Delirium

Delirium
miłość, dystopia
adela

Inne wydania

„Mówili, że bez miłości będę szczęśliwa. Mówili, że lekarstwo na miłość sprawi, że będę bezpieczna. I zawsze im wierzyłam. Do dziś. Teraz wszystko się zmieniło. Teraz wolę zachorować i kochać choćby przez ułamek sekundy, niż żyć setki lat w kłamstwie”. Dawniej wierzono, że miłość jest najważniejszą rzeczą pod słońcem. W imię miłości ludzie byli w stanie zrobić wszystko, nawet zabić. Potem...

„Mówili, że bez miłości będę szczęśliwa.
Mówili, że lekarstwo na miłość sprawi, że będę bezpieczna.
I zawsze im wierzyłam.
Do dziś.
Teraz wszystko się zmieniło.

Dawniej wierzono, że miłość jest najważniejszą rzeczą pod słońcem.
W imię miłości ludzie byli w stanie zrobić wszystko, nawet zabić.
Potem wynaleziono lekarstwo na miłość.

Czy gdyby miłość była chorobą, chciałbyś się wyleczyć?

źródło opisu: Otwarte, 2012

źródło okładki: otwarte.eu

• Zadurzenie
  • Rzeka złodziei
  • Egzekucja w dobrej wierze
  • Dwóch panów z branży
  • Ósme życie (dla Brilki)
  • Zadziwiająca historia samotnego listonosza

Amelia i Kuba. Stuoki Potwór
Rafał Kosik

7 (2 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Książkowa-Fantazja | 2013-05-14
Przeczytana: 10 kwietnia 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Jak miło, że jeszcze ktoś ze współczesnych autorów potrafi zaskoczyć ciekawą tematyką i historią. "Delirium" to pierwsza część trylogii jaką stworzyła Lauren Oliver.

Lauren Oliver ukończyła filozofię i literaturę na uniwersytecie w Chicago, potem przeprowadziła się do Nowego Jorku. Mieszka na Brooklynie. . Znana jest z powieści "7 razy dziś" i trylogii "Delirium" "Pandemonium" i "Requiem".

Miłość jest bardzo często poruszana w filmach, czy też właśnie w książkach. Jednak w tej konkretnej książce jest przedstawiona z zupełnie innego punktu widzenia. Bowiem "Delirium" to powieść o miłości, która jest chorobą i podlega leczeniu, a nie leczona może doprowadzić do śmierci.

Główną bohaterką jest Lena, która oczekuje dnia zabiegu, kiedy to zostanie podane jej antidotum na miłość. Bowiem w świecie, w którym żyje miłość uznawana jest za przebiegłą i chytrą chorobę. Jej matki nie udało się wyleczyć i choroba ją rzekomo pokonała, czy, aby na pewno? Następnie bohaterka musi przejść...

szaraczek | 2014-10-18
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014, Sopot
Przeczytana: 31 maja 2014

Czy gdyby miłość była chorobą Chciałbyś się wyleczyć? A co jeśli nie miałbyś wyboru?
Lena żyje w takim świecie. W świecie bez wyboru gdzie miłość jest chorobą i jedynym lekiem jest cudowne remedium. Zabieg, dzięki któremu już nikt nigdy nie będzie kochał. Rząd tworzy ściśle określone zasady, których złamanie kończy się śmiercią.
Lena nie zna innego świata poza tym pełnym manipulacji i strachu. Sama poddała się temu procesowi dodatkowo popychana historią i upadkiem swojej matki. Osamotniona zdana na łaskę swojej ciotki z utęsknieniem odlicza czas, jaki pozostał jej do zabiegu. Tylko czy na pewno ma się, z czego cieszyć?
Aż pewnego dnia pojawia się On. I już nic nie jest takie samo… Od te chwili Lena wie, że jest „chora”. I że to, co wszyscy mówili jej przez całe życie to kłamstwo.
Lena musi uciekać z miłością swojego życia, ale nie wie, że za chwile szczęścia przyjdzie jej zapłacić najwyższą cenę…

Delirium to pierwszy tom serii Delirium - Lauren Olivier. Autorka opisała świat jak...

WampirkaJustynka | 2013-08-31
Przeczytana: 31 sierpnia 2013

"Delirium" mnie wręcz zafascynowała. Początkowo akcja toczyła się wolno. Ale z czasem rozkręcała się coraz bardziej i już nie mogłam się oderwać od czytania.

Świat przedstawiony w książce jest dla mnie nie do wyobrażenia. Trudno mi zrozumieć, że "miłość" jest uznawana za chorobę, którą trzeba leczyć. Dla mnie to całe leczenie to jeden pic na wodę. Ludzie po zabiegu zachowują się jak roboty. Są zupełnie obojętni na wszystkich i na wszystko. Płakać mi się chciało kiedy porządkowi strzelili do psa. Jego właściciel nie zrobił nic, tylko wyrzucił go jak śmiecia by zdechł. Jedyną osobą, która się przejęła jest właśnie Lena. Nie umie zrozumieć jak można być tak obojętnym.

Agnieszka | 2013-07-18
Przeczytana: 18 lipca 2013

Zadajmy sobie pytanie Czy lepiej kochać ryzykując cierpienie z miłości,czy też nigdy nie zaznać tego uczucia i ustrzec się cierpienia?
Wielu z nas zapewne choć raz cierpiało z miłości i pomyślało sobie w takich chwilach"Po co mi ta miłość lepiej byłoby nigdy się nie zakochać".A teraz wyobraźcie sobie,że żyjecie w świecie,w którym głównym założeniem władz jest zrobić wszystko, by jego mieszkańcy nigdy nie poznali czym jest miłość.

W takim właśnie świecie żyje niespełna osiemnastoletnia Lena.Dziewczyna mieszka ze swoimi bliski w Portland jednym ze stanów USA.W stanie tym miłość jest okrzyknięta straszną chorobą,która sprawia ból,sieje spustoszenie,odbiera zdolność logicznego myślenia,a nawet prowadzi do obłędu i śmierci.
Jednak władze "w trosce "o dobro i bezpieczeństwo swoich obywateli poddają ich zabiegowi podczas którego podawane jest im remedium na miłość.Lek ten ma uchronić ich przed destrukcyjnymi skutkami delirium zapewniając porządek i spokój.Do czasu zabiegu kobiety i...

Czy gdyby miłość była chorobą,
chciałabyś się wyleczyć?

Lena żyje w świecie gdzie miłość uważana jest za największego wroga. Jest postrzegana jako paskudna zaraza, która panoszy się po ciele i sieje spustoszenie. Zabija z zimną krwią. Na szczęście kiedyś jakiś mądry człowiek wpadł na genialny sposób leczenia [delirii]. Przez to cały świat staje się lepszy. Przez jeden mały zabieg, który pozbawia cię fragmentu mózgu.

Ludzie traktowani są jak bydło. Żyją w zagrodzie, która oddziela ich od Głuszy. Ziemi niczyjej. To tam pomieszkują odmieńcy, znajdują schronienie sympatycy, którzy współpracują z ruchem oporu przeciwko zabiegowi. A wiecie ilu ich jest? W pozornie idealnym społeczeństwie, które ,,chroni,, ludność mieszkają niezliczone ilości sympatyków. Pracują w laboratoriach, są nawet funkcjonariuszami. Mimo tego nikt o nich nie wie, są tajemnicą. Kolejną z wielu, jakimi otacza się miasto.

Z początku nie traktowałam tej książki jak coś, co może zawierać piękną historię. Była dla...

Aria | 2015-04-26
Przeczytana: 18 stycznia 2013

Po tą książkę sięgnęłam, gdyż zainteresowała mnie okładka i rekomendacje innych i muszę przyznać, że nie żałuje. Książka od razu mnie wciągnęła. Autorka wprowadza w świat pełen ograniczeń i zakazów, gdzie miłość to choroba, którą trzeba wyeliminować i żyje Lena.Na początku posłuszna, ograniczona, niczym się nie wyróżniająca nastolatka, ale pod wpływem zdarzeń poznaje Alexa i oboje się w sobie zakochują, ale ta miłość nie ma racji bytu a oni muszą o nią walczyć.....Jest to piękna historia o pierwszej, zakazanej miłości, walce i przetrwaniu. POLECAM WSZYSTKIM

kasandra_85 | 2012-04-13
Przeczytana: kwiecień 2012

Natalia-Lena | 2012-04-23
Przeczytana: 22 kwietnia 2012

,,And as we lie beneath the stars
We realize how small we are
If they could love like you and me
Imagine what the world could be...”

Nickelback - If Everyone Cared

Słyszeliście kiedyś o lobotomii? Jest to mrożący krew w żyłach zabieg, który w skrócie polega na poszatkowaniu płatu czołowego mózgu. W założeniu zabieg ten miał leczyć zaburzenia psychiczne, a w efekcie redukował procesy emocjonalne, pozbawiał pamięci oraz tożsamości. Reasumując: pacjent stawał się ,,warzywem”, apatyczną kukiełką pozbawioną świadomości ze śladową ilością emocji w duszy. Co prawda w powieści ,,Delirium” Lauren Oliver ani razu nie pada określenie ,,lobotomia”, jednak wnioskując z zachowania bohaterów (o czym za chwilę) oraz o niejasnych strzępkach informacji na temat zabiegu – można powiedzieć, że mamy z tym brutalnym zabiegiem do czynienia, tyle, że ubrano go w nowe szaty.
Oto Stany Zjednoczone, nieokreślona przyszłość. Co roku 4 lipca świętuje się...

Pyromaniac | 2012-08-21
Przeczytana: 21 sierpnia 2012

To jedna z najpiękniejszych książek, jakie miałam okazję czytać do tej pory. Jej okrutny świat wciągnął mnie do siebie od pierwszych stron. Świat bez miłości. Świat w którym ludzie są pozbawiani kochania innych, czyli najpiękniejszego uczucia jakie prawdopodobnie istnieje. Główna bohaterka, Lena, jest zagorzałą przeciwniczką miłości. Gdy poznaje tajemniczego chłopaka, jej życie zmienia się całkowicie. Zaczyna marzyć o innym życiu, życiu bez ciągłych ograniczeń, o życiu z legalną miłością. Wzruszyłam się pod koniec. Polecam każdemu i liczę na to, że szybko dorwę kolejną część tej trylogii.

Tetiisheri | 2012-04-15
Przeczytana: 15 kwietnia 2012

"W szkole mówili nam o dawnych, mrocznych czasach, kiedy ludzie nie zdawali sobie sprawy, jak poważną chorobą jest miłość. Ludzie myśleli, że cierpią na coś innego – stres, problemy z sercem, niepokój, depresję, nadciśnienie, bezsenność, chorobę dwubiegunową – nie zdając sobie sprawy, że tak naprawdę w większości przypadków to symptomy „amor deliria nervosa”."

W przedstawionym w „Delirium” świecie tym właśnie jest miłość – to okrutna choroba, która może doprowadzić do śmierci. By temu zapobiec każdy obywatel poddawany jest specjalnemu zabiegowi, po którym uznawany jest za wyleczonego z delirii. Zabieg ten przeprowadzany jest w osiemnastym roku życia, a tylko w niektórych przypadkach wcześniej. Ten współczesny świat to także świat, w którym obok policji ładu w mieście pilnują porządkowi. To świat, w którym osobom niewyleczonym nie wolno przebywać poza domem. Świat, w którym dla tych obywateli obowiązuje godzina policyjna. Jest też Krypta - podziemne więzienie, w którym...

Na półkach