Czang Kaj-Szek i jego Chiny

Tłumaczenie: Jarosław Włodarczyk
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Wojny i konflikty". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Generalissimo Chiang Kai-shek and The China He Lost
978-83-245-8961-6
Chiny, historia, Czang Kaj-Szek
Wiedenka

Czang Kaj-szek (1887-1975) - jeden z najbardziej kontrowersyjnych przywódców XX wieku, generalissimus. Zasłynął jako nieustępliwy polityk i okrutny dyktator, którego los postawił w centrum burzliwej historii Chin. Przez długi czas prowadził walkę z chińskimi komunistami pod wodzą Mao Zedonga, odpierając jednocześnie zaciekłe ataki wojsk japońskich. W 1949 został wygnany z kraju i osiadł na Tajwanie. Cieszył się dużym poparciem Zachodu. Obok Churchilla, Roosevelta i Stalina należał do tak zwanej Wielkiej Czwórki, decydującej o losach świata po II wojnie światowej. Otaczał się licznymi doradcami; byli wśród nich Amerykanie, Rosjanie, Niemcy. Niemały wpływ na życie Czanga i losy Chin miały kobiety, zwłaszcza trzecia żona Song Meiling.

Czang Kaj-szek i jego Chiny to dobrze udokumentowana, rzetelnie przedstawiona historia Chin pierwszej połowy XX wieku. Opowieść o losach człowieka, wykorzystującego rozmaite koneksje, przekupstwo i umiejętności taktyczne swych doradców do sprawowania niepodzielnej władzy. Jonathan Fenby stawia kluczowe pytanie: Czy bez Czanga możliwe byłoby przekształcenie Chin w jedno z najpotężniejszych mocarstw XXI wieku? Lektura książki przybliża nas do znalezienia odpowiedzi.

Hillfox | 2016-07-03
Przeczytana: 2015 rok