. Choć nadal to raczej przygodówka dla młodzieży, niż prawdziwa fantastyka. Ale dzieje się tu więcej niż w pierwszej części i czyta się przyjemniej. Trochę zirytował mnie wątek szkoły. Trzy, a właściwie cztery grzyby w barszcz to stanowczo za dużo. Zakończenie całkowicie mnie zaskoczyło. I bardzo podobał mi się Wędrowycz w ilościach homeopatycznych.

onika | 2014-08-26
Przeczytana: sierpień 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Czy Alchemik, jego uczennice i księżniczka-wampir mogą wieść spokojny żywot? Oczywista oczywistość, że nie mogą, zwłaszcza, gdy są bohaterami powieści pana Pilipiuka. Gdy w „Kuzynkach” zostali unieszkodliwieni wszyscy adwersarze naszej dzielnej gromadki, byłam bardzo ciekawa, czym w kolejnym tomie zaskoczy mnie pisarz. „Księżniczka” bardzo mile mnie zaskoczyła.

Jak w powieści jest wampir, to trzeba dobrze go wykorzystać. I tak Monika staje się obiektem zainteresowania młodego łowcy wampirów, Węgra Laszlo, którego swoją mądrością wspiera Arminus Vamblery, egzekutor Vlada Palownika. Ja nie wiem, co się wszyscy tak na tego bidnego Stockera uparli – kolejny raz spotykam się w książce z ośmieszaniem autora „Draculi”. Oj, ciężkie przejścia będzie miała księżniczka z łowcami – a to naślą na nią golema, a to będą do niej strzelać, a nawet w końcu uda im się ją porwać. A że Monika to nietypowy wampir, więc łowcy będą musieli zrezygnować z typowych swoich działań.

Ciekawszy jednak wydał...

wiejskifilozof | 2016-11-04

Przyznam,do Pilipiuka podchodzę z radością zwłaszcza do Jakuba i zbioru opowiadań.
Do innych już tak bardziej sceptycznie./
Ale jak było w bibliotece to brać trzeba.Historia jakże inna niż w Jakubowych historiach,bardziej poważniejsza.Można się dowiedzieć,czegoś ważnego o historii.Na przykład Nubii,a tego raczej nie uczą w szkołach.

Czasem brakowało mi akcji,raczej prowadzenie lekcji historii nie jest zbyt emocjonujące.Także wampiry nie należą do moich ulubionych form istot literackich.
Mimo,to książkę oceniam na dobrą.

Nina | 2017-04-11
Na półkach: Przeczytane, Ebook, 2017
Przeczytana: 11 kwietnia 2017

Ta część, w moim odczuciu, lekko słabsza od części pierwszej. Już nie było takich wypieków, już nie było takiej złości, kiedy musiałam odłożyć książkę na jakiś czas, bo przecież pracować też trzeba :) Mimo to była to dalej miła lektura, odprężająca i wesoła czasem. Pojawiają się nowe postaci, niezbyt sympatyczne w większości, chcące zarżnąć moich ulubieńców - o czym oni w ogóle myśleli? Naprawdę mieli nadzieję, że im się uda? Głupcy :)
Lecę czytać trzecią część korzystając z dnia wolnego :)

anika | 2016-01-28
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ebook, 2016
Przeczytana: 28 stycznia 2016

Książka nijaka. Czytałam, ale sama nie wiem po co, chyba tylko dla ciekawostek historycznych czy obyczajowych, które się tam pojawiają, bo w zasadzie akcja mnie nie porwała, a niewykorzystanie potencjału postaci denerwowało. Największą irytację wzbudzało chyba we mnie to, że jedna z postaci stale wychodzi z opresji wykorzystując nieważną legitymację CBŚ. No ja rozumiem, że książka należy do fantastyki, ale bez przesady...
Kolejny tom przeczytam już tylko ze względu na historyczne smaczki, których spodziewam się sporo.

ZARAZA | 2012-04-11
Przeczytana: 2010 rok

Cała trylogia podobała mi się, ale jakoś autor nie zaciekawił mnie na tyle, żebym sięgnęła po jego inne książki. Lubię całą trylogię za ciekawe postacie, ciekawe wykreowanie wampirzycy Moniki, przeplatanie współczesnego świata z postaciami z innych czasów, elementy fantastyki i ciekawą fabułę.

Pod pewnymi względami lepsze i gorsze od poprzedniej części. Pewne błędy stają się jeszcze bardziej irytujące. A więc ogólne czepianie się do wszystkiego co związane ze współczesną edukacją. I załatwianie wszystkich problemów przy użyciu nieaktualnej legitymacji ABW (czy autor nie pomyślał, że nawet głupią kartę wstępu na basen trzeba zwracać, a co dopiero taki dokument?!). Jednocześnie akcja na szczęście przyspiesza. Dużo więcej wydarzeń i akcja jakby bardziej zamknięta. Chociaż Bractwo Drugiej Drogi wciąż mnie straszliwie denerwuje.
No i ostatnie: TO WCIĄŻ NIE JEST SERIA DLA MŁODZIEŻY! Nie sądzę, żeby wielu moich rówieśników było w stanie przeczytać choćby pół pierwszej części...
Ale ogólnie polecam.

deskath | 2013-06-08
Przeczytana: 2006 rok

Podobnie ja pierwsza część tak i ta trzyma odpowiedni poziom. Dobra książka młodzieżowa, idealna pozycja rozluźniająca po przeczytaniu czegoś ambitnego.

Angelika Lachór | 2014-11-17
Przeczytana: 17 listopada 2014