rozwińzwiń

Neil Gaiman's Midnight Days

Okładka książki Neil Gaiman's Midnight Days Neil Gaiman
Okładka książki Neil Gaiman's Midnight Days
Neil Gaiman Wydawnictwo: DC Comics fantasy, science fiction
160 str. 2 godz. 40 min.
Kategoria:
fantasy, science fiction
Wydawnictwo:
DC Comics
Data wydania:
2008-01-01
Data 1. wydania:
2008-01-01
Liczba stron:
160
Czas czytania
2 godz. 40 min.
Język:
angielski
ISBN:
978-1563895173
Tagi:
gaiman short stories
Średnia ocen

6,3 6,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Uniwersum DC według Neila Gaimana Neil Gaiman, Alan Grant, Mark Verheiden
Ocena 7,3
Uniwersum DC w... Neil Gaiman, Alan G...
Okładka książki Księga Cmentarna - tom 1 Neil Gaiman, Scott Hampton, Tony Harris, Kevin Nowlan, P. Craig Russell, Stephen B. Scott, Galen Showman, Jill Thomson
Ocena 8,0
Księga Cmentar... Neil Gaiman, Scott ...
Okładka książki Sandman: Noce nieskończone Glenn Fabry, Neil Gaiman, Milo Manara, Miguelanxo Prado, Frank Quitely, P. Craig Russell, Bill Sienkiewicz, Barron Storey
Ocena 7,8
Sandman: Noce ... Glenn Fabry, Neil G...

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Sandman: Dom lalki, cz.1 Chris Bachalo, Mike Dringenberg, Neil Gaiman, Malcolm Jones III, Steve Parkhouse, Michael Zulli
Ocena 8,0
Sandman: Dom l... Chris Bachalo, Mike...
Okładka książki Hellblazer. Brian Azzarello 1 Brian Azzarello, Richard Corben, Steve Dillon, Marcelo Frusin, Lee Loughridge, Pamela Rambo, James Sinclair, Dave V. Taylor
Ocena 7,4
Hellblazer. Br... Brian Azzarello, Ri...
Okładka książki Sandman: Noce nieskończone Glenn Fabry, Neil Gaiman, Milo Manara, Miguelanxo Prado, Frank Quitely, P. Craig Russell, Bill Sienkiewicz, Barron Storey
Ocena 7,8
Sandman: Noce ... Glenn Fabry, Neil G...
Okładka książki Sandman. Senni łowcy Neil Gaiman, Philip Craig Russell
Ocena 7,8
Sandman. Senni... Neil Gaiman, Philip...
Okładka książki Stwory Nocy Neil Gaiman, Michael Zulli
Ocena 6,8
Stwory Nocy Neil Gaiman, Michae...
Okładka książki Śmierć Chris Bachalo, Mark Buckingham, Colleen Doran, Mike Dringenberg, Neil Gaiman, Malcolm Jones III, Dave McKean, Philip Craig Russell
Ocena 7,8
Śmierć Chris Bachalo, Mark...

Oceny

Średnia ocen
6,3 / 10
6 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
371
24

Na półkach: ,

Tom zdecydowanie dla miłośników twórczości Gaimana. Prezentowane w nim historie są bardzo różne zarówno pod względem fabuły jak i kreski ale jak dla mnie jest to interesujące uzupełnienie zarówno serii Sandman, jak i próba zrozumienia jaką drogą twórczą szedł Neil Gaiman.

Tom zdecydowanie dla miłośników twórczości Gaimana. Prezentowane w nim historie są bardzo różne zarówno pod względem fabuły jak i kreski ale jak dla mnie jest to interesujące uzupełnienie zarówno serii Sandman, jak i próba zrozumienia jaką drogą twórczą szedł Neil Gaiman.

Pokaż mimo to

avatar
1268
998

Na półkach: ,

Neil Gaiman należy bez wątpienia do tych komiksowych scenarzystów, których historia zapamięta ze stworzenia znakomitej serii. Mowa rzecz jasna o „Sandmanie”, który stanowi opus magnum brytyjskiego twórcy. Na przestrzeni lat stworzył on ponadto także kilka mniejszych komiksowych form (jedna dotyczy zresztą Sandmana),które zebrano w zbiorze „Dni pośród nocy”. Był on już kiedyś wydany w Polsce, ale ponad dziesięć lat temu, nadszedł więc najwyższy czas na reedycję. Czy album spełnia wysokie oczekiwania tak fanów Władcy Snów, jak i innych komiksiarzy? O tym poniżej.

Trzy z pięciu zamieszczonych tu opowiadań krąży dookoła Potwora z Bagien. „Jack w zieleni” przybliża nam postać kolejnego roślinnego żywiołaka, „Bracia” opowiadają o próbach powstrzymania dziwnego śmieciowego stwora, który zaburza rytm dużego miasta, a „Drzewa jak bogowie” powracają do postaci Jasona Woodrue, niegdysiejszego przeciwnika bagiennego alter ego Aleca Hollanda. „Przytul mnie” to przejmująca historia o ludziach i duchach poszukujących bliskości, z kolei „Teatr nocy” przybliża nam historię pewnego okultystycznego przyjęcia oraz pokazuje spotkanie dwóch Sandmanów.

Jak pisałem we wstępie, Gaiman zyskał sławę głównie dzięki wspaniałej interpretacji postaci Sandmana. W „Dniach pośród nocy” dostajemy jedną opowieść umiejscowioną w tym uniwersum. Na dobrą sprawę mogłaby być ona załączona do „Preludiów i nokturnów”, ponieważ jej akcja dzieje się w czasie, gdy Władca Snów przebywał uwięziony w posiadłości londyńskiego magusa oraz dobrze uzupełnia tamtą opowieść. „Teatr nocy” prezentuje się całkiem dobrze. Jedyna historia w zbiorze nawiązująca do najsłynniejszego Gaimanowskiego bohatera czaruje przede wszystkim klimatem. Z każdej strony wylewa się mrok, czemu sprzyja zwłaszcza umiejscowienie głównej części fabuły podczas przyjęcia londyńskich okultystów. Ciekawie wypada także pokazanie innej persony używającej imienia Sandman – ta wersja jest zdecydowania bardziej przyziemna, a dla czytelników znających bohatera całego cyklu, ciekawostką będzie porównanie tych dwóch postaci.

Jednak to nie opowieść nawiązująca do Władcy Snów jest w tym zbiorze najlepsza. To miano należy się bowiem „Przytul mnie”, historii o powracającym z Ameryki, gdzie pomagał Potworowi z Bagien, Johnie Constantinie. To tutaj najbardziej „czuć Gaimana” – całość jest bardzo nostalgiczna i osobliwie hipnotyzująca. W zasadzie fabuła jest bardzo prosta, ale sztuka polega na tym, by nawet te, zdawałoby się błahe przemyślenia, przedstawić w intrygujący sposób. I tak właśnie stało się w tym przypadku. Bo Gaiman pisze na dobrą sprawę o zwykłej potrzebie bliskości, ale sposób w jaki to robi, jest oszałamiający. Pełno tu emocji, które za pośrednictwem bohaterów może poczuć także czytelnik.

Pozostałe trzy opowiadania zamieszczone w tym zbiorze nawiązują do postaci Potwora z Bagien. Dwa z nich prawie w ogóle do mnie nie trafiły i nie będę udawał, że jest inaczej. „Jack w zieleni” i „Drzewa jak bogowie” trącą nieco pretensjonalnością. Filozofowanie, jakie uskutecznia w nich autor nie jest zbyt przekonujące, w podobnej konwencji lepiej sprawdza się ojciec zrewitalizowanego oblicza Potwora, czyli Alan Moore. Ale nie jest tak, że Gaiman w ogóle nie czuje tego bohatera. Udowadniają to „Bracia”. Ta, inspirowana umieszczonym w trzecim tomie „Potwora...” „Ogrodzie rozkoszy ziemskich” opowieść, jest w zasadzie oparta na podobnych założeniach zmiany rzeczywistości pod wpływem mocy żywiołaka. Twórcy udało się pokazać, że ratunek przed, wydawałoby się, obezwładniającym zagrożeniem, potrafi nadejść z najmniej spodziewanej strony, a ktoś, kim łatwo pogardzać, może okazać się bohaterem.

Wizualnie jest tu dość różnorodnie. „Jacka w zieleni” rysował Simon Bisette, twórca pracujący dawniej z Alanem Moorem przy „Potworze z Bagien”. Jego praca przypomina jako żywo tamten tytuł – jest nieco retro, ale też i sugestywnie, a to dobrze pasuje do postaci roślinnego żywiołaka. W „Braciach” jest z kolei bardzo „ejtisowo”, co jednym się spodoba, innym już niekoniecznie. A ostatnie dwa opowiadania są już zupełnie inne – bardziej mroczne, rozmyte, artystyczne. To także bardzo specyficzny styl, ale w innym rozumieniu tego słowa, wydaje się jednak, że takie podejście idealnie pasuje do onirycznego i sentymentalnego charakteru obu tych opowieści.

„Dni pośród nocy” cierpią na przypadłość wielu antologii – jest to tytuł nierówny. Wydaje się jednak, że jasnych punktów jest tu więcej, a jeden, najjaśniejszy albumowy highlight sprawia, że warto postawić ten komiks na swojej półce. W znacznej mierze obcujemy tu z wczesnym Gaimanem, co momentami czuć – autorowi brakuje momentami obycia w komiksowym medium. Prawdziwie rewelacyjne opowieści miały wyjść spod jego pióra później, ale już tutaj czuć niezaprzeczalny potencjał, który w kolejnych etapach kariery Anglika objawił się już z pełną mocą.


Recenzja do przeczytania także na moim blogu - https://zlapany.blogspot.com/2019/06/dni-posrod-nocy-recenzja.html
oraz na łamach serwisu Arena Horror - http://arenahorror.pl/ARENA_HORROR/komiksy/dni_posrod_nocy.HTML

Neil Gaiman należy bez wątpienia do tych komiksowych scenarzystów, których historia zapamięta ze stworzenia znakomitej serii. Mowa rzecz jasna o „Sandmanie”, który stanowi opus magnum brytyjskiego twórcy. Na przestrzeni lat stworzył on ponadto także kilka mniejszych komiksowych form (jedna dotyczy zresztą Sandmana),które zebrano w zbiorze „Dni pośród nocy”. Był on już...

więcej Pokaż mimo to

avatar
7938
6793

Na półkach: , , ,

MNIEJ ZNANE OBLICZE GAIMANA

Najsłynniejszym dziełem Gaimana, chyba nie tylko na polu opowieści graficznych, bez dwóch zdań jest „Sandman” – przełomowa, wielokrotnie nagradzana, kultowa już seria Vertigo, z którą autor nie mógł się nigdy ostatecznie zerwać i coraz wraca do tego świata. W międzyczasie jednak stworzył też wiele świetnych historii zarówno dla Marvela, jak i DC, a w tym tomie zebrano różne krótkie opowiastki napisane dla drugiego z tych wydawnictw. Opowiastki tak znakomite, że „Dni pośród nocy” uznane zostały jednym z najlepszych komiksów w dziejach.

Wołający „przytul mnie, samotny duch. Potwór z bagien spotykający na swojej drodze niezwykłego przybysza i zagłębiający tajemnice istnienia. Sandman ze Złotej Ery spotykający swojego współczesnego odpowiednika. Wszyscy oni zanurzają się w szaleństwo, naturę i ukrytą przed oczami zwykłych ludzi stronę naszego świata. Pojawia się nawet Batman!

Całość recenzji na moim blogu: https://ksiazkarniablog.blogspot.com/2019/05/dni-posrod-nocy-neil-gaiman-matt-wagner.html

MNIEJ ZNANE OBLICZE GAIMANA

Najsłynniejszym dziełem Gaimana, chyba nie tylko na polu opowieści graficznych, bez dwóch zdań jest „Sandman” – przełomowa, wielokrotnie nagradzana, kultowa już seria Vertigo, z którą autor nie mógł się nigdy ostatecznie zerwać i coraz wraca do tego świata. W międzyczasie jednak stworzył też wiele świetnych historii zarówno dla Marvela, jak i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1442
1179

Na półkach:

Zamieszczone w tym zbiorku one-shoty ze świata "Potwora z Bagien" jakoś mnie nie porwały, ale za to wzbudziły moje zainteresowanie runem Alana Moore'a - Egmoncie, czekam na dodruk! Największą perełką tego albumu jest bezapelacyjnie historyjka poboczna ze świata Sandmana - "Sandman: Teatr Nocy" - która idealnie dopełnia wydarzenia przedstawione w tomie pierwszym cyklu głównego (tj. w "Preludiach i Nokturnach"). Właściwie, aż dziw bierze, że w twardookładkowej reedycji nie pokuszono się o zamieszczenie "Teatru Nocy" w tomie pierwszym; seria bardzo by na tym zyskała. // Na chwilę obecną, kolejność czytania serii o Sandmanie przedstawia się imo następująco (kolejność nie według czasu powstawania, ale według chronologii wydarzeń): 1. Sandman: Senni Łowcy (powieść ilustrowana lub komiks; komiks lepszy) / 2. Sandman tom 1.: Preludia i Nokturny / 3. Sandman: Teatr Nocy (ze zbioru "Dni pośród nocy", czytać gdzieś pośrodku tomu pierwszego) / 4. Sandman tom 2.: Dom lalki / 5. Sandman tom 3.: Kraina snów / 6. Morderstwa i tajemnice (spoza cyklu, ale można potraktować jako genezę Lucyfera) / 7. Sandman tom 4.: Pora mgieł / 8a i 8b: od tej pory można czytać równolegle kolejne tomy Sandmana i sięgnąć po pierwszy tom serii odpryskowej "Lucyfer" ze scenariuszami Mike'a Careya. -- rozpiskę będę kontynuował i przebudowywał w miarę dalszego zapoznawania się ze światem "Sandmana" i wszystkimi albumami pobocznymi. Może komuś się to przyda.

Więcej o komiksach piszę na fb.com/polishpopkulture

Zamieszczone w tym zbiorku one-shoty ze świata "Potwora z Bagien" jakoś mnie nie porwały, ale za to wzbudziły moje zainteresowanie runem Alana Moore'a - Egmoncie, czekam na dodruk! Największą perełką tego albumu jest bezapelacyjnie historyjka poboczna ze świata Sandmana - "Sandman: Teatr Nocy" - która idealnie dopełnia wydarzenia przedstawione w tomie pierwszym cyklu...

więcej Pokaż mimo to

avatar
899
87

Na półkach: ,

Komiks Neila Gaimana, który, moim zdaniem, jest mistrzem krótkiej formy i jednym z najlepszych scenarzystów komiksowych. Jego zbiór wczesnych opowieści graficznych, "Dni pośród nocy", to przegląd typowych dla niego nastrojów, od lekko filozoficznej i pozbawionej akcji opowieści o Potworze z Bagien, poprzez niesamowicie narysowaną - naszkicowaną w zasadzie - historię z udziałem Johna Constantine'a, po kryminał w stylu literatury groszowej lat 30. z prawie-Sandmanem w roli głównej. Sen to mój ulubiony bohater, wykreowany przez Gaimana, zaraz obok - Śmierć.

Komiks Neila Gaimana, który, moim zdaniem, jest mistrzem krótkiej formy i jednym z najlepszych scenarzystów komiksowych. Jego zbiór wczesnych opowieści graficznych, "Dni pośród nocy", to przegląd typowych dla niego nastrojów, od lekko filozoficznej i pozbawionej akcji opowieści o Potworze z Bagien, poprzez niesamowicie narysowaną - naszkicowaną w zasadzie - historię z...

więcej Pokaż mimo to

avatar
705
558

Na półkach: ,

Bardzo ciekawe fabularnie, czyli Gaiman w stylu dobrym i sprawdzonym. Co do rysunków, to ZDECYDOWANIE NIE w moim guście. Zamazane kreski, bohomazy a'la czterolatek z ADHD, pogięte kreski. Fe!

Bardzo ciekawe fabularnie, czyli Gaiman w stylu dobrym i sprawdzonym. Co do rysunków, to ZDECYDOWANIE NIE w moim guście. Zamazane kreski, bohomazy a'la czterolatek z ADHD, pogięte kreski. Fe!

Pokaż mimo to

avatar
1510
899

Na półkach: , , ,

Polowa komiksu bardzo mi sie spodobala, a druga polowa byla taka sobie. Rysunki sa ciekawe i bardzo mi sie spodobaly. Fanom Gaimana bardzo polecam.

Polowa komiksu bardzo mi sie spodobala, a druga polowa byla taka sobie. Rysunki sa ciekawe i bardzo mi sie spodobaly. Fanom Gaimana bardzo polecam.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    163
  • Przeczytane
    133
  • Posiadam
    42
  • Komiksy
    23
  • Komiks
    13
  • Chcę w prezencie
    5
  • Fantastyka
    5
  • 2023
    2
  • Chcę mieć
    2
  • 2. Komiksy/powieści graficzne/mangi
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Neil Gaiman's Midnight Days


Podobne książki

Przeczytaj także