Chiny. Upadek i narodziny wielkiej potęgi

Wydawnictwo: Znak
The History of Modern China. The Fall and Rise of a Great Power
Chiny, historia Chin
historia

1850-2008 najnowsza historia Chin! „Aby ujrzeć przyszłość, trzeba uchwycić przeszłość” - słowa Konfucjusza są aktualne szczególnie dziś, gdy dawne mocarstwa odchodzą w cień, a ich miejsce zastępują nowe potęgi. Jednym z najważniejszych krajów świata są dziś Chiny, które dla Zachodu wciąż pozostają nieprzeniknioną zagadką. Aby ją rozwikłać, koniecznie trzeba poznać dzieje kraju, który choć...

1850-2008 najnowsza historia Chin!

„Aby ujrzeć przyszłość, trzeba uchwycić przeszłość” - słowa Konfucjusza są aktualne szczególnie dziś, gdy dawne mocarstwa odchodzą w cień, a ich miejsce zastępują nowe potęgi. Jednym z najważniejszych krajów świata są dziś Chiny, które dla Zachodu wciąż pozostają nieprzeniknioną zagadką. Aby ją rozwikłać, koniecznie trzeba poznać dzieje kraju, który choć jeszcze na początku ubiegłego wieku był skazany na zagładę, to w niecałe sto lat później stał się gospodarczą potęgą. Jonathan Fenby - autor bestsellerowych Aliantów - kreśląc burzliwe dzieje Państwa Środka, pozwala nam zrozumieć fenomen współczesnych Chin.

W błyskotliwy i wciągający sposób autor tworzy portret kraju, który od lat skupia na sobie uwagę całego świata na najróżniejsze sposoby - zarówno tragicznymi wydarzeniami na Placu Niebiańskiego Pokoju, jak i organizacją olimpiady w Pekinie w 2008 roku. Chiny to kraj pełen paradoksów: dynamicznie rozwijającej się gospodarce towarzyszy polityczny reżim bezwzględnie łamiący prawa człowieka. Jonathan Fenby, opisując dzieje nowej potęgi od upadającego cesarstwa poprzez czasy Mao do dzisiejszego rozkwitu, pomaga zrozumieć pełne sprzeczności mocarstwo, które ma coraz większy wpływ na losy współczesnego świata.

Michał | 2010-10-01
Przeczytana: 2009 rok

Od razu zastrzegam, że przeczytałem tylko 1/3 tego dzieła. Myślę jednak, że to objętość wystarczająca do wyrobienia sobie o nim opinii.

Przemyślana i uporządkowana historia Państwa Środka od 2. połowy XIX w. Warto czytać z atlasem, aby umiejscowić ośrodki władzy i siły (oraz aby 'zmapować' dynamikę rozwoju). Nie wiem, jak książka wypada w ocenie sinologów, ale przeciętny czytelnik zainteresowany Chinami nie zawiedzie się lekturą.

Joanna Bożek | 2012-05-25

Takiej książki nie czyta się na raz, więc oczywiście nie przeczytałam jej w całości, ba pewnie nie przeczytam jej od deski do deski przez całe może życie (chociaż kto wie...)
Generalnie bardzo wartościowa pozycja, jedna z ważniejszych na mojej chińskiej półce.

stejak | 2010-08-01
Przeczytana: 2010 rok

bardzo dobra książka, jeśli ktoś chce zrozumieć historię Chin od ostatniej połowy XIX w do XXI w. Polecam

inkama | 2012-12-18
Na półkach: Chcę przeczytać, Chiny

a najchętniej przeczytać w oryginale, bo słyszałam, ze tłumaczenie słabe

Malu | 2011-07-31
Przeczytana: 08 lipca 2012