Okładka książki Delirium

miłość, dystopia
typ
papier
adela
8.03 (3543 ocen i 643 opinie)

Opis książki

„Mówili, że bez miłości będę szczęśliwa. Mówili, że lekarstwo na miłość sprawi, że będę bezpieczna. I zawsze im wierzyłam. Do dziś. Teraz wszystko się zmieniło. Teraz wolę zachorować i kochać choćby przez ułamek sekundy, niż żyć setki lat w kłamstwie”. Dawniej wierzono, że miłość jest najważniejszą rzeczą pod słońcem. W imię miłości ludzie byli w stanie zrobić wszystko, nawet zabić. Potem wynale...

„Mówili, że bez miłości będę szczęśliwa.
Mówili, że lekarstwo na miłość sprawi, że będę bezpieczna.
I zawsze im wierzyłam.
Do dziś.
Teraz wszystko się zmieniło.

Dawniej wierzono, że miłość jest najważniejszą rzeczą pod słońcem.
W imię miłości ludzie byli w stanie zrobić wszystko, nawet zabić.
Potem wynaleziono lekarstwo na miłość.

Czy gdyby miłość była chorobą, chciałbyś się wyleczyć?

źródło opisu: Otwarte, 2012

Inne wydania

Polecamy

Opinie czytelników
książek: 20535

Jak miło, że jeszcze ktoś ze współczesnych autorów potrafi zaskoczyć ciekawą tematyką i historią. "Delirium" to pierwsza część trylogii jaką stworzyła Lauren Oliver.

Lauren Oliver ukończyła filozofię i literaturę na uniwersytecie w Chicago, potem przeprowadziła się do Nowego Jorku. Mieszka na Brooklynie. . Znana jest z powieści "7 razy dziś" i trylogii "Delirium" "Pandemonium" i "Requiem".

Miłość jest bardzo często poruszana w filmach, czy też właśnie w książkach. Jednak w tej konkretnej książce jest przedstawiona z zupełnie innego punktu widzenia. Bowiem "Delirium" to powieść o miłości, która jest chorobą i podlega leczeniu, a nie leczona może doprowadzić do śmierci.

Główną bohaterką jest Lena, która oczekuje dnia zabiegu, kiedy to zostanie podane jej antidotum na miłość. Bowiem w świecie, w którym żyje miłość uznawana jest za przebiegłą i chytrą chorobę. Jej matki nie udało się wyleczyć i choroba ją rzekomo pokonała, czy, aby na pewno? Następnie bohaterka musi przejść specja...

Agnieszka | 2013-07-18
Przeczytana: 18 lipca 2013

Zadajmy sobie pytanie Czy lepiej kochać ryzykując cierpienie z miłości,czy też nigdy nie zaznać tego uczucia i ustrzec się cierpienia?
Wielu z nas zapewne choć raz cierpiało z miłości i pomyślało sobie w takich chwilach"Po co mi ta miłość lepiej byłoby nigdy się nie zakochać".A teraz wyobraźcie sobie,że żyjecie w świecie,w którym głównym założeniem władz jest zrobić wszystko, by jego mieszkańcy nigdy nie poznali czym jest miłość.

W takim właśnie świecie żyje niespełna osiemnastoletnia Lena.Dziewczyna mieszka ze swoimi bliski w Portland jednym ze stanów USA.W stanie tym miłość jest okrzyknięta straszną chorobą,która sprawia ból,sieje spustoszenie,odbiera zdolność logicznego myślenia,a nawet prowadzi do obłędu i śmierci.
Jednak władze "w trosce "o dobro i bezpieczeństwo swoich obywateli poddają ich zabiegowi podczas którego podawane jest im remedium na miłość.Lek ten ma uchronić ich przed destrukcyjnymi skutkami delirium zapewniając porządek i spokój.Do czasu zabiegu kobiety i mężczyźni...

kasandra_85 | 2012-04-13
Przeczytana: kwiecień 2012

Czy gdyby miłość była chorobą,
chciałabyś się wyleczyć?

Lena żyje w świecie gdzie miłość uważana jest za największego wroga. Jest postrzegana jako paskudna zaraza, która panoszy się po ciele i sieje spustoszenie. Zabija z zimną krwią. Na szczęście kiedyś jakiś mądry człowiek wpadł na genialny sposób leczenia [delirii]. Przez to cały świat staje się lepszy. Przez jeden mały zabieg, który pozbawia cię fragmentu mózgu.

Ludzie traktowani są jak bydło. Żyją w zagrodzie, która oddziela ich od Głuszy. Ziemi niczyjej. To tam pomieszkują odmieńcy, znajdują schronienie sympatycy, którzy współpracują z ruchem oporu przeciwko zabiegowi. A wiecie ilu ich jest? W pozornie idealnym społeczeństwie, które ,,chroni,, ludność mieszkają niezliczone ilości sympatyków. Pracują w laboratoriach, są nawet funkcjonariuszami. Mimo tego nikt o nich nie wie, są tajemnicą. Kolejną z wielu, jakimi otacza się miasto.

Z początku nie traktowałam tej książki jak coś, co może zawierać piękną historię. Była dla mnie z...

WampirkaJustynka | 2013-08-31
Przeczytana: 31 sierpnia 2013

"Delirium" mnie wręcz zafascynowała. Początkowo akcja toczyła się wolno. Ale z czasem rozkręcała się coraz bardziej i już nie mogłam się oderwać od czytania.

Świat przedstawiony w książce jest dla mnie nie do wyobrażenia. Trudno mi zrozumieć, że "miłość" jest uznawana za chorobę, którą trzeba leczyć. Dla mnie to całe leczenie to jeden pic na wodę. Ludzie po zabiegu zachowują się jak roboty. Są zupełnie obojętni na wszystkich i na wszystko. Płakać mi się chciało kiedy porządkowi strzelili do psa. Jego właściciel nie zrobił nic, tylko wyrzucił go jak śmiecia by zdechł. Jedyną osobą, która się przejęła jest właśnie Lena. Nie umie zrozumieć jak można być tak obojętnym.

Tetiisheri | 2012-04-15
Przeczytana: 15 kwietnia 2012

"W szkole mówili nam o dawnych, mrocznych czasach, kiedy ludzie nie zdawali sobie sprawy, jak poważną chorobą jest miłość. Ludzie myśleli, że cierpią na coś innego – stres, problemy z sercem, niepokój, depresję, nadciśnienie, bezsenność, chorobę dwubiegunową – nie zdając sobie sprawy, że tak naprawdę w większości przypadków to symptomy „amor deliria nervosa”."

W przedstawionym w „Delirium” świecie tym właśnie jest miłość – to okrutna choroba, która może doprowadzić do śmierci. By temu zapobiec każdy obywatel poddawany jest specjalnemu zabiegowi, po którym uznawany jest za wyleczonego z delirii. Zabieg ten przeprowadzany jest w osiemnastym roku życia, a tylko w niektórych przypadkach wcześniej. Ten współczesny świat to także świat, w którym obok policji ładu w mieście pilnują porządkowi. To świat, w którym osobom niewyleczonym nie wolno przebywać poza domem. Świat, w którym dla tych obywateli obowiązuje godzina policyjna. Jest też Krypta - podziemne więzienie, w którym przetrzymywani...

Natalia-Lena | 2012-04-23
Przeczytana: 22 kwietnia 2012

,,And as we lie beneath the stars
We realize how small we are
If they could love like you and me
Imagine what the world could be...”

Nickelback - If Everyone Cared

Słyszeliście kiedyś o lobotomii? Jest to mrożący krew w żyłach zabieg, który w skrócie polega na poszatkowaniu płatu czołowego mózgu. W założeniu zabieg ten miał leczyć zaburzenia psychiczne, a w efekcie redukował procesy emocjonalne, pozbawiał pamięci oraz tożsamości. Reasumując: pacjent stawał się ,,warzywem”, apatyczną kukiełką pozbawioną świadomości ze śladową ilością emocji w duszy. Co prawda w powieści ,,Delirium” Lauren Oliver ani razu nie pada określenie ,,lobotomia”, jednak wnioskując z zachowania bohaterów (o czym za chwilę) oraz o niejasnych strzępkach informacji na temat zabiegu – można powiedzieć, że mamy z tym brutalnym zabiegiem do czynienia, tyle, że ubrano go w nowe szaty.
Oto Stany Zjednoczone, nieokreślona przyszłość. Co roku 4 lipca świętuje się zamknięc...

KatiaBlue | 2013-07-14
Przeczytana: 13 lipca 2013

Miłość to uczucie skierowane do osoby połączone z pragnieniem dobra i szczęścia - tak podpowiada mi ciocia Wikipedia. A moja własna definicja brzmi: miłość to skomplikowane uczucie nieskomplikowanego człowieka, krótkie "kocham cię" w niekrótkiej rozmowie, długi pocałunek po przelotnym spojrzeniu w oczy. Miłość to coś więcej niż tlen, coś wiecej niż bicie serca. Niesposób żyć bez miłości. A gdyby miłość była największą chorobą? Zarazą wyniszczającą ludzkość? Gdybyś musiał poddać się zabiegowi zabierającemu Ci możliwość kochania i wmawialiby Ci, że to taki właśnie jesteś szczęśliwy? Obojętny na wszystko i wszystkich.

Amor deliria nervosa - tak brzmi nazwa choroby znanej nam jako miłość. Lauren Oliver, autorka trylogii "Delirium", mogła pochwalić się ciekawym pomysłem na książkę i z pewnością osiągnęła ogromny sukces, bo "Delirium" jest jedną z najciekawszych książek dla młodzieży jaką miałam okazję przeczytać. Tę antyutopijną powieść czyta się niezwykle szybko i niewiadomo kiedy za okne...

Rosepha | 2012-08-21
Przeczytana: 21 sierpnia 2012

To jedna z najpiękniejszych książek, jakie miałam okazję czytać do tej pory. Jej okrutny świat wciągnął mnie do siebie od pierwszych stron. Świat bez miłości. Świat w którym ludzie są pozbawiani kochania innych, czyli najpiękniejszego uczucia jakie prawdopodobnie istnieje. Główna bohaterka, Lena, jest zagorzałą przeciwniczką miłości. Gdy poznaje tajemniczego chłopaka, jej życie zmienia się całkowicie. Zaczyna marzyć o innym życiu, życiu bez ciągłych ograniczeń, o życiu z legalną miłością. Wzruszyłam się pod koniec. Polecam każdemu i liczę na to, że szybko dorwę kolejną część tej trylogii.

Ataga | 2013-07-29
Przeczytana: lipiec 2013

" Miłość - najbardziej zdradliwa choroba na świecie: zabija cię zarówno wtedy, gdy cię spotyka, jak i wtedy, kiedy cię omija."

Umiecie sobie wyobrazić życie bez miłości? Chociażby takiej rodzicielskiej czy takiej pomiędzy rodzeństwem? Ja nie potrafię, dlatego temat powieści Lauren Oliver wydał mi się szalenie ciekawy.

Lena wkracza w dorosłe życie. Co za tym idzie? Musi przejść zabieg, po którym już nigdy nie zachoruje na "amor deliria nervosa". Dziewczyna nie umie się tego doczekać, ponieważ wie co choroba, zrobiła z jej matką. Nieoczekiwany zbieg akcji sprawia, że Lena zakochuje się w Alexsie.

Alex - z pozoru normalny, wyleczony chłopak skrywa pewną tajemnicę. Podczas, gdy Lena postanawia sprzeciwić się surowemu prawu wychodzi na jaw, że Alex jest Odmieńcem. Tylko udawał, ze jest wyleczony, a tak na prawdę urodził się w Głuszy.

Książka bardzo przyjemna. Autorka z wielką precyzją wykreowała świat, w którym nie ma żadnych uczuć. Świat wyprany z emocji. Czytając &...

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto