Trzy filiżanki Etiopii

Wydawnictwo: Sorus
etiopia
okruszek

W książce tej dotykamy Etiopii widzianej oczami człowieka z Polski. Wątki historyczne ciekawie przeplatają się z osobistymi wrażeniami i emocjami ze spotkań z ludźmi o odmiennej kulturze i obyczajach oraz fascynacją wielowiekowymi zabytkami. Wojciech nigdy nie ukrywał sympatii do Etiopii i wdzięczni Mu jesteśmy, że podjął trud napisania relacji ze swego pobytu w tym kraju, przez co choć trochę przybliży czytelnikom jego piękno, religię i zwyczaje oraz starą kulturę i historię.`
Mersha Woldu, Stowarzyszenie Etiopsko-Polskie Selam

ArtZ72 | 2016-11-02
Na półkach: Etnologia, Chiny, Przeczytane
Przeczytana: 2012 rok

Kraje, które w naszej świadomości należą do tzw. "trzeciego świata" nazbyt często stają się żerem poszukiwaczy taniej sensacji, którzy bez wnikania w detale rozczulają się, jacy to ci Azjaci, Afrykanie czy Latynosi biedni, zacofani, pozbawieni zachodnich osiągnięć, a przy tym ledwo zauważają kulturowe bogactwo, piękno i różnorodność tych krajów. Tym razem jednak mamy do czynienia z książką autorstwa kogoś naprawdę zainteresowanego kulturą odwiedzanego kraju. Autor nie idealizuje, nie unika tematów niewygodnych dla etiopskich gospodarzy, ale też się na nich nie skupia. Pokazuje Etiopię taką, jaka ona jest - krajem bogatej kultury, gościnnych ludzi, zachwycającej przyrody i mozolnego wydobywania się z wiekowego zacofania. "Trzy filiżanki Etiopii" - blisko cztery dekady po publikacji cenionej przeze mnie "Etiopii" autorstwa Jana Weraksy - na nowo przybliża ten fascynujący kraj. Dodatkowym atutem jest aneks dotyczący języka amharskiego.

Muminka | 2013-06-14
Przeczytana: 07 czerwca 2013

Łamiąca stereotypy i dająca do myślenia pozycja. Etiopia to wcale nie najbardziej prymitywny i zatrważająco ubogi kraj afrykański, `ale kraj ludzi o wielkim sercu i wspaniałych krajobrazów. Niesamowita jest różnorodność terenu, flory i fauny. Autor pokazuje wielokulturowość Etiopii, odwiedza różne ludy i przybliża ich zwyczaje. Odpycha Addis Abeba, choć warte zobaczenia jest Muzeum Narodowe. Park Nechisar, jezioro Tana ze świątyniami, wyglądające jak Camelot Gonder, świątobliwe miasto Aksum, klasztory i Harrara- mnóstwo atrakcji dla każdego.
Opisuje zwyczaj gurszy, gościnność Etiopczyków. Choć podróżnik docenia możliwość zbadania jak żyją różne plemiona, pomstuje na wszechogarniającą komercjalizację, tylu było Polaków i turystów na święcie skakania przez byka, że autentyczność tych rytuałów się rozmywa. Arborowie, Hamerki (z blaszkami we włosach) już nie dadzą się przekupić posrebrzanymi bransoletkami.
Ciekawe opisy folkloru (biczowanie Hamerek, krążki w ustach kobiet Mursi,...

Jacek | 2013-01-04

Fascynująca książka o Etiopii i absolutny mus dla każdego, kto chciałby się tam udać. Najlepsze jest w niej to, że łączy informacje stricte przewodnikowe z wciągającą opowieścią autora, który jest tym krajem absolutnie oczarowany - i to widać na każdej stronie. Bardzo ciekawy jest przegląd podstawowych pojęć amharskiego. Sięgnąłem po tę książkę, tłumacząc Powrót do Missing (chciałem skonsultować pewne informacje dotyczące etiopskich potraw), i połknąłem przy jednym posiedzeniu. Zdecydowanie polecam.

Magda | 2015-01-11

Książka bardzo fajna opisująca Afrykę jej krajobraz i mieszkańców. Warto przeczytać jednakże dla mnie numerem jeden w literaturze podróżniczej jest W. Cejrowski.

Hatifnat | 2013-01-04

Glownym problemem tej ksiazki jest punkt widzenia. Punkt widzenia czlowieka z Polski. Nie czlowieka po prostu. Warto siegnac dla Etiopii.

PS. Brak polkich znakow - przepraszam.

Alicja | 2016-08-25
Przeczytana: 17 października 2016