Tajemnice wszechświata. Jak odkrywaliśmy kosmos

Wydawnictwo: Albatros
Secrets of the Universe. How We Discovered the Cosmos
978-83-7659-067-7
A--

Napisana z rozmachem, bogato ilustrowana książka jednego z największych autorytetów w dziedzinie astronomii, współodkrywcy między innymi czarnej dziury, autora wielu naukowych publikacji, Paula Murdina. "Tajemnice Wszechświata" to kompendium rzetelnej wiedzy na temat najbardziej frapujących zagadek kosmosu. Murdin prowadzi czytelnika przez dzieje astronomii, od starożytności, poprzez odkrycia Kopernika czy Galileusza, aż do czasów współczesnych, uwzględniając nawet najświeższe, datowane na 2009 rok badania. Opowiadana przez niego historia nie kończy się jednak w dniu dzisiejszym - autor wybiega w przyszłość, hipotetyzując na temat problemów, przed którymi staną przed przyszłymi pokoleniami naukowców. Jak wygląda wnętrze Słońca i komet? Czym naprawdę są tajemnicze i niezwykłe obiekty kosmiczne, takie jak kwazary, pulsary, białe karły, czy wybuchające z niewyobrażalną energią supernowe? Bez mentorskiego zadęcia, Murdin rozbudza ciekawość czytelnika, zachęcając go do zadawania własnych pytań. "Tajemnice Wszechświata" to nie tylko solidna porcja podanej w zrozumiałej formie wiedzy, ale również uczta dla oka. Niezwykłe fotografie mgławic, odległych galaktyk, czy budzących respekt swoim ogromem obłoków międzygwiazdowego pyłu pochodzące z Kosmiczego Teleskopu Hubble'a znakomicie ilustrują referowane przez autora teorię, sprawiając, że przyciągnie ona nawet kompletnego laika.

malyb89 | 2016-05-14
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 14 maja 2016

Wielgachna księga po którą powinien sięgnąć każdy zainteresowany literatura wsszechświata. Dużo naukowych słówe, definicji. Jak sama nazwa wskkazuje traktuje temat od strony historycznej- odkrycia, eksperymenty, badania. Dużo zdjęć, jeszcze więcej sylwetek ważnych osobistości, ogrom informacji. Jeden rozdział o falach grawitacyjnych już się nieco zdewaluował. Możliwe, że projekt LISA nie dojdzie do skutku. Pozycja obowiązkowa dla tych, którzy są już w temacie, ale brakuje im wiedzy historycznej podboju kosmosu. ;) Sam kupiłem w stacjonarnym sklepie Świat Książki za 29.99, więc zakup więcej niż udany, na pewno wrócę.

| 2016-05-27
mikka13 | 2016-03-29