Operacja "Chusta"

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Powieści z Procy". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Fronda
6,26 (65 ocen i 15 opinii) Zobacz oceny
10
8
9
5
8
8
7
17
6
11
5
2
4
1
3
2
2
2
1
9
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
978-83-62268-04-7
liczba stron
256
słowa kluczowe
science fiction
język
polski
dodał
Krzysztof

Tomasz P. Terlikowski (ur. 1974) - filozof, dziennikarz prasowy, radiowy i telewizyjny, publicysta, wykładowca akademicki, tłumacz. Autor kilkunastu książek naukowych i publicystycznych, m.in. "Nowa kultura życia. Apologia bioetyki katolickiej", "Rzeczpospolita papieska. Jan Paweł II o Polsce do Polaków" czy "Grzechy Kościoła. Teraz w Polsce". "Operacja »Chusta«" jest jego debiutem...

Tomasz P. Terlikowski (ur. 1974) - filozof, dziennikarz prasowy, radiowy i telewizyjny, publicysta, wykładowca akademicki, tłumacz. Autor kilkunastu książek naukowych i publicystycznych, m.in. "Nowa kultura życia. Apologia bioetyki katolickiej", "Rzeczpospolita papieska. Jan Paweł II o Polsce do Polaków" czy "Grzechy Kościoła. Teraz w Polsce". "Operacja »Chusta«" jest jego debiutem prozatorskim. Mieszka w Warszawie.


Druga połowa XXI wieku. Europą rządzi wszechwładna policja polityczna walcząca z fundamentalizmem religijnym. Papież, wypędzony z Rzymu, przebywa na emigracji w Afryce. Katolicy zepchnięci do gett na przedmieściach miast pogodzili się ze swoim losem... Jedyną ich otuchą jest chusta z wizerunkiem Chrystusa, święta relikwia, którą przechowują warszawscy kapucyni. Pewnego dnia władze postanawiają ją zarekwirować. Przeszkadza im zakonnik, który porywa relikwię i ucieka z nią do Afryki...

Debiut prozatorski Tomasza P. Terlikowskiego to błyskotliwie napisana powieść theological fiction, pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji, trzymająca w napięciu, nieustannie konfrontująca czytelnika z pytaniami o przyszłość Kościoła i Europy.


"Posępna przyszłość religii w liberalno-lewicowej Europie to zasadniczy temat napisanej z wielkim rozmachem debiutanckiej powieści Tomasza P. Terlikowskiego. Konwencja futurystycznej antyutopii - wyraźnie odwołująca się do »Roku 1984« George'a Orwella czy »Nowego wspaniałego świata« Aldousa Huxleya - zostaje spolszczona i schrystianizowana. Jest to przede wszystkim powieść o wierze, nawróceniu i świadectwie. Terlikowski - nigdy przecież letni - i tym razem wywoła ogromne emocje. Często podziwiam trafność diagnoz Terlikowskiego. Tym razem chciałbym, żeby się mylił".

Dariusz Karłowicz


"Autor - w sposób godny Chestertona - łączy fantastykę z przenikliwym realizmem, dramatyzm z humorem, miłość z ironią. Świetnie wykorzystuje znajomość dziennikarskiego świata, by opisać działanie medialnej demokracji. Pokazuje przyszłość, która wyziera spoza tego, co widzimy naokoło. Ku zgorszeniu malkontentów zmusza nas jednak, by na nowo z miłością spojrzeć na wspaniały świat, który możemy stracić. Każdy kto przeczyta - po lekturze będzie mądrzejszy".

Marek Jurek

[Fronda, 2010]

 

pokaż więcej

Brak materiałów.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
    Obecnie jeszcze nie ma dyskusji powiązanych z tą książką.
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (102)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 399
Kazik | 2015-03-18
Przeczytana: 24 listopada 2014

Niedaleka przyszłość, Zjednoczona Europa – wypełniły się oto przestrogi głosu wołającego na pustyni, a lewacy dzięki podstępnej polityce tolerancji wprowadzili tak umiłowany przez nich terror. Najwyraźniej jednak na Starym Kontynencie nieźle się wiedzie, bo rząd nie ma nic innego do roboty, jak koncentrować wszystkie swoje siły na utrudnianiu życia nędznemu odsetkowi chrześcijan. Katolicy pozbawieni są wszelakich praw, papież porzucony przez Watykan czmychnął do Afryki, a arcybiskup (sprzedajna świnia) decyduje się oddać władzom bezcenną Chustę z wizerunkiem Chrystusa. Jednak opiekun relikwii, ojciec Jan, nie może się pogodzić z tym świętokradztwem i natchniony przez Boga bierze Chustę pod pachę i przemierzając Wschodnią Prowincję planuje przekroczyć granicę. Rozpoczyna się wielka i niewyobrażalnie nudna ucieczka, wszystkie nieudolne siły bezpieczeństwa zostają skierowane przeciw Janowi, jeden niepokorny mnich rozpoczyna cały łańcuch bezsensownych psychologicznie nawróceń – czy...

książek: 44
Fionn_Lirriel | 2016-07-09
Na półkach: Przeczytane, Posiadam

Chociaż jestem gejem-apostatą, wcale nie zaniżam odgórnie swojej oceny tylko dlatego, że ktoś jest publicystą katolickim. Jeśli przyjrzycie się mojemu profilowi na lubimyczytac.pl zobaczycie, że nie kryję entuzjazmu wobec twórczości Małgorzaty Nawrockiej. O ile jednak pani Nawrocka jest na swój sposób oryginalna, o tyle pan Terlikowski nie wnosi w "Operacja: Chusta" niczego innowacyjnego. Ot, mamy sztampową antyutopię, ściślej mówiąc antychrześcijańską (to też już było) i czarno-białe postacie oraz szaraczki, które wnet przejdą w biel. To, że szanuję czyjąś wiarę nie znaczy, że nie będę odradzał powieści, które wieją płycizną (a swoją drogą to "wianie płycizną" to doprawdy poczciwy zwrot!). Tak więc odradzam, jak chcecie chrześcijańskiego science fiction to lepiej sięgnijcie po "Trylogię międzyplanetarną" C.S. Lewisa.

książek: 457
Agusława | 2018-06-17
Na półkach: Przeczytane

Czytam, i widzę oczyma duszy piękny świat, w którym religia i życie codzienne koegzystują w pokoju, ludzie są dla siebie mili, nikt nikomu nie sprawia niepotrzebnego cierpienia, a dyskryminacja to słowo niemal anachroniczne.


A potem widzę na okładce napis 'anytutopia'.

Dysonans poznawczy, którego doznajemy, czytając to dzieło, ma siłę kilkusettysięcy kiloton; oto pan Terlikowski, usiłując stworzyć nowy rok 1984, opisał społeczeństwo, do którego dąży 90% dorosłych ludzi z dziećmi, o które przynajmniej naskórkowo dba. Plus za niezamierzenie zabawny wydźwięk tych starań.

książek: 510
fuck_immortality | 2011-01-22
Na półkach: Przeczytane

Niesamowicie zabawna książka, nic, tylko stać w milczącym podziwie nad wyobraźnią autora, osoby, która powołała do życia Hassana Obamę. Niestety całą radość z czytania może zepsuć fakt, iż istnieją ludzie święcie wierzący, że kiedyś nadejdą czasy, w których "cywilizacja śmierci" rozejdzie się do ogromnych rozmiarów, a katolicy będą żyć w gettach.

książek: 5
DeVroo | 2016-02-24
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 06 lutego 2016

Książka napisana w typowym dla socrealizmu, "produkcyjniackim" stylu politgramoty. Miejsce ideowych komunistów walczących o świetlaną przyszłość klasy robotniczej pod przywództwem Partii zajmuje ideowy ksiądz, walczący o świetlaną przyszłość klasy wierzącej pod przywództwem Papieża (chwilowo) na wygnaniu. Miejsce zaplutych karłów reakcji sypiących piach w tryby i cukier do baków, zajmują odrażający moralnie ateiści czy raczej nazi-mao-stalino-unioeuropejscy-lewako-ateiści, którzy nie ustają w próbach zniszczenia Prawdziwej Wiary i jej Wyznawców - też tych Prawdziwych. Tych Nieprawdziwych przeciągają na swoją stronę szantażem lub przekupstwem. Czy im się uda? A gdzie tam. Przecież On czuwa. I nigdy nie śpi. No, prawie nigdy. Czasem się budzi. Ale wtedy nie ma zmiłuj. Cud za cudem. No nie, żeby komuś ręka odrosła, czy coś, bo takie dyrdymały to 500 lat temu były w modzie, ale przemiany duchowe walą ludzi po głowach raz za razem. Ogólnie mocna rzecz i wyrazista ideowo.
Zapytacie po co...

książek: 1316
wiking | 2012-01-16
Na półkach: Przeczytane, Posiadam

w stylu Ziemkiewicza, ponura wizja niedalekiej przyszłości Zjednoczonej Europy, przejaskrawiona wersja Roku 1984 Orwella, smutna i mam nadzieję, że nieprawdziwa

książek: 75
warkoczyk9 | 2013-12-23
Na półkach: Przeczytane

Powieść czyta się jednym tchem. Fakt napisana o przyszłości religii i kosciola , ale wzruszylam sie przy niej do łez. Pokazuje to co będzie jeżeli się nie zmienimy. Autor wcale nie szuka nowych wymyślnych rzeczy aby nas zaskoczyć. To co jest pokazane w tej ksiazace jest stosowane w niektórych krajach. Straszna nas czeka przyszłość - to chyba chciał nam przekazac autor. Jest w niej dużo o miłości, która przetrwa wszystko, małżonek gotowy jest zakrasc sie do kliniki eutanazji aby uratowac swoja żonę. Grozi mu niebezpieczeństwo, a nawet śmierć. Książka ma w sobie trzy historie, które są połączone ze sobą. Jest też w niej dużo o tradycji kościoła katolickiego, która się drastycznie zmienia. Bohaterow ściga policja, a nawet służby zbrojne, lecz oni w imię miłości i własnych przekonań nie poddają się. Biorac tę książkę do reki nie liczylam na wiele, lecz bardzo mile mnie to zaskoczyło. Poleciła mi ją pani od Religii i może z tego powodu jak i z okładki nie byłam całkiem przekonana do...

książek: 326
Sandri | 2017-01-04
Na półkach: Przeczytane

Ciekawa, ale miejmy nadzieje, że nie prorocza książka.

książek: 330
Kamil | 2015-06-16
Na półkach: Przeczytane, Posiadam

W swojej pierwszej powieści Tomasz Terlikowski przedstawia smutną, aczkolwiek realną wizję Europy zniszczonej przez ideologię wojującego laicyzmu, poprawności politycznej, ekologizmu i skrajnego liberalizmu obyczajowego. Jest to pierwsza, polska tak radykalna antyutopia i to właśnie jest wielką zaletą książki. Wadą natomiast, wynikającą zapewne z braku powieściowego doświadczenia pisarza, jest dość przewidywalna fabuła i słabszy literacko styl. Zbytnią przesadą jest także nadawanie wszystkim ,,złym” bohaterom imion, które w mało zawoalowany sposób kojarzą się ze znanymi postaciami współczesnej lewicy. Na pewno nie jest to sposób pisania, godny Chestertona, co z tyłu okładki zasugerował Marek Jurek, aczkolwiek ,,Operacja Chusta” jest pozycją wyjątkową na polskim rynku i ogólnie godną plecenia.

książek: 172
amierzej | 2011-11-07
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 21 lutego 2011

Interesujący i inspirujący pomysł, niestety warsztat wg mnie średni...

zobacz kolejne z 92 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd