Objaśnianie wszechświata. Fizyka w XXI w.

Tłumaczenie: Piotr Rączka
Seria: Na ścieżkach nauki
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Explaining the Universe: The New Age of Physics
astronomia, astrofizyka, kosmos
Barbara

John M. Charap - profesor fizyki teoretycznej w Queen Mary and Westfield College w University of London, specjalista od teorii cząstek elementarnych o międzynarodowej renomie i redaktor „Geometry of Constrained Dynamical Systems”. Dlaczego Wszechświat jest płaski? Dlaczego nie możemy lepiej przewidywać pogody? Czy kot Schrödingera rzeczywiście może być jednocześnie żywy i martwy? Dlaczego...

Dlaczego Wszechświat jest płaski? Dlaczego nie możemy lepiej przewidywać pogody? Czy kot Schrödingera rzeczywiście może być jednocześnie żywy i martwy? Dlaczego geometria fraktalna stale pojawia się w różnych dziwnych miejscach? Czy czasoprzestrzeń może mieć jedenaście wymiarów? John Charap zadaje pytania, które wciąż są inspiracją do dalszych badań. Przedstawia obraz świata z perspektywy fizyki XXI wieku. Jakże różni się on od obrazu, który dominował jeszcze w wieku XX. Wszechświat jest o miliardy galaktyk większy i miliardy lat starszy, niż sądziliśmy. Wiemy znacznie więcej o tym, jak się narodził i jaki jest obecnie. „Objaśnianie Wszechświata” to książka o transformacji, jaką przeżyła fizyka w minionym wieku, a także o najnowszych odkryciach z dziedziny fizyki cząstek elementarnych, astrofizyki, teorii chaosu i kosmologii. Charap sprowadza najbardziej fascynujące aspekty współczesnej fizyki „na ziemię”, dzięki czemu staje się ona bardziej zrozumiała i wszyscy możemy korzystać z jej niezaprzeczalnych osiągnięć.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/