Kłopoty z fizyką. Powstanie i rozkwit teorii strun, upadek nauki i co dalej

Tłumaczenie: Jerzy Kowalski-Glikman
Seria: Na ścieżkach nauki
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
TheTrouble with Physics. The Rise of String Theory, the Fall of a Science and What Comes Next
fizyka, astronomia
Barbara

Odpowiedzialność za ten kryzys ponosi niezwykle popularna w ostatnich latach teoria strun, która urosła do roli ostatecznej „teorii wszystkiego”, wypierając alternatywne programy badawcze. Lee Smolin, znany naukowiec, specjalista od kwantowej grawitacji i wybitny popularyzator nie poprzestaje na tej tezie, stawiając szereg ważnych pytań. Czym jest i jak naprawdę funkcjonuje nauka? Co możemy...

Lee Smolin, znany naukowiec, specjalista od kwantowej grawitacji i wybitny popularyzator nie poprzestaje na tej tezie, stawiając szereg ważnych pytań. Czym jest i jak naprawdę funkcjonuje nauka? Co możemy dla niej zrobić? Dlaczego w ciągu ostatniego ćwierćwiecza postęp w fizyce fundamentalnej był tak niewielki, co jest sytuacją bezprecedensową w ponad dwustuletniej historii nowożytnej nauki? Co wyjaśnia teoria strun? Czy jej ogromna popularność jest uzasadniona i czy dla podejścia strunowego nie ma alternatyw? Smolin zgłębia te problemy, wnikliwie analizując stan współczesnej fizyki, jej mody i patologie.

Kłopoty z fizyką to nie tylko przystępny opis rozwoju fizyki fundamentalnej, teorii strun i alternatywnych programów badawczych, ale też ważny głos w dyskusji o nowoczesnej nauce.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Kira | 2015-10-08

Treść ciekawa i skłaniająca do niejednej refleksji - niestety wydanie jest tak koszmarnie pełne wszelkiego rodzaju błędów językowych i interpunkcyjnych, że woła to o pomstę do nieba...

watchyouback | 2016-11-04
Przeczytana: 04 listopada 2016