Winston Spencer Churchill

Wydawnictwo: Zakład Narodowy im. Ossolińskich

Winston Spencer Churchill należy do najbardziej znanych i najczęściej opisywanych osobistości XX w. Od 1900 aż do 1955 r. uczestniczył aktywnie w zyciu politycznym Wielkiej Brytanii. Brał udział w obydwu wielkich wojnach światowych, wywierając wpływ na ich przebieg. Za swoje dokonania historyczne uzyskał w 1953 r. Nagrodę Nobla. Autor poświęca dużo miejsca stosunkowi Churchila do Polski.

Heathcliff1984 | 2015-08-17
Przeczytana: czerwiec 2015

Dobra ale nie porywająca.
O tak fascynującej postaci można napisać w dużo ciekawszy sposób.

Elevander | 2014-11-28
Przeczytana: 28 listopada 2014

Winston Churchill to z pewnością jedna z najważniejszych postaci dziejów Wielkiej Brytanii ostatniego stulecia. Wielokrotny minister, premier, architekt alianckiego zwycięstwa w II wojnie światowej. Przy tym zaś dobry mówca, pisarz, a nawet malarz. Oprócz tego ostatni chyba brytyjski polityk ery wiktoriańskiej, imperialnej. Bardzo ciekawy żywot, podróże po całym świecie, ale przede wszystkim ogromny udział w kształtowaniu polityki aliantów w okresie 1940-1945. A. Kastory skupił się w swojej monografii na zagadnieniach tego okresu. Zupełnie to zrozumiałe, ale dla mnie osobiście trochę za mało miejsca poświęcono cokolwiek awanturniczej młodości późniejszego premiera. Zapewne jednak czytelnicy nie dla wiadomości o wojnie burskiej czy bitwie pod Omdurmanem będą sięgać po biografię Churchilla... Trzeba Autorowi przyznać, że opisał żywot słynnego polityka naprawdę szczegółowo, niemal kronikarsko. Mimo iż w wielu miejscach – z oczywistych względów – książka traktuje o najważniejszych...

Prider | 2016-01-02
Przeczytana: 02 stycznia 2016