Pod słońcem Toskanii

Tłumaczenie: Zofia Kierszys
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Literatura w szpilkach". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: G+J, Muza
Under the Tuscan Sun
83-89221-22-5
czupirek

Pisarka po rozwodzie przeżywa kryzys twórczy i emocjonalny. Za namową przyjaciółki wyjeżdża odpocząć do Toskanii. na miejscu pod wpływem nagłego impulsu kupuje malowniczo położony stary dom na wsi, a w jego remont i urządzanie wkłada całe serce. Rozkoszuje się urodą romantycznych zakątków Włoch, spokojnym stylem życia oraz smakiem potraw. W końcu Frances znajduje nie tylko ukojenie, ale także przyjaźń i miłość.

„Pod słońcem Toskanii” to niezwykle ciepła i pogodna autobiograficzna powieść Frances Mayes. Krytycy pisaki, że otwierając tę książkę, można niemal poczuć smak suszonych pomidorów i zapach delikatnego włoskiego wina.

eduko7 | 2014-05-07

A mnie się podobała opowieść Frances Mayes, pogodna jak jej tytuł, spokojna jak okolice, których dotyczy. To jedna z tych książek, do których sięgnę w leniwe letnie popołudnie i szary, listopadowy dzień. Cieszę się, że przeczytałam ją przed obejrzeniem filmu, który nie wiem, czy by mnie zainspirował...

ishara | 2017-01-11
Na półkach: Przeczytane, 2016, Audiobooki
Przeczytana: 31 grudnia 2016

Uff nareszcie skończyłam, lecz gdyby nie cudowny głos pani Danuty Stenki raczej nie dobrnęłabym do końca! Książka to połączenie zbioru luźnych wspomnień autorki z czasów kupna i renowacji domu w Toskanii, książki kucharskiej oraz filozoficznych rozważań nad sensem życia. O ile część poświęcona posiadłości i problemami z tym związanymi jest dosyć ciekawa, to reszta jest nudna jak flaki z olejem. Audiobook'a można posłuchać przy gotowaniu czy sprzątaniu, nie polecam w podróży, bo ma silne działanie usypiające. Film który powstał na jego podstawie, nie ma zbyt wiele wspólnego z pierwowzorem, dla autora scenariusza książka Mayes stanowiła tylko inspirację i pokazał on w filmie może 10 procent historii opowiedzianej przez autorkę. Muszę przyznać, że to wyszło filmowi tylko na dobre i film, choć średni, jest o wiele lepszy od książki! Tylko dla najbardziej wytrwałych.

Iza | 2013-06-27

Jedna z moich ulubionych książek - taka na specjalne okazje, kiedy chce się odpocząć, przeczytać cos optymistycznego, spokojnego..Nie porywa akcją - to fakt, ale nie o to w niej chodzi. W dzisiejszym zabieganym świecie, jak najbardziej potrzebujemy czegoś, co odciagnie nas chociaz na chwilę od szalonego pędu i ja to znajduję w tej ksiażce. Wracam do niej często..może również dlatego, że Toskania to jedno z moich marzeń - jak na razie niespełnionych :)

Renax | 2013-05-21
Przeczytana: 20 maja 2013

Przed przeczytaniem, a właściwie wysłuchaniem, tej książki, przeczytałam opinie innych użytkowników. Okazało się, że jest nieciekawa. Ale mi się spodobała. Nie wiem czy to zasługa tego, ze poznałam ją poprzez znakomitą interpretację pani Danuty Stenki, ale była to naprawdę pozytywna lektura, szczególnie teraz, gdy wiosna w pełni.
Nie ma tutaj artyzmu książki, ani metafizycznych odniesień, ale mamy tutaj do czynienia z urokiem Toskanii, który to urok przenika słuchacza w wersji elektronicznej książki. Pełno jest tutaj ziół, kwiatów i roślin, małych uliczek i grobowców etruskich, słyszymy 'alfę' mknącą przez Włochy i przenosimy się myślami do Włoch. W każdym razie ja poczułam Italię, pomimo, że czuje tylko polskie kwiaty i polskie niebo.

Mako | 2014-03-14
Przeczytana: 2004 rok

Wydumany, sztuczny styl, rodem z kursów kreatywnego pisania, którego zresztą autorka jest wykładowczynią. Sam pomysł bardzo mi się spodobał, bo lubię opowieści osób, które postanowiły zamieszkać w obcym kraju i zetknęły się z różnicami kulturowymi [oględnie mówiąc]. Niestety do "Roku w Prowancji" Petera Mayle'a nawet się nie umywa. Brak jej polotu i lekkości, na dodatek bohaterka/autorka zraziła mnie do siebie swoją pretensjonalnością i roszczeniową postawą wobec ludzi [np. historia z biletami lotniczymi], w związku z czym skreśliłam ją z listy autorów do dalszej lektury. Ale jeśli ktoś jest niewrażliwy na takie niuanse, można odnaleźć tu ciekawe anegdoty, pewną dozę ciepła i na chwilę przenieść się na słoneczne wzgórza Toskanii.

Lucy | 2010-10-07
Przeczytana: 07 czerwca 2012

Czytając tę książkę aż zgłodniałam :)

Jusia | 2011-07-18
Przeczytana: 13 lipca 2011

"Pod słońcem Toskanii" to pierwszy pamiętnik autorki w którym opisuje odkrycie opuszczonego domu - Bramasole, w którym postawia zamieszkać wraz z mężem, obserwujemy ich pracę przy remontowaniu domu, oczyszczanie ogrodu, poznajemy włoską kuchnię, piękne krajobrazy, oraz tamtejszych ludzi. Jak sama autorka pisze do Toskanii, przyciągnęła ją sama nazwa domu Bramasole - czyli "coś, co pragnie słońca".
Książka może optymistycznie nastawić wszystkich tych, którzy chcą zacząć żyć nowym życiem. Frances Mayes jest przykładem na to że marzenia spełniają się, trzeba tylko być zdeterminowanym i dążyć do wyznaczonych sobie celów.

Dominika | 2015-05-04
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 03 maja 2015

Nudna książka...naprawdę nudna...przerażająco nudna...Film mnie wciągnął i tak się zastanawiam,jak bardzo zmienili fabułę ksiązki żeby mogło powstać coś naprawdę fajnego:)

"Pod słońcem Toskanii" - nudna, ciągnąca się jak flaki z olejem. Książka kucharska opakowana w otoczkę fabuły. Jakim cudem na podstawie czegoś takiego mógł powstać całkiem zgrabny film? Nie zgadne nigdy. Na szczęście powstał i ukazał Toskanię piekną, słoneczną, żywiołową, zostawiając smród oliwy i makaron nieszczęsnym czytelnikom, takim jak ja, którzy mieli tego pecha, że wzięli to "coś" do ręki.

Książkowo_czyta | 2011-10-13
Przeczytana: 2006 rok

Wraz z autorką poznajemy moc smaków i zapachów urokliwej Toskanii nie ruszając się z domowych pieleszy...
Cudowna książka na jesienno-zimową pluchę, dzięki niej choć na chwilę możemy znów poczuć słoneczne promyki.

5 książek na majówkę

Trudno powiedzieć jaka będzie pogoda w majowy długi weekend. Czy grill będzie służył raczej jako koksownik do ogrzewania dłoni? Czy piwa nie trzeba będzie wcale chłodzić w lodówce? A może wręcz przeciwnie? Trzeba będzie nagle wyciągnąć z szafy okulary przeciwsłoneczne i koszulki z krótkim rękawem? Bez względu jednak na pogodę, warto w ten weekend sięgnąć po jakąś słoneczną książkę.

Marzy mi się książka, w której...

Zdarzają wam się sytuacje, w których macie ochotę przeczytać COŚ, w konkretnym klimacie, ale nie wiecie CO? Chodzi za wami np. krwawy horror o mutantach, albo ckliwy romans na południu Francji, albo poważna powieść obyczajowa o niedolach ludzkiego losu, ale sami nie możecie znaleźć konkretnego tytułu? Z pomocą może przyjść nasze forum.