Paryskie pasaże. Opowieść o tajemnych przejściach

Seria: Pasaże
Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria
schizma

Dzięki pasażom możliwe jest przechodzenie od świata faktów historycznych do aury mitycznego miasta, a barwny język ożywia dokument. W pisanych z pasją tekstach aktualność jest częścią przeszłości, fantazja - elementem refleksji. I vice versa. "Pasaże: budowle, galerie, którym brak strony zewnętrznej. Jak snom" - pisał Walter Benjamin. Pasaż jest formą paryskiej architektury, typową dla drugiej połowy XIX wieku. Symbolizuje pewien świat: stanowi jedynie przejście, przestrzeń dostrzeganą w nieskończonym ruchu, pełną przyciągających oko przedmiotów. Dla Rutkowskiego pasaż staje się nową formą literacką, równie pojemną jak powieść.

ArtMagda | 2015-12-09

Opowieść o tajemnych przejściach, osobnym mieście, świecie w miniaturze, ale nie tylko. Całość dzieli się na cztery części:

- Pasaże uliczne, w których autor opowiada o dzielnicy Le Marais (tł: bagno), gdzie w pięknych pałacach mieszkały eleganckie markizy, a w śmierdzących slamsach nędznicy. Gdzie Sekwanę leniwie toczyły się ciała topielców, cyganeria przesiadywała w podejrzanych kawiarniach, a kloszardzi zasypiali na gołym bruku świeżo położonym przez prefekta Haussmanna.

- Pasaże podejrzane, w których mowa o wystawach, galeriach, duchach, cmentarzach, obsesjach, labiryntach, damskiej bieliźnie, białych kwiatach Matisse'a i czarnej magii.

- Pasaże modne, czyli świat perfum, mody, urody, alkoholu, pieniędzy. Ale też sex, sekrety, kabarety i inne czyny zakazane, a z taką lubością przez Francuzów popełniane.

- Pasaże diabelskie, o połączeniu, przenikaniu się nieba i piekła, szukaniu drogi do raju przez obłąkanych francuskich intelektualistów i obecności złego w mieście,...

Absolutne arcydzieło. Kto nie czytał, nie zrozumie.

Tomasz Wojewoda | 2016-12-07
Przeczytana: 07 grudnia 2016

„Paryskie pasaże” Krzysztofa Rutkowskiego (ur. 1953) to pasjonująca opowieść, będąca swoistą biografią Paryża, miasta, o którym Heinrich Heine (1797-1856) powiedział, że jest nie tylko stolicą Francji, ale całego cywilizowanego świata”. (Paris n'est pas la capitale de la France seule, mais bien de tout le monde civilisé). Trudno posądzać XIX-wiecznego niemieckiego poetę o subiektywizm w tym temacie. Ale nie zawsze Paryż równał się cywilizacji – na początku „Pasaży...” możemy przeczytać o Paryżu, który „wyglądał jak zaniedbany folwark, składający się z masy ruder, obsikanych pałaców oraz kilkunastu gotyckich kościołów odznaczających się pewnymi wartościami architektonicznymi”, a także „o zwyczajach właścicieli pałaców, którzy rozkazywali służbie – podczas słabowania chlebodawców, najczęściej z przepicia – rozrzucanie gnoju przed bramami po ulicy, żeby cierpiących mniej drażnił turkot przejeżdżających karoc”. Tak na marginesie - ani słowa o tym, żeby, jak twierdził onegdaj pewien...

Oklaski za pisarską swadę i intelektualną brawurę, ale z tym nowym gatunkiem literackim ("pasażem") to hucpa, ściema, a przynajmniej - przesada. Zgoda, Rutkowski wielu rzemiosł pisarskich się w życiu z powodzeniem imał i niejedno poletko obrobił. Jest takim rewolwerowcem krytycznej literatury z niemałymi (a często: słusznymi) pretensjami do przewartościowań. Nigdy też nie schodził poniżej poziomu.

Ale mnie i tak najbardziej podobały się jego "Męczennice z Saint-Denis". Gdzie Vanessa Paradis, młodziutka, ale zepsuta francuska piosenkarka, jest opisana tak: raz wygląda jak Lolita, a raz jak Nabokov.

Camille | 2016-11-19
Lawenda | 2016-07-09