ArtZ72 
status: Czytelnik, dodał: 264 książki i 375 cytatów, ostatnio widziany 6 dni temu
Teraz czytam
 • Dzikie wybrzeże. Podróż skrajem Ameryki Południowej
  Dzikie wybrzeże. Podróż skrajem Ameryki Południowej
  Autor:
  Gujana. Kraina tysiąca rzek, zachłannej puszczy, zapomnianych plemion. Dzikie Wybrzeże. Przeżyć można tylko, podróżując wąskim pasem brzegowym – z każdym kilometrem w głąb lądu rośnie ryzyko złapania...
  czytelników: 612 | opinie: 22 | ocena: 7,14 (137 głosów)
 • Japonia oczami fana
  Japonia oczami fana
  Autor:
  Każdy podróżnik, którego koleje losu zawiodą do Japonii, bardzo szybko odkrywa, że kraj ten nie ma jednego oblicza. Japonia pełna świątyń i wielkich marketów, zielonych lasów i fabryk, teatru kabuki i...
  czytelników: 442 | opinie: 20 | ocena: 6,53 (135 głosów)
 • Źli Samarytanie. Mit wolnego handlu i tajna historia kapitalizmu
  Źli Samarytanie. Mit wolnego handlu i tajna historia kapitalizmu
  Autor:
  Źli Samarytanie. Tajna historia kapitalizmu to porywająca historia awansu nędzarzy do rangi czempiona globalnych rynków. Opowieść nie nowa, ale mało znana – ponieważ dotychczas to zwycięzcy pisali his...
  czytelników: 280 | opinie: 15 | ocena: 7,4 (72 głosy)
 • Życie jak w Tochigi. Na japońskiej prowincji
  Życie jak w Tochigi. Na japońskiej prowincji
  Autor:
  Czy codzienność w ojczyźnie nowoczesności i wynalazku jest prostsza niż gdzie indziej? Czy łatwo znaleźć męża Japończyka? Co Japończycy określają mianem „egzotycznego ślubu"? Czym się wyróżniają...
  czytelników: 1155 | opinie: 61 | ocena: 6,69 (434 głosy)

Pokaż biblioteczkę
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2018-08-13 10:59:13
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
 
2018-08-09 23:40:42
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Autorzy polscy, Azja Południowo-Wschodnia
 
2018-07-28 16:44:16
Dodał książkę na półkę: Teraz czytam
Autor:
 
2018-07-28 16:41:15
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
 
2018-07-02 15:51:46
Dodał cytat z książki: Chorwacja. Przewodnik historyczny
Dyktator zadbał, aby w każdej republice było miasto nazwane na jego cześć, miejscowości związane z działaniami partyzanckimi otrzymały przydomek “titowskich”. (Titovo Użice, Titovski Drvar itp.). Tylko w jednym przypadku zrezygnowano z dodatku do nazwy geograficznej. Przez pewien czas sztab marszałka mieścił się w miejscowości Jajce w Bośni i uznano, że Titovskie Jajce brzmiałyby raczej niepoważnie.
 
2018-07-01 10:02:12

To jedna z tych książek, które na długo, być może na zawsze zapadają w pamięci. Historia, która wydaje się czymś zbyt surrealistycznym, by mogła być nawet literacką fikcją, a przecież wydarzyła się naprawdę. Zrządzeniem losu ubogi chłopiec z centralnych Indii gubi się, trafia do dalekiej, przeludnionej, strasznej Kalkuty, gdzie spotyka się zarówno z ludzką szlachetnością i empatią, jak i ze... To jedna z tych książek, które na długo, być może na zawsze zapadają w pamięci. Historia, która wydaje się czymś zbyt surrealistycznym, by mogła być nawet literacką fikcją, a przecież wydarzyła się naprawdę. Zrządzeniem losu ubogi chłopiec z centralnych Indii gubi się, trafia do dalekiej, przeludnionej, strasznej Kalkuty, gdzie spotyka się zarówno z ludzką szlachetnością i empatią, jak i ze skrajną podłością. Wreszcie za sprawą adopcji trafia do Australii, bogatego kraju będącego antytezą jego dotychczasowych dziecięcych doświadczeń. Tam spotyka miłość i wsparcie przybranych rodziców, odnosi sukcesy, zakochuje się. Jednak targany tęsknotą, w końcu przystępuje do poszukiwań miejsca swojego pochodzenia, by w ludzkim oceanie zamieszkującym subkontynent indyjski znaleźć swoją rodzinę biologiczną... Stwierdzenie, że życie pisze scenariusze, które największym fantastom się nie przyśniły, to niby truizm, a jednak wciąż zdarzają się rzeczy, w które trudno uwierzyć!
Na koniec uwaga natury technicznej. Tłumaczenie byłoby bez zarzutu, gdyby nie nadużywanie przymiotnika "hinduski" kosztem "indyjski". Hinduskie pociągi? Rozumiem: hinduskie wierzenia, hinduskie obyczaje, ale pociągi? A czy w Izraelu są "żydowskie autostrady"?... Trochę głupio, że w taki sposób można psuć smak lektury. Niemniej lektura to wyjątkowa, bo i historia Bohatera jest czymś wyjątkowym.

pokaż więcej

 
2018-05-25 09:18:46
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Afryka Subsaharyjska, Autorzy polscy
Seria: Reportaż
 
2018-05-23 20:11:17
Dodał cytat z książki: Żar. Oddech Afryki
Sudańczycy, jak każdy inny naród, dostosowują się do sytuacji. Jeśli widzą, że uzależniając się od pomocy, można przeżyć, to się uzależniają.
 
2018-05-23 20:06:03
Dodał cytat z książki: Żar. Oddech Afryki
Pytam, jak wyjść z tego zapętlenia.
- To jest bardzo trudne, ponieważ nikomu nie zależy na zmianie mentalności Kenijczyków. Tutejsi politycy żerują na podziałach, ponieważ podzielonymi łatwiej rządzić. Organizacje pomocowe i pozarządowe też doskonale się czują w takiej sytuacji. Mogą się rozwijać, bo najlepsze możliwości daje im utrzymywanie nas dzięki pieniądzom z Zachodu. To jest takie pasożytnicze uzależnienie. Jeśli Kenia zaczęłaby być normalnym państwem, pomoc byłaby niepotrzebna, to jest kraj niezwykle bogaty i prężny, i co by z sobą zrobiły te tysiące dobrych ludzi z różnych organizacji i agend ONZ, które zarabiają tutaj na emerytury?
 
2018-05-23 19:59:03
Dodał cytat z książki: Żar. Oddech Afryki
Nie dziwmy się zatem Afrykanom, że poszli na ryzyko współpracy z Chińczykami, gdy oni nie traktują ich jak postkolonialne sieroty, tylko jak partnerów w biznesie.
 
2018-05-23 19:56:03
Dodał cytat z książki: Żar. Oddech Afryki
Chiny wyciągnęły u siebie ze skrajnej biedy kilkaset milionów ludzi. I to bez jednego dolara pomocy rozwojowej z Zachodu. W Afryce Zachód wydał setki miliardów i nic to nie dało.
 
2018-05-23 19:49:35
Dodał cytat z książki: Żar. Oddech Afryki
Zachód nie potrafi myśleć o Afryce inaczej jak o niedorozwiniętym dziecku, którym trzeba się w nieskończoność zajmować - mówi mi Joao Teta, rektor uniwersytetu w Luandzie. - Bono, Bob Geldof, George Clooney, oni wszyscy przyjeżdżają tu lizać nasze rany. Jest taki obrazek Afryki: twarz dwuletniej wychudzonej dziewczynki z wydętym brzuszkiem, zbyt wyczerpanej, by odgonić od twarzy muchy, z oczami błagającymi o pomoc. To "pornografia rozwojowa", obraz Afryki potrzebny różnym organizacjom pomocowym do epatowania nim swoich sponsorów. Wojny, głód, nędza. Wy uważacie, że tylko taka Afryka istnieje, ale Chińczycy tak nie myślą. Ja w ogóle nie wiem, co oni o nas myślą, ale dla nich Afryka to na pewno coś więcej niż obrazki ludzkiej nędzy rodem z "Jądra ciemności". Oni przyjeżdżają tu robić biznes, a nie organizować akcje humanitarne, i obie strony wychodzą na tym doskonale.
 
2018-05-23 19:10:56
Dodał cytat z książki: Żar. Oddech Afryki
Pobyt Conrada w Wolnym Państwie Kongu Leopolda II był największą traumą w życiu pisarza, doświadczeniem, które fizycznie o mało go nie zabiło i na wiele lat pogrążyło w głębokiej depresji. Wizja ludzkości Conrada została skażona na zawsze tym, co tam zobaczył. (...) To nie "dzicy" budzili tak ponure uczucia w duszy pisarza. Conrad nie mógł znieść widoku stworzonego w imię postępu i ideałów humanizmu systemu, w którym okrucieństwo i pogarda dla czarnego zostały podniesione przez białych do rangi wartości naczelnej.
 
Moja biblioteczka
307 110 1427
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (38)

Ulubieni autorzy (11)
Lista ulubionych autorów
Ulubione cytaty (589)
lista cytatów
zgłoś błąd zgłoś błąd