Złote Jabłko

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Golden Apple
okultyzm, humor, dyskordianizm
Wojciech N

Trylogia „Illuminatus!” to doskonała zabawa ze świata filozofii „zen w wydaniu braci Marx”, a celem jej – jak piszą autorzy – jest uzyskanie dyskordiańskiego oświecenia, czyli uświadomienia sobie, że tak naprawdę nic nie istnieje i że nic nie jest warte szacunku... albo – co na jedno wychodzi – wszystko istnieje, wszystko jest warte szacunku.

źródło opisu: Wydawca

źródło okładki: Wydawca

Merythia | 2016-01-30
Przeczytana: 30 stycznia 2016

Mniej chaotyczna od pierwszej części co traktuję jako minus, bo nastawiałam się na przeskoki w czasie i narracji, które co prawda były i tutaj, ale już nie tak intensywne. W tego rodzaju książkach wychodzę z założenia, że jak szaleć to szaleć i im więcej tym lepiej ;) Dowcip jakiś mniej wysublimowany, fabuła też mnie tak nie porwała jak w pierwszym tomie, co nie znaczy że była nieciekawa.
Jednak było też sporo interesujących spostrzeżeń, poza tym cała koncepcja tej trylogii bardzo mi się podoba, więc mimo lekkiego rozczarowania ocena wysoka.

acwo | 2014-01-16
Przeczytana: 16 stycznia 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Wielki plus za "Telemach kichnał", w którym John Guilt wygłasza swoje stutrzystronnicowe przemówienie :)

Z tego co przeczytałem w różnych wywiadach, ludzie kilka dekad temu skłaniali się ku filozofii libertariańskiej/wolnorynkowej za sprawą "Illuminatusa!" i/lub "Atlasu Zbuntowanego". Dobrze, że te dwa dzieła stoją do siebie w opozycji. Wilson i Shea pokazują, ze relatywizm tak oczerniony w "Atlasie..." może tworzyć dużo ciekawszy i, na szczęście, niekoniecznie socjalistyczny świat jak tego by chciał czarno-biały obiektywizm Ayn Rand.

oahu | 2013-03-11

Kupię książkę w przyzwoitej cenie

Chętnie kupię za rozsądną cenę. Kontakt na priv.

Wojciech N | 2010-11-01
Przeczytana: 01 listopada 2010

Lepsza od pierwszego tomu, albo to ja uważniej czytałem :).