Zagubione w przekładzie

9781897962077
Emilia

Justyna | 2013-04-12
Przeczytana: 12 kwietnia 2013

To historia Evy Hoffman, która w wieku trzynastu lat wyemigrowała wraz z rodzicami i siostrą do Kanady, opuszczając ukochany Kraków – „miasto jaskrawego światła i cienia”, znajomych, porzucając dobrze zapowiadającą się karierę pianistki. Polsko – amerykańska pisarka i dziennikarka żydowskiego pochodzenia, zdobywająca wykształcenie na uniwersytecie w Houston oraz na Harvardzie, przez wiele lat zmaga się z odnalezieniem swojej tożsamości w dwujęzycznym i dwukulturowym świecie.
W pierwszej części książki, zatytułowanej „Raj”, Hoffman wspomina naznaczone komunizmem, ale beztroskie dzieciństwo w Krakowie, w części „Wygnanie” – trudne początki w Vancouver, kłopoty finansowe, językowe, doskwierającą jej samotność. Część trzecia, „Nowy Świat”, poświęcona jest dorosłemu życiu wykształconej, niezależnej młodej kobiety, dla której „świat nareszcie ma więcej barw, niż kiedykolwiek mogła przypuszczać”.
W książce wielokrotnie pojawiają się zagadnienia lingwistyczne. Dlaczego? Bo to właśnie język...

Individualist | 2016-05-21
Mamba | 2014-12-08
Przeczytana: 08 grudnia 2014
Szafran | 2014-11-21
Jakub14 | 2014-08-02
Słynni autorzy, którzy pisali w obcym języku

Pisanie we własnym języku nie jest wcale łatwą sztuką, a co dopiero mówić o sprawnym i twórczym pisaniu w języku obcym. Było jednak wielu pisarzy, którzy swoje wielkie dzieła napisali w języku, który nie był ich ojczystym. Poznajcie niektórych z nich.