978-83-04-05008-2
historia, Szwecja, XVII wiek
Łukasz Kuć

Gustaw II Adolf jest uważany przez Szwedów za największego władcę w ich historii. W czasie jego rządów Szwecja ze słabego, nieliczącego się w skali międzynarodowej państewka przekształciła się w jedno z czołowych mocarstw. Sukcesy militarne „Lwa Północy”, ratunek, jaki przyniósł niemieckim protestantom, jego śmierć na polu bitwy – wszystko to razem złożyło się na chwałę monarchii.

Jakub | 2014-02-04
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 20 grudnia 2013

Książka profesora UŁ Z. Anusika, za którą otrzymał nagrodę zresztą. Monografia jest poświęcona jednemu z najwybitniejszych szwedzkich królów - Gustawowi II Adolfowi. Myślę, że osoba szwedzkiego króla jest interesująca i książka dobrze to przedstawia. Prócz tego wskazana pozycja dobrze oddaje historię wojny trzydziestoletniej tzn. okresu szwedzkiego. Napisana jest starannie, znajdują się tutaj typowo szwedzkie nazwy i określenia oraz jest podwójne datowanie (ze względu na kalendarz juliański w ówczesnej Szwecji). To może utrudniać lekturę, lecz poza tym książka napisana jest w przystępny sposób i czyta się ją lekko. Postać Gustawa II Adolfa jest interesująca, myślę, że można nazwać go twórcą nowożytnej Szwecji. Warto sięgnąć po tę książkę, można wybrać ją jako lekturę do egzaminy na studiach dla przykładu.

qba44 | 2016-11-18
felixfelicis | 2016-10-14