Tajemnica

Wydawnictwo: Muza
8373192077

Siedemnastoletnia Iris, która od wczesnego dzieciństwa przeczuwa, że w jej związku z matką tkwi jakaś mroczna tajemnica, odkrywa, że jest klonem. Wstrząśnięta, bezradna, rozdarta między miłością i nienawiścią, wyrusza na poszukiwanie swojej tożsamości. Czy klon, kopia, ma szanse na autentyczne, własne życie? Czy Iris może oderwać się od matki-matrycy i stworzyć na nowo siebie niepowtarzalną?

magfre | 2012-02-23

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka osadzona jest w przyszłości. Opisuje historię Iris, która w wieku 17 lat odkrywa wstrząsającą prawdę o sobie. Już od dziecka czuje, że coś jest nie tak, że jest w niej jakaś tajemnica. Początkowo ta myśl nie zaprząta jej wiele czasu. Wystarcza jej matka, z którą łączy ją niewyobrażalna, momentami przerażająco bliska, więź. Czuje się szczęśliwa, zaspokajane są wszystkie jej zachcianki. Jednak z wiekiem potrzeba odkrycia tej tajemnicy staje się silniejsza. W końcu poznaje prawdę - dowiaduje się, że jest klonem swojej matki. Ta wiedza wywraca jej całe życie do góry nogami. Kimże właściwie jest - córką, siostrą, bliźniaczką czy może samą swoją matką? Czy będąc dokładną repliką każdej, najmniejszej komórki oryginału jest się prawdziwym człowiekiem? Czy będąc kimś takim, można mieć własne życie i własne odczucia, czy tylko powtarza się po oryginale? Musi stawić czoło nowej sytuacji. Określić się na nowo, a to wcale nie jest takie proste i łatwe.
Książka pełna jest emocji -...

ira | 2012-01-23
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 23 stycznia 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książkę dziś wypożyczyłam i dziś przeczytałam.
Napisana lekko i przystępnie, mimo całych fragmentów, które wyglądają jak przepisane z podręczników psychologii czy filozofii. Niektóre z nich uważam za zbędne.
Historia matki i córki, lub sióstr, lub jednego organizmu w dwóch egzemplarzach - tak naprawdę wiele historii w jednej. Jest i o całkowitej, patologicznej symbiozie z matką, jest i o odrzuceniu wartości i konflikcie pokoleń, jest o zagubieniu w dorosłym świecie i o budowaniu związków. Jest nieco o ideologii, polityce, etyce. A każdy temat potraktowany starannie, zajmująco, przekonująco.
Co zatem mi się nie podobało? Dwie sprawy.
Po pierwsze, ta "identyczność" matki z córką, Oryginału i Klonu. Niepokojąca identyczność wyglądu i gestów. Jakoś nie chce mi się wierzyć, że Oryginał i Klon, odległe od siebie wiekowo niemal czterdziestoma latami, są identyczne, a tak autorka to przedstawia. Musiały fizycznie się różnić choćby zmęczeniem materiału, a wystarczy inaczej pociągnięta...

hellostranger | 2017-02-28
tsunami_blond | 2016-12-23