Wyrywacz serc

Tłumaczenie: Marek Puszczewicz
Wydawnictwo: Przedświt
L'arrache coeur
83-85081-13-5

Ostatnia powieść Borisa Viana wydana w 1953 r. Powieść, w której mieszają się poezja, fantazja, emocje i absurd. Jest podzielaona na trzy części i opowiada o losach psychiatry Jaquemorta i Clementine, matki trojaczków, której miłość do dzieci stanie się obsesyjna i zaborcza.
Poruszane tematy (psychoanaliza, podświadomość) i cechujący się bogatą wyobraźnią styl przywodzą na myśl surrealizm.

FrouFrou | 2012-10-18
Przeczytana: 17 września 2012

Kilką wątków miesza się tutaj w smakowity misz-masz. Po pierwsze, na celowniku pojawia się psychoanaliza i psychiatra Zmar, który przyjeżdża do niewielkiej wsi, płonąc z pragnienienia "spsychoanalizowania" kogoś. Zaczyna od wdzięcznego obiektu - Białodupskiej, która jest boną w domu Klementyny, matki trojaczków i Angela, ojca tychże. Bona jednakowoż nie poddaje się Zmarowi z łatwością - jego pytania nazywa świństwami i zdecydowanie woli godzić się na akt seksualny z psychiatrą, byle tylko uniknąć krępujących pytań. Sam lekarz dusz jawi się w powieści Viana jako nieco komiczny, a gdy nikt we wsi nie chce poddać się psychoanalizie, ktoś radzi Zmarowi, ażeby spsychoanalizował zwierzęta.
Ale to tylko jeden z wątków w "Wyrywaczu". Drugi próbuje odpowiedzieć na pytanie, gdzie są granice miłości matczynej i czy w ogóle są oraz z czego wynikają?

Karolina | 2013-11-10
Przeczytana: 10 listopada 2013

Albo nabieram wprawy w interpretacji twórczości Borisa Viana, albo po prostu ta powieść była napisana odmiennie. Mimo absurdów nie trzeba było skupiać się, aby doszukać się znaczenia wątków. Tym razem Vian porusza problem obsesyjnej matczynej miłości, która na początku odbiera matce seksualność, a nawet tożsamość, aż w końcu zaczyna odbierać dzieciom normalność i wolność. Ciekawie poprowadzone wątki zmuszające do poważnej refleksji.

Niedźwiedzica | 2016-11-12

Asik Owo | 2013-02-04
Przeczytana: 2005 rok

pozostawia po sobie pewien niepokój!

wojnar | 2011-12-24

tomek