Tito. Zagadka stulecia

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Wojny i konflikty". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Тито, тајна века
978-83-245-9034-6
Tito, Jugosławia
MateuszP

Tito. Zagadka stulecia to fascynująca podróż przez meandry historii całych narodów i jednego człowieka. Po zapoznaniu się z tajnymi archiwaliami Simić kreśli obraz człowieka, który odważył się sprzeciwić Stalinowi, chociaż wcześniej dzięki niemu osiągnął swoją pozycję. Porywająca narracja skupia się wokół momentów, w których Tito "znikał" z pola widzenia. Wreszcie dowiadujemy się, co robił w czasie I wojny światowej czy podczas pobytu w Rosji pomiędzy 1935 a 1939 rokiem. Simiciowi udało się rozwikłać zagadkę chorwackiego mechanika, który osiągnął szczyty władzy, stając się jednym z najbardziej intrygujących przywódców powojennej Europy

źródło opisu: Wydawnictwo Dolnośląskie, 2011

źródło okładki: http://www.najlepszyprezent.pl

jarr74 | 2014-01-28
Przeczytana: 02 stycznia 2014

W powszechnej, obiegowej i tworzonej na przestrzeni lat opinii Josip Broz Tito jawi się nam jako postać niezłomnego, bohaterskiego przewódcy wielkiej komunistycznej partyzantki, walczącego w czasie II wojny światowej z hitlerowskim okupantem, poskromiciela rodzimych nacjonalistycznych antagonizmów i separatystycznych ruchów (chorwaccy ustasze, serbscy czetnicy) i budowniczego skonfederowanego państwa Jugosłowiańskiego. Człowieka, który jako jedyny w bloku wschodnim przeciwstawił się dyktatorskim zapędom Józefa Stalina i tzw. radzieckich doradców (nie stać na to było polskich PRL-owskich dygnitarzy) próbującego znaleźne własną drogę do socjalizmu, zręcznie lawirując miedzy obydwoma polityczno- militarnymi blokami. Przyznam się szczerze że sam (choć docierały do mnie różne niepokojące głosy) przez długi okres byłem zakładnikiem takiej właśnie wizji. Dziś, w światłe nowo odkrytych i w końcu udostępnionych archiwalnych dokumentów jugosłowiańskich i radzieckich (tu akurat wiele...

JediNadiruRadena | 2014-04-03
Przeczytana: 11 marca 2014

Jako, że pochodzę z byłej Jugosławii, o Tito wiedziałem sporo już przed przeczytaniem tej książki. Tak więc niech będzie dowodem na to, jak dobra, ciekawa i bogata w rewelacje to pozycja sam fakt, że całe moje spojrzenie na Tito przekręciło się o 180 stopni.

To prawdziwa i bolesna demitologizacja Josipa Broza, ukazująca go jako typowego, choć oczywiście posiadającego swoje cechy charakterystyczne komunistycznego dyktatora, a nie kogoś, kto był od tychże dyktatorów lepszy - tak jak to wielu wciąż powiada w byłej Jugosławii. Od strony ukazywania niewygodnych faktów i brudów "Tito. Zagadka stulecia" spisuje się doskonale.

Niestety, są też niedociągnięcia. Było to co prawda zamierzeniem autora, tym niemniej części książki poświęcone wewnętrznych rozgrywkom wewnątrz partii jugosłowiańskich komunistów są zbyt rozległe w stosunku do całej pozostałej treści książki. Bardzo też brakuje większego rozwinięcia tego, co konkretnie robił Tito w czasie II wojny światowej. To ona uczyniła go de...

panopos | 2014-03-15
Na półkach: Przeczytane, Biografie
Przeczytana: 15 marca 2014

"Był wierzącymym i niewierzącym, austrofilem i słowianofilem, rusofilem i anglofilem, zatwardziałym stalinistą i naciąganym antystalinistą, zaangażowanym i niezaangażowany. Był narodowym komunistą i jugosłowiańskim unionistą tak długo, jak długo jego ambicją było rządzić tylko Jugosławią.... Jego narodowością była ambicja. Dlatego właśnie był tym wszystkim, co mu w danej chwili odpowiadało, dlatego potrafił zmieniać przekonania jak rękawiczki. Czasem robił to tak sprawnie i sugestywnie , że wielu wierzyło, iż zawsze był tym co w danym momencie głosił". Czyli kariera idealnego egocentryka i karierowicza, obowiązkowy casus na zajęcia dla zdobywców stanowisk w administracji i korporacji albo historią skur...... Nasz bohater miał oczywiście dużo szczęścia, a i położenie kraju grało na jego korzyść . Bardzo ciekawa książka, szczególnie dla tych którzy jeszcze pamiętają Titę i to jako awangardę obozu socjalistycznego, odważnego przywódcę, bo tak był sprzedawany.
Mankamentem...

Dariusz | 2018-04-25
Przeczytana: 25 kwietnia 2018

Josip Broz Tito dyktator Jugosławii, biografia bogata. Uwolnił swój kraj od okupanta nazistowskiego, Ale wprowadził rządy twardą ręką i nie bał się robić czystek. Po śmierdzi Jugosławia rozpadła się na drobne kraje. Polityka Tito była bliska ZSRR, lecz także dążył do bliskich stosunków z Zachodem. Miał swoje za uszami, rozbrat z ZSRR i strach przed interwencją zmusiło go do dialogu z zachodem. W Polityce nie ma sentymentów sam o tym wiedział doskonale.

Gosia Kobus | 2018-01-23

Rozmawiając z zaprzyjaźnionymi Chorwatami, w czasie wielogodzinnych biesiad, nie raz nie dwa temat zszedł na Tito i Jugosławię ( wbrew pozorom okazało się że temat jest nie tylko interesujący ale i bezpieczniejszy niż ostatnia wojna)
Wśród starszych osób dało się wyczuć pewną nutę nostalgii za minionymi czasami.
Nie da się ukryć, że postać Marszałka Tito jest jednocześnie fascynująca i przerażająca.
Simić w swojej książce przedstawia kolejne etapy błyskotliwej kariery jugosłowiańskiego dyktatora.
Człowiek bez wykształcenia, doskonały manipulator z obsesją władzy, strateg.
W bezwzględny sposób pozbywał się konkurentów.
Mimo braków w wykształceniu, doskonale odnajdywał się na salonach całej Europy i świata. Przyjmowany przez najważniejszych przedstawicieli władz na całym świecie. Na swojej wyspie w archipelagu Brijuni przyjmował gwiazdy filmowe i znanych polityków.
Po głośnym rozwodzie ze Stalinem szybko wszedł w układy z państwami należącymi do NATO.
Ale cała ta piękna otoczka...

Nowe_Refleksje | 2015-12-21

Świetna książka! Autor z ogromną dokładnością opisuje życiorys Tity. Moja opinia o nim zmieniła się w trakcie czytania - z dobrego wujaszka stał się bezwzględnym tyranem i oprawcą, mającym wszystko pod swoją kontrolą. Fakt, udało mu się wyciągnąć kraj spod stalinowskiego buta i pójść nieco inną drogą, być aktywnym w polityce międzynarodowej, lecz jego kraj zapłacił za to ogromną cenę. W pełni okazało się to kilkanaście lat po jego śmierci. To on zamiatał pod dywan wszystkie konflikty narodowościowe, co okazało się tragiczne w skutkach. Wiele materiałów, jakie zebrał autor do tej książki, jest unikalnych, co bezsprzecznie podnosi jej wartość.

Krzysiek | 2015-05-31
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia

Książka otworzyła mi mocno oczy.
Konflikty na Bałkanach zaczęły mieć znacznie więcej sensu.
A sama postać Tity? Dawno nie spotkałem się za tak pełnym sprzeczności wyrafinowanym s*****em.

SłowiAnka | 2013-02-04
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Bałkany
Przeczytana: kwiecień 2012

W moim przekonaniu jest to jedyna publikacja, która stara się rzucić światło na wydarzenia powojenne oraz samą wizję powstania państwa Jugosławia. Tito wyrósł na jednego z najbardziej kontrowersyjnych, współczesnych przywódców politycznych, który kierując się racją stanu, nie zawahał się sprzeciwić Stalinowi, doskonale zdając sobie sprawę z potencjalnych konsekwencji. Książka jest idealna dla każdego miłośnika historii SRFJ.
Jak najbardziej polecam

Marek | 2013-10-31
Na półkach: Przeczytane, Pomyłka
Przeczytana: 03 listopada 2013

to był chwilowy brak czegoś ciekawszego

Magda | 2018-02-07
Przeczytana: 12 kwietnia 2018