Latająca gospoda

Wydawnictwo: Fronda
The Flying Inn
satyra
Triceratops

Obowiązkowa Msza Święta w kościele w Beaconsfield oraz kufel dobrego angielskiego piwa w miejscowej gospodzie - oto jak dla G. K. Chestertona wyglądać musiała niedziela. Jedno zresztą związane było z drugim, gdyż według brytyjskiego pisarza właśnie chrześcijaństwo uzbraja człowieka w umiejętność prawdziwego korzystania z życia. To połączenie było dla niego wyznacznikiem old merry England -...

Jedno zresztą związane było z drugim, gdyż według brytyjskiego pisarza właśnie chrześcijaństwo uzbraja człowieka w umiejętność prawdziwego korzystania z życia. To połączenie było dla niego wyznacznikiem old merry England - starej, wesołej Anglii: tradycyjnej, chrześcijańskiej, plebejskiej krainy, w której ludzie potrafili się prawdziwie cieszyć.

Taki też właśnie obraz kreśli w swej LATAJĄCEJ GOSPODZIE, sowizdrzalskiej powieści, opartej na motywie buntu trzech kompanów wobec administracyjnego nakazu prohibicji.

Na znak protestu wesołkowie przemierzają kraj z wielką beczką rumu i ogromnym kawałem sera, urządzając obok zamkniętych gospód szalone biesiady.

Książka Chestertona to sprzeciw wobec postoświeceniowych "racjonalistycznych" trendów, które całe bogactwo ludzkiego doświadczenia chciałyby pozamykać w sztywnych ramach procedur i kodeksów.

źródło opisu: Fronda, 2009

Gapcio | 2014-04-27

Pod postacią "Latającej gospody" otrzymujemy lekką powieść łotrzykowską, okraszone iście dickensowskim humorem przygody dwóch przyjaciół, którzy nie chcą ugiąć karku przed ustawą zakazującą wyszynku.
Przy okazji przypuszcza Chesterton atak na tumaństwo, warcholstwo, ograniczenie i małość ludzką, a subtelnie szyderczy styl, w jakim to robi, powinien być wykładany na uniwersytetach, a już co najmniej na księgarnianych półkach.
Przede wszystkim jest jednak powieść traktatem w obronie tradycyjnych wartości europejskich, opartych na religii chrześcijańskiej. Fakt, że za symbol zagrożenia tychże wartości obrał autor akurat islam, dobrze świadczy o jego inteligencji, szczególnie gdy wziąć pod uwagę, iż "Latająca gospoda" wydana została równo sto lat temu.
Angielski humor jest najlepszy na świecie. Tu dostajemy jego silną próbkę, a Chesterton zarazem śmieszy i przestrasza, robiąc wyjątek jedynie dla tumanienia i prezentując nam jego przeciwieństwo.

Via | 2016-04-26
Przeczytana: luty 2016

Trafiłam na tę książkę przez Pratchetta i nie da się ukryć, że znamionuje ją angielski typ humoru. Jednak nie do końca jest to dla mnie. Dodatkowo odejmuję gwiazdkę za piosenki tworzone przez bohaterów, które niezmiernie mnie irytowały ;)
Więcej:

Triceratops | 2010-11-03

Miła opowieść o przyjaźni, miłości, buncie i dobrej zabawie. O jedzeniu, piciu (rumu), bójkach i podróżach z przyjaciółmi. Przy okazji ciekawe przedstawienie brytyjskiego społeczeństwa.

Pawel Juszczak | 2015-01-09
Przeczytana: 2010 rok

Genialna książka. Świetny styl, humor oraz treść doskonale wpasowująca się w to co dzieje się teraz na świecie jeżeli chodzi o konflikt łacińsko- islamski.

Gabriel | 2011-07-13
Przeczytana: 21 kwietnia 2014

Pierwsza lektura: 21.08.2008 r.

szymonzwii | 2014-11-19

Sielankowa opowieść o tym co najważniejsze. Piękna i mądra. tylko trochę za dużo poezji.

anak911 | 2016-09-09
Staszka | 2016-08-15
Tomek | 2016-07-06
Aksamitt | 2016-05-01
Błogosławiony Chesterton?

W Wielkiej Brytanii trwają przygotowania do rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego angielskiego pisarza Gilberta Keitha Chestertona, powszechnie znanego jako autor cyklu nowel detektywistycznych o Ojcu Brownie.