MIŁOŚĆ OD BOGA

Tłumaczenie: Marek Kołodziej
Wydawnictwo: Świat Książki
A Love DIVINE
Agka

Autorka opowiada historię Józefa z Arymatei, wymienianego w ewangeliach jako ten, który zdobył pozwolenie Piłata na zdjęcie z krzyża ciała Jezusa, a następnie złożył go we własnym grobowcu. W życiu Józefa są dwie wielkie pasje : miłość do morza i miłość do ciemnowłosej kobiety imieniem Sara, którą pokochał już w dzieciństwie. Od zakurzonych dróg Palestyny, po marmurowe pałace Rzymu i Aleksandrii i barbarzyńskie wioski Brytanii, Józef podąża ku swojemu przeznaczeniu. Legenda głosi, że w ruinach katedry w Kornwalii, gdzie zbudowano pierwszy kościół na Wyspach Brytyjskich, wciąż rośnie drzewo, które powstało z jego laski.

Alexandra Ripley najbardziej znana jest w Polsce z powieści ,,Scarlett”, kontynuacji ,,Przeminęło z wiatrem”. Wbrew większości opinii, uważam, że jest to dobra powieść, nie tak wybitna jak oryginał Mitchell, ale świadcząca o dużym talencie jej autorki. Od momentu przeczytania ,,Scarlett” bardzo chciałam poznać inne książki Alexandry Ripley. Wybór padł na ,,Miłość od Boga”, powodów było kilka, w tym najbardziej prozaiczny – to właśnie ta powieść pisarki ma najwyższe oceny.

W tej powieści Alexandra Ripley tworzy swoją wizję historii Józefa z Arymatei, bogatego i wpływowego Żyda, który, według tradycji chrześcijańskiej, uzyskał zgodę na zdjęcie ciała Jezusa z krzyża i oddał mu swój własny grób. Dalsze losy Józefa dopisały legendy, według których miał być żeglarzem, który zawędrował na tereny dzisiejszej Kornwalii i jako pierwszy zapoznał mieszkańców współczesnej Anglii z chrześcijaństwem. Według legendy o Świętym Graalu, Józef był przodkiem Galahada, zdobywcy Graala, i jego matki...

Dortek | 2017-03-17
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 10 marca 2017

Od pierwszej strony książkę czyta się jak opowieść przygodową z czasów imperium rzymskiego. Chociaż Józef z Arymatei był postacią historyczną trudno w powieści doszukiwać się faktów stricte biograficznych. Jednakże wiele postaci z książki to osoby autentyczne. Faktem jest że wystąpił o wydanie ciała Jezusa i złożył Go w swoim grobowcu. Z apokryficznej ewangelii Nikodema możemy dowiadujemy się dalszych losów Józefa i jego związek z Brytanią. Do dziś w Glastonbury znajdują się ruiny opactwa założonego na górze Tor, na którym cudownie zakwita dwa razy do roku zielone drzewko, znane jako Glastonbury Thorn (Cierń z Glastonbury). Do dnia dzisiejszego królowa Elżbieta otrzymuje kwitnącą gałązkę na święta Bożego Narodzenia.
Tyle legenda. Prawdziwej historii pewnie jednak nigdy nie poznamy.
Mimo iż pod koniec książka nieco się mi dłużyła, mogę spokojnie ją polecić wszystkim czytaczom lubiącym przygody oparte na faktach i ciekawym losów ludzi z czasów pierwszego wieku.

beataj | 2012-11-02
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 07 lipca 2012

Piękna, ciepła, wręcz magiczna historia. I absolutnie nie jest to powieść tylko dla katolików, wręcz przeciwnie ! Powinien ją przeczytać każdy. Po to by poznać, zrozumieć, może uwierzyć jeszcze mocniej, albo choć spędzić miło czas.

Tamara | 2013-10-27

Cudowna książka, opisująca życie Józefa z Arymatei, ale opowieść ta jest fantazją wysnutą z jedynej w Nowym Testamencie wzmianki o Józefie. Był bogatym wpływowym człowiekiem, który oddał swój grobowiec Jezusowi. Jednak nie jest to lektura wyłącznie dla osób wierzących. To jest lektura dla każdego pokazująca zmienne koleje losu każdego z nas, smutki i radości życia i przemiany jakie się w każdym z nas dokonują.

blue | 2015-07-29
Mirka | 2015-06-23