Wilkozacy. Wilcze prawo

Wydawnictwo: Fabryka Słów
978-83-7574-279-4

Prawo Wilków mówi: wpierw sicz, potem stado, na końcu rodzina

Nie gięli karku ani przed Chmielnickim, ani przed carem, ni przed polską szlachtą. Za nic mieli ludzkie wojny i rozgrywki o władzę. Tedy nie zapisali się w kronikach, jeno w stepie usłyszeć można bajędy o Wilkozakach, co Okołopełni zmieniają się w bestie.

Nieulękli i niezawiśli, wilcze znali przykazanie: wolność lub śmierć

Muminka | 2014-06-19
Przeczytana: 19 czerwca 2014

Historia zawirowań wojennych w siedemnastym wieku na Ukrainie oraz okoliczności powstania Chmielnickiego stanowi tylko pretekst i znakomite tło dla pysznej zabawy z elementami fantastyki. Dębski pokazuje tutaj swoje odmienne oblicze, z werwą i humorem opisuje Wilkozaków- wymyślone przez siebie plemię wilkołaków, walczących ze zwykłymi ludźmi, mogących przemieniać się w bestie w okołopełni.
Mankamentem jest niecodzienny pomysł, by bohaterów było kilku. Z jednej strony główną osią fabuły są poszukiwania Kozaka Serhija jego córki Halszki i żony Mariki, które zostały uprowadzone przez wilczą watahę. Bohaterką jest też sama Marika, zgwałcona przez jednego z basiorów. Ponieważ został za to zabity, w chwili śmierci oddał swojego wilczego ducha właśnie tej kobiecie. Skutkiem tego zamieniła się w wilczycę o niespotykanych do tej pory umiejętnościach i udało się jej zbiec. Mamy też samego Chmielnickiego, rozchwianego emocjonalnie, nie rozumiejącego zawiłości polityki, zajadle walczącego z...

RoXwellPL | 2013-01-20

Poniższy tekst to fragment recenzji, która ukazała się na moim blogu: http://ksiazkowo-wg-rafala.blogspot.com/

Z polską fantastyką jest tak, że często jest powiązana, w mniejszym lub większym stopniu, z naszą historią. Nie jest to absolutnie wadą bądź jakimkolwiek minusem, dzieje mamy bowiem piękne i powinniśmy być z nich dumni. Ale istnieją takie okresy przeszłości, które są wyjątkowe, ciekawsze od reszty, a w podręcznikach do historii są przedstawiane lekko nudnawo. Takim czasem jest np. powstanie kozackie na Ukrainie. Umieszczenie akcji powieści w tamtych realiach, pośród bezmiernych stepów i prostych ludzi samo w sobie jest już plusem. A co, gdyby wkradły się tam elementy paranormalne? Na przykład wilkołaki?

W książce Rafała Dębskiego ciężko orzec, kto jest głównym bohaterem. Autor nieustannie "skacze" od tej postaci, do tej i z powrotem. Raz jesteśmy u Serhija, chorążego kozackiego, za chwilę u Wilkozaków w siczy, a zaraz u Bohdana Chmielnickiego, który musi sobie poradzić...

keytea | 2014-08-01
Przeczytana: 01 sierpnia 2014

Nazwisko autora kiedys mi sie obilo o uszy, ale przy jakiej okazji i czy pozywtywnie to naprawde nie pamietam. Natknelam sie na te ksiazke przypadkiem w bibliotece na polskim dziale i spodobala mi sie okladka (marketing dziala, ha!). Nazwisko w pustej mozgownicy sie poobijalo i po kilku sekundach wiedzialam, ze musze ja przeczytac.
I co? Super!!!! Nie spodziewalam sie w zyciu takiej tresci! Podoba mi sie wszystko. Postacie, klimat, tresc, tlo historyczne, mieszanie faktow z wymyslonymi, jezyk, konstrukcja. Troszke logicznie mozna by sie przyczepic, ale po co. Ta ksiazka to swietna rozrywka, ciezko sie od niej oderwac i jest godna polecenia wszystkim tym, ktorzy lubia historie prawdziwa z domieszka fantastyki.

Loa | 2013-05-28
Przeczytana: sierpień 2012

Pan Dębski jest mistrzem. Opowieść o Wilkozakach jest zabójczo niebezpieczna jak oni sami- ani się nie obejrzycie, a z poranka, kiedy zaczęliście czytać tą książkę, zrobi się wieczór. Gorąco polecam, pomimo kilku niedociągnięć, wychwytywalnych przez co bardziej doświadczonego czytelnika.

Nazgulica | 2011-11-13

Fantastyczna książka. Oczywiście nie ma możliwości by po jej lekturze być zawiedzionym.
Dobrze dopasowana fabuła umieszczona w jednej z moich ulubionych epok, o ile można tak powiedzieć.
Bardzo polecam. Jak zwykle wyśmienite opisy, teksty bohaterów.

majek | 2014-03-16
Przeczytana: 16 marca 2014

Szału nie ma, ale najgorzej też nie jest. "Wilkozacy" to przeciętna książka, dość fajnie napisana tylko... Kozacy i WILKOŁAKI? Serio? Jakoś mi to nie pasuje. Przyznam się szczerze, że przekartkowałam co nudniejsze momenty (a było ich sporo). Jeszcze z jedną rzeczą się zawiodłam - spodziewałam się nie wiadomo jakich opisów bitew, wojen, zawieruchy... Gdzie tam! Polowania na stepach, jakaś niedbale opisana utarczka i nic poza tym.
Polecam fanom pana Rafała... I ciekawskim.

Tiamat | 2014-02-12
Przeczytana: 11 lutego 2014

Mam mieszane uczucia co do tej książki - z jednej strony mnie nie wciągnęła tak jakbym chciała, z drugiej, nawet nie zauważyłam kiedy ją skończyłam. Generalnie ciekawy pomysł, bardzo fajnie wykreowane wilki, choć chciałabym ich więcej w akcji.

Ciekawa jestem co będzie dalej!

monik123 | 2013-11-19
Przeczytana: 17 listopada 2013

Ciekawe połączenie okrucieństwa Kozaków i wilków w jedno. Wilkołacy w siczy. To połączenie chyba dlatego że uważano Kozaków za plagę i przyrównywano ich do watah wilków. Ciekawy pomysł.

Zerr | 2013-03-16
Przeczytana: 05 marca 2013

Po więcej recenzji serdecznie zapraszam na: www.recenzjum.blogspot.com

Z twórczością Rafała Dębskiego nie miałem do tej pory zbyt dużej styczności. Czytałem jedynie kilka jego opowiadań oraz innych tekstów, głównie w gazecie "Science Fiction, Fantasy i Horror", której był redaktorem naczelnym, a która upadła, ku memu wielkiemu smutkowi...

Nie mogę zatem porównywać "Wilkozaków" z inną, napisaną przez tego autora książką, bowiem nie mam ku temu podstaw. Wielka szkoda, gdyż z opinii, na które natknąłem się w oceanie internetu, "Wilkozacy" bardzo odbiegają od dotychczasowej twórczości Dębskiego. Zarówno pod względem gatunkowym, jak i warsztatowym.

Fabuła książki rozgrywa się w czasach, kiedy to władzę nad Rzeczpospolitą sprawował niezbyt lubiany Michał Wiśniowiecki. A jeszcze dokładniej, to akcja osadzona została jakiś czas po powstaniu Chmielnickiego. I właśnie poczynania tego zbuntowanego kozaka i jego "rebelii" są tu jednym z głównych wątków. Z drugiej strony natomiast autor...

Paweł Gryniewicz | 2014-06-30

Spodziewałem się czegoś więcej, zwłaszcza, po bardzo dobrym rozpoczęciu. Niestety. Wątek główny jest bardzo ciekawy i mało można mu zarzucić, niestety oprócz tego mamy również wątek obyczajowy? melodramatyczny?, który ciężko jest przetrawić, za to zapewnia niezłe przestoje w tempie akcji i książka nie straciłaby chyba nic gdyby go nie było, a na pewno czytałoby się dużo przyjemniej.