Delirium

Okładka książki Delirium Lauren Oliver
Okładka książki Delirium
Lauren Oliver Wydawnictwo: Moondrive Cykl: Delirium (tom 1) fantasy, science fiction
Delirium (tom 1)
Delirium
Moondrive
2012-04-18
2012-04-18
Monika Bukowska
miłość dystopia

Jakże się cieszę, że w końcu zabrałam się za tę serię. "Delirium" okazało się być czymś więcej niż tylko kolejną opartą na schematach młodzieżówką. Intrygujący pomysł na przedstawienie dystopijnego świata połączony z ciekawą fabułą i pięknym stylem pisania autorki zrobiły na mnie wrażenie.
Nie bezpodstawnie często poleca się tę serię fanom Igrzysk Śmierci, rzeczywiście dostrzegam między nimi pewne podobieństwa.
Na początku akcja rozwija się dosyć wolno, ale zdaję sobie sprawę, że było to konieczne dla odpowiedniego przedstawienia czytelnikom reguł i podstaw, na jakich zbudowany został tutaj świat. W dalszej części tempo wzrasta, akcja toczy się coraz szybciej i naprawdę ciężko się od tej książki oderwać.
Główni bohaterowie są bardzo autentyczni i nie sposób im nie kibicować. Duży plus za to, że autorka nie przedstawia ich od razu jako jakichś wielkich bohaterów, a wręcz przeciwnie - wydają Lena i Alex wydają się być z pozoru zupełnie zwyczajną, niczym nie wyróżniającą się parą, przez co łatwo się z nimi utożsamić.
Cieszę się że od razu nabyłam całą serię i od razu mogę zabrać się za kolejny tom. Mam nadzieję, że utrzyma dotychczasowy poziom.

Z pozoru lekka młodzieżówka. Czyta się szybko, jest pełna akcji. Straszny jest świat w nie przedstawiony, pytanie tylko, który? Ten w którym jedni są wolni od choroby czy ten gdzie miłość może cię dopaść i zarazić nieuleczalną chorobą. Przypomina mi '1984'. Bardzo dobrze opisana bezsilność bohaterów oraz ich emocje. Chętnie przeczytam pozostałe dwie, żeby dowiedzieć się jak to się skończy.

,,Miłość - zabije cię i jednocześnie ocali”. Jestem wdzięczna, że przeczytałam tą książkę, byłam nią zauroczona od początku aż do końca. Wkleiłam do niej tysiąc karteczek, aby móc powrócić do ulubionych fragmentów. Niektórzy oceniają postać Alexa jako nudną, ale ja już od pierwszej sceny byłam nim zaintrygowana, a potem wstrzymywałam oddech za każdym razem, gdy tylko się pojawiał. Jest to postać wielowymiarowa, wywołuje zarówno dreszczyk emocji, jak i daje poczucie bezpieczeństwa. Wykreowany świat nie jest idealny, ale sam pomysł jest ciekawy i warty uwagi.

Książkę czyta się bardzo lekko i przyjemnie, fabuła wciąga choć jest dość przewidywalna, niektóre sceny są nieco infantylne choć nie wpływa to na ogólną, bardzo dobrą ocenę.

Czytałam tę książkę rok temu i muszę przyznać, że nie wszystko pamiętam, niemniej jednak nie zapomniałam o tym, że dobrze się przy niej bawiłam. Myślę, że fani „Igrzysk Śmierci”, serialu „The 100” albo ogólnie dystopii będą nią zachwyceni, bo Delirium doskonale oddaje pesymistyczne realia brutalnej wizji przyszłości.

I chyba to mnie najbardziej w tej książce dotknęło – nie bohaterowie, którym podwijały się nogi, którzy byli zmuszani do tłamszenia swoich uczuć, którzy borykali się z bolesnymi stratami, nie drastyczna rzeczywistość i próby zmierzenia się z nią – a ta konkretna wizja, którą przedstawiła Lauren Oliver, dlatego że wcale nie wydaje się taka „fikcyjna”. Ukazana przez nią koncepcja leczenia choroby, którą jest miłość, za setki, a możliwe nawet, że za dziesiątki lat, może stać się całkiem prawdopodobna. Już teraz tracimy empatię, odsuwamy się od siebie, zamykamy w swoich czterech ścianach i przewartościowujemy swoje życia.

Te przemyślenia doprowadziły mnie do przykrych wniosków, do których staram się nie wracać. „Delirium” została naprawdę dobrze napisana, a jej poziom jest wysoki. To nie jest tylko błaha młodzieżówka o zakochanych w sobie nastolatkach, a złożony, brutalny i trudny świat, i można powiedzieć, ostrzeżenie dla tych, którzy będą w stanie je dostrzec.

Główna bohaterka trochę mnie denerwowała, ale myślę, że to po prostu kwestia wychowania według zasad systemu, który „produkował” nie empatycznych, charyzmatycznych ludzi, a wyzute z emocji zombie. I właśnie takim zombiakiem była dla mnie Lena, dlatego nie umiałam jej polubić. Alex był ciekawszą postacią, ale jego relacja z Leną jakoś szczególnie mnie nie porwała, dlatego nie mogę powiedzieć, że czytałam tę książkę dla shippu.

Warstwa merytoryczna była jednak na wysokim poziomie i uważam, że jest to ambitny tytuł, który warto rozważać. Szczególnie podobały mi się cytaty i fragmenty kodeksu prawa, które były przytaczane na początku każdego rozdziału, a które super urozmaicały lekturę.

I chyba to mnie najbardziej w tej książce dotknęło –...

Delirium- drzenie rąk dobrej pory mi towarzyszy gdy pomyślę że nie mam jeszcze kolejnej części. Ocena na 8 tylko dlatego, iż wprowadzenie w akcje trochę mnie męczyło natomiast finał spowodował że nie mogę jej inaczej ocenić. Polecam wszystkim którzy lubią zaskakujące akcje, miłość i nietuzinkowe pomysły

„Że wszystkich chorób najgorsze są te, które pozwalają człowiekowi wierzyć, że ma się dobrze” - Sentencja 42, Księga SZZ

Na książkę trafiłam przez przypadek, gdy brakowało mi trochę pieniędzy do darmowej dostawy i muszę przyznać, że był to najlepszy zakup, być może w ciemno.

Lena, główna bohaterka naszej historii, żyje w świecie, gdzie miłość jest uznana za chorobę, a według prawa nie wolno ci się zakochać. W wieku osiemnasta lat przechodzisz operację, aby "dojrzeć" i wybierają ci męża. Do tego czasu nie możesz mieć kontaktu z płcią przeciwną, co w przyjaciółce Leny - Hanie - wzbudza kontrowersje i łamie zasady, chodząc na imprezy.
Poza takimi miejscami jest także Głusza - miejsce, gdzie nie panują żadne zasady, a tamtejsza ludność została wymordowana podczas blitzu [SPOJLER!], jednak ten fakt zmienia się w biegu wydarzeń.

Polecam tę książkę każdemu, kto uwielbia wątki zakazanej miłości, tajemnych spotkań i stresujących momentów. A jeżeli ci się podobała, kieruję do kolejnych tomów!

Tak więc, w końcu skończyłam. Nie chcę napisać, że to była przeprawa przez mękę, bo byłoby to ogromnym kłamstwem, no ale muszę przyznać, że pierwsze 180-200 stron z 356 było po prostu nudne. Nudne i pełne niepotrzebnych opisów.
Dopiero pod koniec akcja się rozkręciła i, chwała autorce, naprawdę mnie wciągnęła. Czuję, że gdyby nie spoilery z drugiego tomu, które gdzieś mi się tam obiły o uszy, raczej nigdy nie miałabym motywacji, żeby przeczytać tę książkę do końca. Bo wychodzę z założenia, że jeśli przez 50-100 stron książka mnie nie wciągnie, to nie ma sensu się męczyć.
No ale przeczytałam do końca.
Pomysł na fabułę jest naprawdę fajny i może to kwestia pierwszego tomu (i kolejne będą lepsze),ale przeniesienie tego pomysłu na książkę wyszło dosyć płytko.
Niby tyle tu ważnych odniesień do miłości, uczuć i szczęścia, a główni bohaterowie zakochują się w sobie po dwóch/trzech spotkaniach. Ale co ja tam wiem, ogólnie mam dosyć "wygórowane" pojęcie o miłości partnerskiej, także może lepiej zostawię ten temat.
Tak czy siak, niby powinna tutaj pojawić się jakaś głębia, ale... Ewidentnie jej nie ma. A raczej jest, ale bardzo płytka.
Tak jak już wspomniałam, może to kwestia pierwszego tomu; tego, że akcja musi się rozkręcić, bo to było tylko wprowadzenie do historii. Okej. Nadal mam nadzieję, że drugi i trzeci tom będą lepsze.
Podsumowując, książka była okej, ale czy była fantastyczna? Nie. Taka do poczytania jak lubi się książki młodzieżowe z okolic 2010 roku. 😅

Fajna młodzieżówka z dystopijnym klimatem. Akcja rozkręca się stosunkowo wolno, przez co nie raz miałam wrażenie, że nic się nie dzieje. Zmiana w głównej bohaterce zachodzi nagle i niezbyt jest pokazana na przestrzeni czasu. Wątek romantyczny byłby spoko, gdyby nie niektóre sceny, które dla mnie wypadły lekko żenująco zamiast być uroczymi. Książka jest skierowana do nastolatków i po tym wątków widać to najbardziej. Opisy świata niekiedy mam wrażenie, że nie współgrają ze sobą.
Zakończenie emocjonujące, pozostawia niedosyt, że aż chce się sięgnąć już po kontynuację.

Ciekawy pomysł na młodzieżówkę dystopijną. Coś innego, ale niestety momentami pojawiały się błędy w zarysie świata. Sprzeczności, które odbierały klimat książce. Bohaterowie też nie byli jacyś specjalni. Lena całkiem dobrze się kreowała, potem pojawił się spadek, ale najgorzej wypadał Alex, który był po prostu nijaki. I akcja wolno się rozkręcała, ale to dopiero pierwszy tom, więc będę oczekiwać więcej przy następnych.