Wyrywacz serc

Tłumaczenie: Marek Puszczewicz
Wydawnictwo: Przedświt
L'arrache coeur
83-85081-13-5

Ostatnia powieść Borisa Viana wydana w 1953 r. Powieść, w której mieszają się poezja, fantazja, emocje i absurd. Jest podzielaona na trzy części i opowiada o losach psychiatry Jaquemorta i Clementine, matki trojaczków, której miłość do dzieci stanie się obsesyjna i zaborcza.
Poruszane tematy (psychoanaliza, podświadomość) i cechujący się bogatą wyobraźnią styl przywodzą na myśl surrealizm.

Tomasz Wojewoda | 2018-03-08
Przeczytana: 05 marca 2018

MASZYNA DO SZYCIA I PARASOL SPOTYKAJĄ SIĘ W KRAINIE BEZWSTYDU

Z „Wyrywaczem serc” Borisa Viana (1920-1959) mam pewien problem, który być może wynika z faktu, że przygodę z jego prozą rozpocząłem już kilkanaście lat temu od „Jesieni w Pekinie”, która okazała się chyba najlepszą jego powieścią i najzwyczajniej wysoko postawioną poprzeczką. Wtedy też, niesłusznie, zaszufladkowałem autora do grona humorystów i kpiarzy. Tymczasem tutaj opisywany przez Viana świat jest brutalny, odrażający, wręcz dystopijny – morduje się tu dzieci, handluje starymi ludźmi, torturuje zwierzęta, dewastuje przyrodę, ludzie są tu zdolni do najgorszych świństw. Postaci zaludniające tę powieść cechuje głęboka amoralność, która jest podniesiona do rangi wartości – zaś swoistym tabu, słowem zakazanym jest WSTYD. Tak właśnie wygląda społeczeństwo, które zerwało z tzw. „pedagogiką wstydu”. Mam wątpliwości, czy aby na pewno świat, będący wytworem vianowskiej wyobraźni, jest wzorem do naśladowania. Niby wiadomo,...

FrouFrou | 2012-10-18
Przeczytana: 17 września 2012

Kilką wątków miesza się tutaj w smakowity misz-masz. Po pierwsze, na celowniku pojawia się psychoanaliza i psychiatra Zmar, który przyjeżdża do niewielkiej wsi, płonąc z pragnienienia "spsychoanalizowania" kogoś. Zaczyna od wdzięcznego obiektu - Białodupskiej, która jest boną w domu Klementyny, matki trojaczków i Angela, ojca tychże. Bona jednakowoż nie poddaje się Zmarowi z łatwością - jego pytania nazywa świństwami i zdecydowanie woli godzić się na akt seksualny z psychiatrą, byle tylko uniknąć krępujących pytań. Sam lekarz dusz jawi się w powieści Viana jako nieco komiczny, a gdy nikt we wsi nie chce poddać się psychoanalizie, ktoś radzi Zmarowi, ażeby spsychoanalizował zwierzęta.
Ale to tylko jeden z wątków w "Wyrywaczu". Drugi próbuje odpowiedzieć na pytanie, gdzie są granice miłości matczynej i czy w ogóle są oraz z czego wynikają?

Karaś | 2017-03-28
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 28 marca 2017

Zdaje się, że autorowi chodziło o ukazanie przemiany matki po porodzie, jej nadopiekuńczość, czym to się może dla dzieci skończyć i jak to, co dla jednych jest śmieciem, dla innych jest skarbem (nawet dwukrotnie - główny wątek i końcówka z czeladnikiem, który zazdrościł klatek, oraz ze złotem).

Ale to był przerost formy nad treścią. Całość zwyczajnie nudna i niezbyt dobrze przemyślana. Jedynym ciekawym motywem był ksiądz proboszcz, ale parafrazując go, zachwyt nad tą powieścią jest dobrem luksusowym. A mi ten luksus dany nie został.

Karolina | 2013-11-10
Przeczytana: 10 listopada 2013

Albo nabieram wprawy w interpretacji twórczości Borisa Viana, albo po prostu ta powieść była napisana odmiennie. Mimo absurdów nie trzeba było skupiać się, aby doszukać się znaczenia wątków. Tym razem Vian porusza problem obsesyjnej matczynej miłości, która na początku odbiera matce seksualność, a nawet tożsamość, aż w końcu zaczyna odbierać dzieciom normalność i wolność. Ciekawie poprowadzone wątki zmuszające do poważnej refleksji.

Niedźwiedzica | 2016-11-12

Asik Owo | 2013-02-04
Przeczytana: 2005 rok

pozostawia po sobie pewien niepokój!

wojnar | 2011-12-24

tomek